Sejm uczcił pamięć mężczyzny, który podpalił się pod PKiN. Zobacz, co zrobiła Krystyna Pawłowicz

Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć mężczyzny, który w ubiegłym miesiącu podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Wyłamała się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Posłowie PO relacjonują, że z ław PiS padały okrzyki "hańba".

Poseł Marek Sowa z Nowoczesnej poprosił marszałka Sejmu o uczczenie pamięci Piotra Szczęsnego, który zmarł pod koniec października w wyniku rozległych poparzeń. Mężczyzna podpalił się 19 października na pl. Defilad. Rozsypał ulotki, w których protestował przeciwko łamaniu przez rząd wolności obywatelskich. 

- Zdaję sobie sprawę, że możemy się różnić w ocenie tego zdarzenia, ale mam głębokie przekonanie, że ten wyjątkowy akt desperacji człowieka był motywowany miłością do ojczyzny i troską o jej los. Zostawił nam manifest, który dla każdego z nas powinien być powodem do refleksji - powiedział z sejmowej mównicy poseł Sowa.

Podkreślił, że w ostatnich dniach w wielu miastach Polacy oddali hołd mężczyźnie. 

- Niech ta tragedia będzie dla nas ostrzeżeniem, a chwila ciszy oddaniem szacunku człowiekowi, który poświęcił życie z miłości do Polski - powiedział. - Uczcijmy i my minutą ciszy pamięć zwykłego, szarego człowieka - dodał.

ZOBACZ TEŻ: "Boję się, że pokażą tatę jako wariata". Podpalił się przed PKiN, jego rodzina zabrała głos

Krystyna Pawłowicz nie wstaje

Posłowie wstali, by oddać hołd zmarłemu. Wyłamała się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Widać to wyraźnie w sejmowej transmisji. Nie wstała, mimo że zrobili to jej klubowi koledzy.

To nie koniec. Posłowie PO: Bartosz Arłukowicz i Krzysztof Brejza twierdzą, że z ław PiS padły okrzyki: "hańba" i "zwiększyć finansowanie psychiatrii". Tego akurat w sejmowej relacji nie słychać.

"Pogrzeb bez błysków fleszy"

Piotr Szczęsny zostawił dwa listy. Napisał, że podpalił się, by zaprotestować przeciwko temu, co dzieje się w Polsce i łamaniu wolności obywatelskich przez rząd PiS. Miał 54 lata, mieszkał w Niepołomicach.

Pogrzeb odbędzie się 14 listopada w Krakowie. Za pośrednictwem redakcji OKO.press rodzina zaapelowała o „uszanowanie żałoby, religijnego charakteru uroczystości, nieskładanie kondolencji i pożegnanie Piotra w ciszy, bez symboli i demonstracji partyjnych, flag, banerów oraz błysków fleszy”.

Więcej o: