Piotrowicz z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Prawie cztery godziny dyskusji o ustawach sądowych

Kolejna odsłona negocjacji w sprawie tzw. ustaw sądowych. Tym razem o projektach dotyczących SN i KRS dyskutowali poseł PiS Stanisław Piotrowicz oraz prezydencki minister Paweł Mucha.

Spotkanie z udziałem obu polityków odbyło się w piątek po południu w Pałacu Prezydenckim. Trwało w sumie blisko cztery godziny. Tematem rozmów były projekty dwóch ustaw autorstwa Andrzeja Dudy - o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa - oraz poprawki do nich autorstwa PiS.

Po spotkaniu Piotrowicz oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że "obszar rozbieżności" w tych sprawach pomiędzy prezydentem a PiS "nieznacznie się zmniejszył".

Pozostawiliśmy sobie jeszcze czas na przemyślenia, ale już do tych uzgodnień pozostało nam znacznie mniej spraw

- zapewniał szef sejmowej komisji sprawiedliwości. Dopytywany oznajmił, że do "zbliżenia" doszło m.in. w sprawie liczby stanowisk w Sądzie Najwyższym. O szczegółach rozmów z Pawłem Muchą nie chciał jednak mówić. - To są uzgodnienia robocze - tłumaczył.

Dodał, że do kolejnego spotkania z wiceszefem Kancelarii Prezydenta dojdzie "w przyszłym tygodniu". Wcześniej Piotrowicz i Mucha rozmawiali już w sprawie wspomnianych ustaw we wtorek.

Weto prezydenta

Przypomnijmy, w lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy PiS dotyczące Sądu Najwyższego oraz KRS. Dwa miesiące później zaprezentował swoje własne projekty, które trafiły do Sejmu.

Posłowie nie rozpoczęli jednak prac nad tymi projektami. PiS zapowiedział bowiem złożenie swoich poprawek, które są teraz negocjowane z prezydentem. Sam Andrzej Duda osobiście spotkał się w tej sprawie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim aż cztery razy.

Niewykluczone jest także piąte takie spotkanie - "zatwierdzające".

KRS w rękach polityków

Przypomnijmy - zarówno PiS jak i prezydent opowiedzieli się za tym, by sędziowska część KRS była odtąd w całości wyłaniana wyłącznie przez polityków. Zdaniem opozycji i wielu prawników takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją i narusza trójpodział władz.

Tymczasem dziś, w ramach równowagi władz, "sędziowską" część Rady wybierają sami sędziowie - podobnie jak Sejm, Senat czy prezydent, którzy także sami wskazują swoich przedstawicieli w KRS.

Andrzej Duda wywołał aplauz na amerykańskiej uczelni. Uszczęśliwił studentów jednym zdaniem

Więcej o:
Komentarze (83)
Spotkanie Piotrowicz - Mucha ws. ustaw o SN i KRS
Zaloguj się
 • guarnica

  Oceniono 15 razy 11

  Dlaczego Prezydent wpuszcza Piotrowicza do pałacu ? Przecież to obraża urząd Prezydenta. Powinien kategorycznie zażądać zmiany przedstawiciela PiS !!!!!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 9 razy 9

  PISDZIELCY, GDZIE WASZ HONOR, SKORO PRAWO DYKTUJE WAM PROKURATOR PRL--owski! Wasze zapyziałe łby tego nie obejmą?

 • Marek Markoni

  Oceniono 9 razy 9

  Dobra zmiana, a w jej imieniu komunista z PZPR, prokurator który oskarżał opozycjoniste w latach osiemdziesiątych, S. PIOTROWICZ, reformuje w demokratycznej Polsce wymiar sprawiedliwości! Ale jak to powiedział Kurski, ciemny lud wszystko kupi. Dekomunizacja wg pisu! Tęskni pis za komuną, i pomału ją przywraca, rękami ludzi z PZPR - u. Ha ha ha ha ha

 • moodyblues

  Oceniono 11 razy 9

  Piotrowicz to jest prawdopodobnie jedyny polityk w Polsce którego widok i wypowiedzi wywołują u mnie odruch wymiotny z obrzydzenia.

 • stemp10

  Oceniono 8 razy 8

  Jak pięknie historia zatoczyła koło. Komunistyczny pachołek z PRLu decyduje o najważniejszych sprawach dla Polski w pałacu prezydenckim

 • quinquedactylus

  Oceniono 10 razy 8

  Duda jak jakiś kolaborant spotyka się z bolszewickim aparatczykiem

 • sirseb

  Oceniono 10 razy 8

  du*a spotyka sie z komunistycznym prokuratorem
  :)

 • pyffello114

  Oceniono 6 razy 6

  Popatrzcie, Panstwo, do czego to doszlo za rzadow PiS-u. Prokurator stanu wojennego w palacu Prezydenckim!!Gdzie tu honor Prezydenta Rzeczypospolitej????????????

 • Eugeniusz Badowski

  Oceniono 6 razy 6

  koniec świata-komuchy podejmowqane w palacu prezydenckim-chyba adrian nie czekal na progu?a i tak moze oberwać od tej klamczuszki od salatek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX