Gafa irackiego prezydenta w Polsce. Mówił o misji, której nie było. Duda ratował sytuację

Prezydent Iraku omyłkowo poinformował o śmierci polskich żołnierzy w jego kraju. Do dyplomatycznej gafy doszło w czasie konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Polski i Iraku w Warszawie. Sytuację wyjaśnił dopiero Andrzej Duda.

Fuad Masum Khader dziękował polskiemu prezydentowi za zaangażowanie polskich żołnierzy w walce z terroryzmem w jego kraju. Gdy mówił o kończącej się właśnie wojnie z tzw. Państwem Islamskim wspomniał o polskich żołnierzach, którzy mieli rzekomo zginąć w tych walkach. - Nie możemy zapomnieć roli Polski i polskich żołnierzy w walce u boku żołnierzy irackich i innych bojowników na rzecz niepodległości. Oni złożyli wielką ofiarę i wnieśli ogromny wkład w walce z samozwańczym Państwem Islamskim. Około 20 polskich żołnierzy oddało za to życie - mówił prezydent Iraku.

Słowa te wywołały konsternację wśród dziennikarzy, bo polskie władze nie informowały wcześniej o żadnym polskim żołnierzu, który miał zginąć w Iraku w czasie walk z ISIS. Okazało się jednak, że iracki prezydent pomylił misje wojskowe i miał na myśli poprzednią misję Polaków z lat 2003-2008. Wtedy to zginęło 22 polskich żołnierzy oraz oficer BOR.

Prezydent Duda ratuje sytuacje

Sytuację na konferencji prasowej wyjaśniał Andrzej Duda. - Pan prezydent miał na myśli tych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, bo przecież mieliśmy sytuację także, że jeden z funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu poległ swego czasu w Iraku i o to właśnie, o cały okres walki przeciwko terrorystom, kiedy polscy żołnierze byli obecni w Iraku, o ofiary, które w tamtym okresie były chodziło panu prezydentowi. Nie jest to żadna tajemnica, wszyscy w Polsce wiedzą, że polscy żołnierze zginęli w tamtym czasie, wszyscy w Polsce wiedzą, ilu ich było - dodał Duda.

Polska misja w Iraku trwała w latach 2003-2008. Z kolei od 2016 roku Polska wchodzi w skład międzynarodowej koalicji, która walczy z ISIS w Iraku. Na Bliski Wschód wysłano kilka polskich myśliwców F-16 oraz oddział komandosów, których liczebności nie podano. Polacy są także w składzie niewielkiej misji szkoleniowej NATO.

Prezydent Duda przedstawił swoje propozycje ustaw o sądownictwie. Co właściwie się w nich znajduje?

Więcej o:
Komentarze (64)
Gafa irackiego prezydenta w Polsce. Mówił o misji, której nie było. Duda ratował sytuację
Zaloguj się
 • bartlomiej4

  Oceniono 24 razy 18

  Albo prezydent Iraku wie lepiej i mówi o rzeczach których polskie władze nam nie mówią albo informacje czerpał po prostu od ministra Waszczykowskiego który coś znowu pomylił

 • lodzermensz1

  Oceniono 28 razy 14

  Kluczowe zdanie: "Na Bliski Wschód wysłano kilka polskich myśliwców F-16 oraz oddział komandosów, których liczebności nie podano."
  Tak proszę państwa.
  Pan prezydent Iraku mówił o misji, której nie było, czy mówił o misji, której szczegółów nam nie podano?

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 13

  Maciora wysłał Polski wojsko do Iraku i sprawa się rypła

 • cmochall

  Oceniono 23 razy 11

  a moze mowil prawde?

 • kimdongun

  Oceniono 14 razy 10

  Możnaby się spytać drugiego sekretarza ambasady USA jaka jest prawda, czy to za wysoki poziom dla naszych polityków?

 • jego-wysokosc

  Oceniono 5 razy 5

  Czyżby nasz prezydent liczył na ratunek i azyl w Iraku gdy nadwjdie na niefo sprawiedliwy sąd za łamanie konstytucji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX