Waszczykowski na Ukrainie. Na cmentarzu we Lwowie mocne słowa. Pogorszą relacje z sąsiadem?

Czcimy wszelkie miejsca pamięci, natomiast jesteśmy też narodem i państwem, które chce, żeby te miejsca uczczenia były zorganizowane zgodnie z prawem polskim - mówił minister Waszczykowski we Lwowie.

Witold Waszczykowski, który jest z oficjalną wizytą na Ukrainie, złożył kwiaty między innymi na Cmentarzu Obrońców Lwowa, przy memoriałach Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie. Najważniejszym punktem wizyty jest spotkanie ministra z przedstawicielami miejscowych władz, z którymi ma rozmawiać o stosunkach polsko-ukraińskich.

Stosunki polsko-ukraińskie nie układają się obecnie najlepiej. Ukraiński IPN zablokował ekshumacje i upamiętnienia polskich ofiar po zdemontowaniu w kwietniu tego roku nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach koło Przemyśla.

- Jesteśmy narodem, który przykłada wielką wagę do tych, którzy polegli, zginęli, którzy umarli. Czcimy wszelkie miejsca pamięci, natomiast jesteśmy też narodem i państwem, które chce, żeby te miejsca uczczenia były zorganizowane zgodnie z prawem polskim - mówił dziś minister Waszczykowski na briefingu prasowym.

- Już kilka lat temu zaproponowaliśmy, aby relacje polsko-ukraińskie zwróciły się ku historii, abyśmy wyjaśnili sobie wszystkie kwestie historyczne, które nas dzielą. Mamy doświadczenia z pojednania z innymi narodami. Czekamy na odpowiedź strony ukraińskiej, aby włączyła się w proces pojednania. Kto te problemy w relacjach polsko-ukraińskich wszczyna? Po co sztucznie wszczyna się problemy polsko-ukraińskie? - pytał szef MSZ.

Minister był także pytany o dwa kamienne lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich, które obecnie są zakryte płytami. Posągi były wcześniej częścią Pomnika Chwały. - Do każdej władzy będziemy apelować, bo komu te lwy przeszkadzają? Lwy są zakryte od dwóch lat. Komu przeszkadzają ludzie, którzy leżą tutaj w grobach? Oni już są martwi. Nikomu nie przeszkodzą. Wystarczy tylko o nich pamiętać. Groby są święte - dodał Waszczykowski.

Ukraińcy z zakazem wjazdu do Polski?

Wcześniej, w czwartek szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że Polska może zakazać wjazdu osobom, które zachowują skrajnie antypolskie stanowisko. Wymienił między innymi ukraińskich urzędników, którzy blokują ekshumację polskich ofiar spoczywających na Ukrainie. W odpowiedzi ukraińskie MSZ oświadczyło, że na Ukrainie nie ma nastrojów antypolskich.

Szef resortu spraw zagranicznych odpowiedział wówczas, że stronę polską cieszy oświadczenie, iż na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów oraz że społeczeństwo ukraińskie jest przyjazne. - My też to dostrzegamy. Natomiast dostrzegamy oczywiście różnego incydenty, dostrzegamy poszczególne osoby, które zachowują się w sposób mało przyjazny - mówił.

Minister Waszczykowski dodał, że Polska jest otwarta na współpracę z Ukrainą, czeka jednak na otwartość IPN-u, odblokowanie możliwości ekshumacji polskich ofiar i renowacji miejsc związanych z historią polską i polsko-ukraińską.

W zeszłym miesiącu w Kijowie rozmowy dotyczące poszukiwań szczątków, ekshumacji i upamiętnień odbył wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Strona ukraińska negatywnie odniosła się do propozycji Polski o przeniesienia rozmów na poziom komisji międzyrządowej.

Komentarze (645)
Waszczykowski z wizytą na Ukrainie. Chce polepszenia stosunków
Zaloguj się
 • lajosz3

  Oceniono 115 razy 67

  Na litość boską, ludzie ...
  Ile jeszcze czasu będziemy się na siebie obrażać ?
  Sprawy historyczne zostawmy historykom.
  Historii nie odwrócimy.
  To co robiła UPA z Polakami jest oczywiście zbrodnią i nie ma co do tego wątpliwości, ale (wiem jak to zabrzmi) nie wzięły się znikąd.
  Proszę prześledzić relacje Ukraińsko-Polskie na przestrzeni wieków, a nie tylko kilkudziesięciu lat i wtedy stanie się jasne, dlaczego stało się to się stało.
  I żeby był jasność, to W ŻADNYM PRZYPADKU nie chcę usprawiedliwiać Ukraińców.

  Tak czy siak, należy wyjaśnić sobie wszystko, po czym żyć w zgodzie.
  Zdecydowana większość Ukraińców których spotkałem w Polsce, pojęcia nie ma o wyczynach UPA.
  Owszem, wiedzą co to UPA, ale dla nich to takie nasze AK, a w szkołach raczej nie dowiedzieli się, że UPA mordowała Polaków.
  Wiedzą o UPA dokładnie tyle samo co przeciętny Polak o AK, czyli właściwie nic.
  Dopiero będąc w Polsce dowiadują się, jak to było naprawdę i dlaczego Polacy tak, a nie inaczej postrzegają Ukraińców.
  Jednak ci młodzi Ukraińcy, to zapewniam Państwa, zwykli, normalni, serdeczni ludzie z baaaardzo podobną do nas mentalnością i postrzeganiem rzeczywistości.
  Przyjeżdżają do Polski nie z miłości do naszego kraju, a w dokładnie takim samym celu jak my jeździmy do Anglii czy Niemiec, czyli zarobić trochę pieniędzy, a być może się osiedlić i wierzcie mi lub nie, nie przyjeżdżają tu po zasiłek, tylko DO PRACY w przeciwieństwie do tzw. "uchodźców" w Niemczech.
  Nie wysadzają się w powietrze, nie rozjeżdżają ludzi samochodami.
  Są ZWYCZAJNI JAK MY i bardzo, bardzo do nas podobni.

  Dajmy im spokój i niech wywiozą z naszego kraju tylko dobre wspomnienia, a historią niech się zajmuje ich i nasz IPN i wyjaśniają co trzeba.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 85 razy 35

  Relacje Polsko Ukraińskie powinny zwrócić się ku historii.... Ty pisowski baranie, a do którego wieku? Do Chrobrego czy Kazimierza Wielkiego? Jeremiego Wisniowieckiego?
  Ukraina to nasz najbliższy sąsiad, duży europejski rynek, naturalna przegroda od agresywnej Rosji, więc zamiast chrzanić farmazony o grzebaniu się w grobach jednych i drugich (co zostawiam archeologom i historykom) trzeba z Ukraińcami robić interesy, zbywać u nich towary, pilnować żeby zbudowali demokratyczne państwo prawa a nie w koło Macieju piepszyc kto kogo bardziej przesladowal

 • jsn

  Oceniono 45 razy 27

  polski minister rozmawia o stosunkach polsko-ukraińskich z burmistrzem Lwowa. Nowa świecka tradycja Pis-u.

 • wawiak57

  Oceniono 39 razy 25

  Czyli Waszczykowski chce by polskie groby na Ukrainie były eksterytorialne ? Jest idiotą, będzie idiotą.

 • gromek1

  Oceniono 56 razy 22

  gwiazdorzy dostali zadania:
  wy maciarewicz skłócicie nas z Niemcami, a wy waszczykowski z ukrainą, wy towarzyszu jasiński polecicie nawilżać w Moskwie

 • krzywelustro

  Oceniono 26 razy 14

  "Komu przeszkadzają ludzie, którzy leżą tutaj w grobach? Oni już są martwi. Nikomu nie przeszkodzą. Wystarczy tylko o nich pamiętać. Groby są święte." - radośnie ogłosil światu Waszczykowski.

  Zamiast ogłaszać to światu powinien dokładnie te same słowa skierować do bezmózgich "Polaków-Katolików" z nieformalnych młodzieżówek PiS, kitórzy co rusz to dewastują lub inaczej profanują groby Rosjan w Posce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX