O. Rydzyk w TV Trwam przepytuje prezydenta ws. pieniędzy na prywatne uczelnie. Duda w śmiech

- A to mnie ojciec dyrektor podchodzi - mówił ze śmiechem prezydent Andrzej Duda, gdy o. Tadeusz Rydzyk - prowadząc wywiad z głową państwa - zdawał się upominać o finansowanie dla swojej uczelni.

Prezydent Duda udzielił dziś wywiadu TV Trwam i Radiu Maryja. Rozmowę prowadził m.in. szef stacji o. Tadeusz Rydzyk. Jednak redemptorysta jest nie tylko szefem telewizji, ale też m.in. założycielem uczelni. I w czasie zadawania (dość długich) pytań zdawał się sugerować prezydentowi, że przygotowywana reforma edukacji może być niekorzystna dla jego uczelni, w szczególności jej finansowania.

"Andrzej Duda udziela wywiadu TV Trwam, a "dziennikarz" o. Rydzyk poucza prezydenta ws. sądownictwa, polityki i swojej szkoły. Prezydent pokornie znosi" - skomentował dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz?. Jak wyglądała ta rozmowa?

- Ciekaw jestem, jak pan prezydent patrzy na tę reformę szkolnictwa wyższego. Jakoś tak preferuje się w niej uczelnie techniczne. Czy to nie pójdzie za daleko, czy np. teologia, filozofia, uważana za nie naukę... - stwierdził o. Rydzyk, szef rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

- A to mnie ojciec dyrektor podchodzi - wtrącił ze śmiechem prezydent.

- ... Bo to tylko techniczne. Ja tu na przykład widzę uniwersytety flagowe, a tamci inni to co? - kontynuował założyciel prywatnej uczelni. - Patrzy się: jaki koń jest każdy widzi. Co człowiek potrafi, też się widzi. A dlaczego ten uniwersytet czy ten - mówił.

- Co będzie bez filozofii, bez humanistyki. Technokracja, automaty wychowywane, a nie ludzie myślący. Ciężko rządzić narodem myślącym, to chyba widzieli wszyscy nasi okupanci, jak niszczyli inteligencję, niszczyli duchowieństwo. Czy to teraz nie jest zbyt...  - mówił o. Rydzyk.

Rydzyk: Uniwersytet jakiś tam dostaje dwa miliardy budżetu

Po tym wspomniał bezpośrednio o swojej uczelni. - Żeby studenci uczyli się, muszą zapłacić wszystko. Wiemy, jakie mamy trudności. Żeby znaleźć pieniądze na profesurę i tak dalej. A uniwersytet jakiś tam dostaje dwa miliardy budżetu z państwa. Niedużo mniejszy uniwersytet dostaje tylko miliard, czy aż miliard. A uczelnie prywatne? - pytał o. Rydzyk. Argumentował, że "katolicy też płacą podatki", z prywatna uczelnia katolicka "musi prosić pana Boga" o środki. - Wszystko z tą reformą idzie w kierunku dehumanizacji - podsumował duchowny.

Duda w odpowiedzi podkreślał, że debata nad reformą "cały czas trwa", a propozycje są poddawane dyskusji. - Ojciec dyrektor mnie podchodzi, ja jestem po kierunku humanistycznym - stwierdził prezydent i zaznaczył, że nie można określić, że studia techniczne są lepsze od humanistycznych lub odwrotnie. Prezydent mówił o potrzebie balansu w finansowaniu uczelni prywatnych i publicznych i jednakowych standardach oceniania.

 
Więcej o: