Uczelnia Macierewicza ogłosiła przetarg na piwo. Najpierw tłumaczenia, potem nagła dymisja

Utworzona przez Antoniego Macierewicza Akademia Sztuki Wojennej ogłosiła gigantyczny przetarg na zakup alkoholu. Uczelnia tłumaczyła, że to na potrzeby podległego jej kasyna. Dziwi jednak to, co stało się później.

W piątek rano m.in. serwis NaTemat poinformował, że Akademia Sztuki Wojennej (dawniej: Akademia Obrony Narodowej) rozpisała nietypowy przetarg: na piwo.

Uczelnia była gotowa wydać na to prawie 360 tys. złotych. Oprócz najróżniejszych rodzajów i marek złotego trunku, zwycięzca przetargu miał także dostarczyć takie akcesoria jak szklanki, otwieracze do butelek, ławy czy parasole ogrodowe.

Akademia: to na potrzeby naszego kasyna

Kilka godzin później głos w sprawie zabrały władze uczelni. "Akademia Sztuki Wojennej nadzoruje działalność Kasyna, które posiada otwartą, publicznie dostępną restaurację, świadczącą usługi gastronomiczne w dzielnicy Rembertów" - tłumaczył pełniący obowiązki kanclerza Tomasz Nowogórski.

Sprzedaż i podawanie piwa/napojów alkoholowych nie stoi też w sprzeczności z przepisami dotyczącymi jednostek wojskowych, bowiem zgodnie z zarządzeniem MON (...) dowódca jednostki wojskowej może wyrazić zgodę na prowadzenie takiej działalności w miejscach znajdujących się pod jego zarządem

- podkreślił p.o. kanclerza. "Ogłoszenie to należy zatem traktować jako w pełni zgodne z przepisami obowiązującego prawa i nie posiadające znamion precedensu" - dodał na zakończenie.

To jednak nie koniec...

W tym miejscu wydawałoby się, że wytłumaczenie zamyka całą sprawę - gdyby nie fakt, że informacja o przetargu zdążyła jeszcze tego samego dnia bezpowrotnie zniknąć ze strony internetowej Akademii Sztuki Wojennej (wcześniej była ona dostępna tutaj).

Na tym jednak nie koniec - wieczorem MON poinformował dodatkowo o przyjęciu dymisji p.o. kanclerza oraz o anulowaniu całego przetargu.

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie to kontynuatorka działającej od 1990 roku Akademii Obrony Narodowej. Kształci ona polskie kadry wojskowe, jest jednocześnie największą nietechniczną uczelnią cywilno-wojskową w Polsce.

W 2016 roku urzędujący minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wymienił całe kierownictwo AON oraz zmienił jej nazwę na obecnie obowiązującą.

Duda na Święcie Wojska Polskiego: To nie jest armia prywatna!

Więcej o: