O. Rydzyk w TV Trwam przepytuje prezydenta ws. pieniędzy na prywatne uczelnie. Duda w śmiech

- A to mnie ojciec dyrektor podchodzi - mówił ze śmiechem prezydent Andrzej Duda, gdy o. Tadeusz Rydzyk - prowadząc wywiad z głową państwa - zdawał się upominać o finansowanie dla swojej uczelni.

Prezydent Duda udzielił dziś wywiadu TV Trwam i Radiu Maryja. Rozmowę prowadził m.in. szef stacji o. Tadeusz Rydzyk. Jednak redemptorysta jest nie tylko szefem telewizji, ale też m.in. założycielem uczelni. I w czasie zadawania (dość długich) pytań zdawał się sugerować prezydentowi, że przygotowywana reforma edukacji może być niekorzystna dla jego uczelni, w szczególności jej finansowania.

"Andrzej Duda udziela wywiadu TV Trwam, a "dziennikarz" o. Rydzyk poucza prezydenta ws. sądownictwa, polityki i swojej szkoły. Prezydent pokornie znosi" - skomentował dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz?. Jak wyglądała ta rozmowa?

- Ciekaw jestem, jak pan prezydent patrzy na tę reformę szkolnictwa wyższego. Jakoś tak preferuje się w niej uczelnie techniczne. Czy to nie pójdzie za daleko, czy np. teologia, filozofia, uważana za nie naukę... - stwierdził o. Rydzyk, szef rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

- A to mnie ojciec dyrektor podchodzi - wtrącił ze śmiechem prezydent.

- ... Bo to tylko techniczne. Ja tu na przykład widzę uniwersytety flagowe, a tamci inni to co? - kontynuował założyciel prywatnej uczelni. - Patrzy się: jaki koń jest każdy widzi. Co człowiek potrafi, też się widzi. A dlaczego ten uniwersytet czy ten - mówił.

- Co będzie bez filozofii, bez humanistyki. Technokracja, automaty wychowywane, a nie ludzie myślący. Ciężko rządzić narodem myślącym, to chyba widzieli wszyscy nasi okupanci, jak niszczyli inteligencję, niszczyli duchowieństwo. Czy to teraz nie jest zbyt...  - mówił o. Rydzyk.

Rydzyk: Uniwersytet jakiś tam dostaje dwa miliardy budżetu

Po tym wspomniał bezpośrednio o swojej uczelni. - Żeby studenci uczyli się, muszą zapłacić wszystko. Wiemy, jakie mamy trudności. Żeby znaleźć pieniądze na profesurę i tak dalej. A uniwersytet jakiś tam dostaje dwa miliardy budżetu z państwa. Niedużo mniejszy uniwersytet dostaje tylko miliard, czy aż miliard. A uczelnie prywatne? - pytał o. Rydzyk. Argumentował, że "katolicy też płacą podatki", z prywatna uczelnia katolicka "musi prosić pana Boga" o środki. - Wszystko z tą reformą idzie w kierunku dehumanizacji - podsumował duchowny.

Duda w odpowiedzi podkreślał, że debata nad reformą "cały czas trwa", a propozycje są poddawane dyskusji. - Ojciec dyrektor mnie podchodzi, ja jestem po kierunku humanistycznym - stwierdził prezydent i zaznaczył, że nie można określić, że studia techniczne są lepsze od humanistycznych lub odwrotnie. Prezydent mówił o potrzebie balansu w finansowaniu uczelni prywatnych i publicznych i jednakowych standardach oceniania.

 
Więcej o:
Komentarze (398)
O. Rydzyk w TV Trwam przepytuje prezydenta ws. pieniędzy na prywatne uczelnie. Duda w śmiech
Zaloguj się
 • dadelog

  Oceniono 122 razy 112

  Prezydent Polski na kolanach u redemptorysty. Tak wygląda "suwerenna" Polska wg PiS...

 • evergreen111

  Oceniono 79 razy 75

  "Ojciec dyrektor" - chyba tylko skrajni kretyni używają tego idiotycznego określenia!

 • def11

  Oceniono 75 razy 71

  Rozmawiał wójt z plebanem, a pan na Nowogrodzkiej czuwał :)

  p.s.
  Panie Duda, pieniądze na twoje wykształcenie, prawnicze ! zmarnowane czy nawet zdefraudowane

 • felicjan.dulski

  Oceniono 74 razy 68

  Panie prezydencie, co właściwie pan robi na stanowisku głowy państwa?
  - Trwam.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 68 razy 58

  Kolejny rozbiór Polski. Zaczęli od 'Zamachu smoleńskiego', największego oficjalnego oszustwa w najnowszej historii Polski a teraz już jadą po bandzie bez żadnych oporów.
  Jesteśmy też świadkami nie tylko wyłamywania się Polski ze struktur europejskich, rozwałce armii, niszczenia niezależności sądów ale jeszcze tworzeniu osobnego od katolickiego kościoła rydzykowego.

 • lena2505

  Oceniono 58 razy 54

  "o czym by nie zacząć, to Maryśka zawsze o pierogach"- Rydzykowi zawsze mało, jakby mógł to by g. w pieniądze obracał

 • kiks11

  Oceniono 54 razy 52

  To są qrva jaja, jakim normalnym kraju klecha przesłuchuje i poucza prezydenta kraju, a ten z głupawym uśmieszkiem przytakuje i jeszcze podbija bębenek. Debilny naród, naprawdę debilny.

 • apolis

  Oceniono 53 razy 51

  Belzebub vs Adrian - 1:0

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX