"Zaraz zrobi się jatka". Donald Tusk przyjął zaproszenie prezydenta. Będzie na obchodach 11.11

Szef Rady Europejskiej weźmie udział w obchodach 11 listopada w Warszawie - dowiedziały się "Fakty" TVN. Donald Tusk po raz pierwszy przyjął zaproszenie na Święto Niepodległości.

Donald Tusk pojawi się w Warszawie w sobotę i spędzi w stolicy kilka godzin. Później wróci do Brukseli - podaje tvn24.pl. Informację na ten temat potwierdził Polskiemu Radiu Paweł Graś, współpracownik przewodniczącego Rady Europejskiej. Jak dodał,  Tusk zwrócił się o możliwość złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Choć Krzysztof Łapiński z Kancelarii sprecyzował już na Twitterze, że prezydent zaprosił do Warszawy wszystkich byłych prezydentów i premierów, wiadomość o przyjeździe Tuska zelektryzowała media. Nic dziwnego - szef Rady Europejskiej był zapraszany do Warszawy m.in. w zeszłym roku, ale nie przyjął wówczas zaproszenia.

"Prezydent przejechał prętem po klatce" - ocenia dziennikarz Wojciech Szacki.

"Prezydent spod hejtu się nie wygrzebie" - to z kolei opinia blogerki Kataryny.

O "totalnym zaskoczeniu" - pisze portal wPolityce.pl.

"To normalny gest, 11 listopada powinien łączyć" - ocenia dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy”, WP i Radia Kraków Marcin Makowski.

O "oddechu w tej beznadziejnej ostatnio polityce" pisze natomiast Janusz Schwertner z Onetu:

"Zaraz zrobi się jatka po zaproszeniu Tuska przez PAD (...). Prezydent sporo ryzykuje" - przekonuje Grzegorz Wszołek z salon24.pl.

"Tusk gra na zaostrzenie podziału na prawicy. Dlatego przyjął zaproszenie, ktorego w poprzednich latach nie przyjmował. Niewykluczone,że ma i inne cele, co jakiś czas lubi przypomnieć o sobie" - ocenił Jacek Karnowski z wpolityce.pl

Jak będą przebiegały obchody Święta Niepodległości?

Prezydent weźmie udział we mszy w Świątyni Opatrzności Bożej (w sobotę o 9), a następnie złoży też wieńce na grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Andrzej Duda wygłosi tam też przemówienie.

Z uwagi na obchody Święta Niepodległości mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z utrudnieniami. Szczegółową mapę i listę zamkniętych ulic można znaleźć tutaj >>>

Prezydent grzmiał na Święcie Wojska Polskiego. "To nie jest armia prywatna!"

Więcej o: