DGP: Szef ukraińskiego IPN na czarnej liście rządu. Nie wjedzie do Polski

Minister Witold Waszczykowski miał zakazać wstępu do Polski m.in. szefowi ukraińskiego IPN, Wołodymyrowi Wjatrowyczowi ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna". Zakaz ma być karą dla tych, którzy mają "skrajnie antypolskie poglądy".

Zdaniem dziennikarzy "Dziennika Gazety Prawnej", może chodzić o poglądy szefa ukraińskiego IPN. Wołdymyr Wjatrowycz od lat twierdzi, że między UPA a Armią Krajową doszło do wojny, a nie ludobójstwa. Rzeź wołyńską traktuje więc nie jako zbrodnię, a element wojny. Wajtrowycz twierdzi też, że na Wołyniu zginęło mniej niż 39 tys. Polaków, mimo że powszechnie uważa się, że liczba ofiar wyniosła od 76 tys. do 106 tys. ofiar. Szef ukraińskiego IPN jest też współautorem ustaw, w których "publiczne znieważanie bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku" jest karalne. Do ich grona zaliczana jest również UPA.

"Nie dopuścimy ludzi, którzy mają skrajnie antypolskie poglądy"

- W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą - powiedział niedawno w TVP minister Witold Waszczykowski, który jeszcze kilka dni temu przebywał w Kijowie.

- Oświadczenie pana Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie. Strona polska poucza nas i uważa, że może nam wskazywać, kto na Ukrainie może być bohaterem, a kto nie, które okresy historyczne powinny być dla Ukraińców ważne, a które nie. Polska uderza w imperialne nuty - skomentował te zapowiedzi Wołodymyr Wjatrowycz dla "Faktów" TVN.

Szukali polskich legionistów, nie dostali zgody na ekshumacje

Wajtrowycz nie jest jedyny, który zostanie objęty zakazem. Witold Waszczykowski nie podał listy nazwisk, ale dodał, że chodzi m.in. o urzędników, którzy blokują ekshumacje i renowację polskich grobów na terenie Ukrainy. - Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje - powiedział. Taką decyzję wydał m.in. Światosław Szeremeta, który latem tego roku zakazał ukraińskiej firmie przeprowadzenia ekshumacji w Kostiuchnówce. Mieli w niej wziąć udział również pracownicy polskiego IPN, którzy szukali polskich legionistów z lat 1915-1916.

Sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich jest dość napięta. Ostatnio podsycił ją Antoni Macierewicz. Na polecenie ministra obrony narodowej na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie pojawiły się dwie nowe tablice. Upamiętniają tych, którzy zginęli w walce z ukraińskimi formacjami OUN i UPA. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Sejm uczcił pamięć Piotra S., ale nie Krystyna Pawłowicz

Więcej o:
Komentarze (246)
Szef ukraińskiego IPN nie wjedzie do Polski. Taką decyzję miał podjąć Witold Waszczykowski
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 45 razy 19

  Jak denerwują mnie działania rządu pisowskiego, to tym razem Waszczykowskiemu przyznaję rację.

 • kartownik

  Oceniono 31 razy 17

  Ciekawe, czy Ukraińcy robią to celowo czy też tak im jakoś to wyszło. Prastarą metodą utrzymywanie się u władzy jest wywołanie w społeczeństwie poczucia, że kraj to oblężona twierdza otoczona przez wrogów. To robi Kim w Korei, to pomaga Putinowi utrzymać popularność, do tego dąży Erdogan, elementy tego można zobaczyć u Kaczyńskiego. W tej chwili Rumunia, Węgry i Mołdawia anulowały wszelkie kontakty oficjalne z Ukrainą, kraje te energicznie protestują na forum Unii i ONZ. Węgry zablokowały spotkanie ministrów obrony NATO z Ukraińcami. Po kłótni z Polską Ukrainie pozostanie tylko jeden sąsiad, z którym ma normalne stosunki, czyli Białoruś. Wobec dramatycznej sytuacji i spadku popularności obecnego rządu i prezydenta kłótnia na granicach może być dla władz Ukrainy jedyną deską ratunku.
  A sytuacja cała swoją logiką zmierza do zaostrzenia. Poroszenko zaangażowany w promocje UPA nie może przejść do porządku nad sankcjami dla Wiatrowycza za gloryfikowanie banderowców. Jeżeli Waszczykowski rozszerzy listę niewpuszczanych, a są dobre powody i do akcji przyłączą się pozostali sąsiedzi Ukrainy to będzie to całkowita klęska tego rządu a nawet kraju. Pytanie czy do takiej akcji nie przyłączy się Izrael. Ma bardzo dobre powody. A wtedy środowiska żydowskie w Ameryce zaczną wywierać presje na rząd amerykański.
  Może elity w Kijowie już widza, że kraj zmierza ku katastrofie i chcą polec nie z powodu korupcji i nieudolności a jako pokonani przez przemożnych wrogów obrońcy ideologii i tradycji UPA?

 • sorrry

  Oceniono 51 razy 15

  Jak dla mnie tzw. ukraina może sobie czcić ludobójców, nazistów, kanibali, zoofilów czy co tam najbardziej lubi. Ale musi się liczyć z tym, że będzie traktowana stosownie do tego, jak się zachowuje. I właśnie zakaz wpuszczania do Polski najbardziej zatwardziałych ukraińskich antypolskich bydlaków jest słusznym i adekwatnym przejawem tego traktowania. A jeśli ukraińcy będą dalej fikać, sankcje przeciwko nim należy rozszerzać. Koniec, kropka!

 • 31.februarius

  Oceniono 53 razy 15

  "- Oświadczenie pana Waszczykowskiego to szantaż i zastraszanie. Strona polska poucza nas i uważa, że może nam wskazywać, kto na Ukrainie może być bohaterem, a kto nie, które okresy historyczne powinny być dla Ukraińców ważne, a które nie. Polska uderza w imperialne nuty - skomentował te zapowiedzi Wołodymyr Wjatrowycz dla "Faktów" TVN."

  Wołodymyrek miał oczywiście prawo wygłosić taki pogląd, ale władze polskie mają prawo, a nawet święty obowiązek powiedzić głośno i stanowczo;

  Banderylom wstęp wzbroniony!

  No, chyba że rację miał klasyk B. Sienkiewicz i polskie państwo to faktycznie "ch.., d... i kamieni kupa"!?

 • polakadam

  Oceniono 36 razy 12

  Ukraińskie IPN przegina. Może się uczą od naszego IPNu, które też zakłamuje historię.
  To są skutki upolityczniania takich instytucji, co doprowadza do manipulacji faktów historycznych.
  Najlepiej by było żeby politycy w obu krajach zabrali swoje brudne łapy od ipnów.
  W przeciwnym razie po każdej zmianie władzy będziemy musieli uczyć się historii na nowo.....

 • poppers68

  Oceniono 19 razy 11

  Zachód zorientował się o wiele szybciej niż my, iż należy mieć do Ukrainy oraz do tego co Ukraińcy przekazują spory dystans. I tu nie chodzi o jakieś rosyjskie trollowanie w necie.
  W ostatnich latach Polska niesiona jakimś mylnym poczucie wspólnoty z dawnymi kresami RP oraz blędnym poczuciem misji niesienia kaganka cywilizacji na Wschód popełniła parę bardzo poważnych błędów.
  Ukraina stabilna JEST Polsce potrzebna. Jednakże mentalnie, społeczeństwo ukraińskie NIE JEST przygotowane do unijnych standardów współistnienia narodów.
  Media i politycy zaklinają rzeczywistość. Cały czas mamy przekazy dnia, jak to należy wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją. Przepraszam ale jak już Rosja chce utrzeć nosa to czołgi w Gruzji wylądowały w stolicy tego kraju w 2 dni. Na własne życzenie Gruzinów ( niestety ).
  Z Ukrainą jest podobnie. Utrzymywanie status quo w Donbasie to nie agresja Rosji w szerokim tego znaczeniu. To konflikt SAMEJ Ukrainy, której obywatele nie potrafią się porozumieć i nie chcą się porozumieć.
  Aha, pisząc o " ciepłym uczuciu" Ukraińców do Polaków w wymiarze 58 % społeczeństwa tego kraju w porównaniu z WSZEDOBYLSKIM kultem Bandery nie tylko na zachodzie Ukrainy to coś, w co trudno dać wiarę.
  Nawiasem mówiąc, przygarnięcie i dziwne wpuszczenie na rynek pracy UE, czyli polski ponad 1.5 miliona Ukraińców, swoboda studiowania i tego typu awanse dla tego społeczeństwa w Polsce niebawem odczujemy na własnej skórze.
  Polacy to naród konfliktowy a Ukraińcy to nacja wredna i agresywna. Będziemy mieli powtórkę historii, gdzie współistnienie obu narodów w jednym państwie to pasmo nieporozumień, pogromów, szykan i rzezi. Ostrzegam w dobrej wierze.....

 • goplana24

  Oceniono 16 razy 10

  Po raz pierwszy muszę zgodzić się z San Eskobarem.

 • pascvale

  Oceniono 24 razy 10

  Jeżeli pozostałości patologii obywatelskiej w Sejmie nadal będą bronić banderowców, to powinni pożegnać się ze zwycięstwem w wyborach. Dość poniżania ofiar banderowskiego ludobójstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX