Szyszko pokazał swoją stodołę. Nawet się nie domyślacie, do czego służy

Do tej pory owiana tajemnicą. Minister środowiska Jan Szyszko zaprosił stację telewizyjną Salve TV do słynnej, prywatnej stacji badawczej D&B w Tucznie. - To typowy przykład "Czyńcie sobie ziemię poddaną" - powiedział cytując Stary Testament.

Do tej pory sekrety stodoły ministra środowiska znali tylko studenci SGGW, którzy przyjeżdżali do niej na zajęcia dydaktyczne, oraz prawicowi dziennikarze i przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, których Jan Szyszko zaprosił rok temu. Reszta Polaków musiała obejść się smakiem. Aż do teraz.

Minister zaprosił telewizję

Minister środowiska postanowił otworzyć podwoje słynnej stacji badawczej w Tucznie dla wszystkich Polaków. Zaprosił do siebie chrześcijańską telewizję internetową Diecezji Warszawsko-Praskiej, Salve TV, która opublikowała reportaż na ten temat.

Skóra rysia

O stacji badawczej w Tucznie było głośno m.in. w 2016 roku, gdy minister Szyszko nie wpisał jej do oświadczenia majątkowego. Sprawą zajęła się prokuratura, która jednak po 10 miesiącach śledztwa odmówiła wszczęcia postępowania. Kolejny raz o stodole ministra Szyszki media rozpisywały się w lipcu br., gdy do prokuratury wpłynęło zawiadomienie, że na terenie stacji w jednym z pokojów znajduje się wyprawiona skóra rysia. Zwierzęta te są pod ścisłą ochroną.

"Czyńcie sobie ziemię poddaną"

- Stacja jest nastawiona na sterowanie dynamiką liczebności populacji dwóch podstawowych szkodników owadzich, jakimi są Strzygonia Choinówka i Brudnica Mniszka - tłumaczy minister Szyszko. - One na pewno są potrzebne, ale w odpowiednim stanie występowania. Zrównoważony rozwój to nic innego jak korzystanie z zasobów przyrodniczych dla dobra człowieka z równoczesnym racjonalnym użytkowaniem tych zasobów i przestrzeganiem praw człowieka. (...) To typowy przykład "czyńcie sobie ziemię poddaną" - zacytował Stary Testament.

"Rąbaliśmy to drewno, a mamy go coraz więcej"

Minister przekonuje, że stan drzew w Polsce ma się świetnie. - Cały czas wycinaliśmy lasy, a mamy ich coraz więcej. Rąbaliśmy to drewno, służyło człowiekowi, a mamy go coraz więcej - mówił.

Minister Szyszko powiedział, że stacja ma ponad tysiąc hektarów powierzchni doświadczalnej. Minister przekonywał, że "nasza działalność od 30 lat spotyka się z uznaniem światowym". Budynek ma 250 lat, wcześniej należał do poczty konnej. Jest wyposażony w salę wykładową, badawczą i bibliotekę.

Andrzej Duda wywołał aplauz na amerykańskiej uczelni. Uszczęśliwił studentów jednym zdaniem

Więcej o: