Klub Pawła Kukiza stracił kolejnego posła. Rezygnacji może być wkrótce więcej

Po rozmowie z Pawłem Kukizem zdecydowałem, że odchodzę z klubu - oświadczył w TVP Info poseł Adam Andruszkiewicz. To kolejny polityk, który opuszcza szeregi ruchu Kukiz'15.

O odejściu Andruszkiewicza mówiło się nieoficjalnie już od kilku dni. W środę wieczorem poseł ostatecznie potwierdził, że rozstaje się z klubem Kukiz'15. W rozmowie z TVP Info powiedział, że decyzję podjął po rozmowie z liderem ruchu Pawłem Kukizem.

Jeszcze tego samego wieczoru Kukiz skomentował tę decyzję w "Kropce nad i" w TVN24. - Myślę, że Andruszkiewicz już dawno odszedł. Jego przekaz jest bardziej PiS-owski niż PiS-owców - mówił lider Kukiz'15.

Kolejni odejdą od Kukiza?

Pierwsze informacje o możliwym odejściu Andruszkiewicza pojawiły się po niedawnej publikacji "Faktu", który twierdzi, że w klubie Kukiz'15 doszło do buntu.

Według dziennikarzy część posłów miała się domagać, by cofnąć rekomendację dla wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki. Tzw. frakcja narodowców w klubie Kukiza miała oczekiwać, że jego miejsce zajął Marek Jakubiak. W przeciwnym razie mogliby odejść.

Paweł Kukiz w swoim wpisie na Facebooku zbagatelizował te rewelacje. Jak pisał, przywoływana "frakcja narodowców" w jego klubie "to obecnie dwie osoby - poseł Andruszkiewicz i poseł Jakubiak". Na jego słowa szybko zareagował jeden z zainteresowanych.

"Wielu posłów woli siedzieć cicho w domu i się bawić, ja natomiast poszedłem na pierwszy front walki" - przekonywał Andruszkiewicz .

I dziś się dowiaduję z Facebooka, że "nawet jeśli bym sobie poszedł z klubu Kukiz’15, to… przecież nic by się strasznego nie stało :)" Przykre. Tylko tyle i aż tyle

- dodał Andruszkiewicz, wtedy jeszcze poseł ruchu Kukiz'15.

Ubyło aż 10 parlamentarzystów

Po odejściu Andruszkiewicza klub Pawła Kukiza skurczy się do 31 posłów. Tymczasem jeszcze w 2015 roku ugrupowanie to reprezentowało 42 posłów. Z ruchem rozstali się już do tej pory m.in. Piotr Liroy-Marzec, Kornel Morawiecki oraz Robert Winnicki.

Z kolei do grona Kukiz'15 dołączył w tej kadencji tylko jeden poseł - wyrzucony z PiS Łukasz Rzepecki.

Adam Andruszkiewicz to były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, od 2016 prezes stowarzyszenia Endecja zawiązanego wspólnie  m.in. z Rafałem Ziemkiewiczem, Markiem Jakubiakiem oraz Sylwestrem Chruszczem. Był również związany z Ruchem Narodowym.

Zobacz też: Prokuratura znów bierze się za Kukiza. Na celowniku mieszkanie wykupione od miasta

Więcej o: