Trzaskowski ogłosił start w wyborach, ale to PiS zaczęło kampanię. Ciosy z każdej strony

Prawo i Sprawiedliwość zaangażowało wszystkie siły do walki z kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. Partia przekonuje, że wybór Rafała Trzaskowskiego to "czwarta kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz".

Rafał Trzaskowski ma być kandydatem PO na prezydenta Warszawy w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Grzegorz Schetyna zwróci się do władz Platformy o akceptację jego kandydatury.

Zaraz po ogłoszeniu tej wstępnej decyzji, politycy PiS przeszli do ofensywy. Pierwszy był Patryk Jaki, który na Twitterze umieścił wspólne zdjęcie Trzaskowskiego i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jego zdaniem przez ten duet Warszawa "na świecie zaczęła się kojarzyć jako zielona wyspa dla mafii i złodziei". Od jakiegoś czasu mówi się, że Jaki również jest zainteresowany fotelem prezydenta Warszawy. 

Na oficjalnym kanale Prawa i Sprawiedliwości pojawiła się ankieta. Partia pyta w niej swoich zwolenników, czy ogłoszenie Trzaskowskiego kandydatem na prezydenta stolicy to: przykrycie afery Neumanna, przykrycie afery HGW czy kłótnia totalnej opozycji. 

20 groszy dla biednej

Ponad to przypomniano, że poseł PO miał wręczyć biednej kobiecie na ulicy 20 groszy. "Czy taki człowiek będzie wrażliwy na los wyrzucanych na bruk lokatorów?" - zapytano. Ta sama historia pojawiła się w "Wiadomościach", jako główny komentarz do kandydatury Trzaskowskiego. 

PiS przekonuje, że wygrana Trzaskowskiego będzie oznaczała "czwartą kadencję Hanny Gronkiewicz-Waltz" (poseł był szefem kampanii obecnej prezydent) i namawia, by "pokazać swój sprzeciw". 

Całą serię wpisów udostępniła rzeczniczka partii Beata Mazurek. Przekonywała w nich, że kandydat PO to dla Warszawy nie „zmiana”, a „POdmiana”. Podała dalej przeróbkę zdjęcia Trzaskowskiego, zza którego wyłaniała się twarz Gronkiewicz-Waltz i krytykowała osobnych kandydatów Platformy i Nowoczesnej. "Współpraca PO z .N szybciej się skończyła niż zaczęła" - komentowała zadowolona.

Krakowski czy warszawski?

Przypomniano też, że Trzaskowski kandydował do Sejmu z Krakowa. "Dwa lata temu przekonywał jak bardzo jest krakowski, teraz będzie grał Warszawiaka" - napisał szef portalu tvp.info Samuel Pereira. 

Z kolei Jacek Saryusz-Wolski, choć kandydat PO jest jego politycznym wychowankiem, zadeklarował wsparcie dla Patryka Jakiego, bo ten jego zdaniem "wdraża europejskie standardy przejrzystości i uczciwości w życiu publicznym".

Były europoseł powalczy o Ratusz

Rafał Trzaskowski jest posłem Platformy Obywatelskiej. W latach 2009-2013 był europarlamentarzystą, a później m.in. wiceministrem spraw zagranicznych ds. europejskich. Zna cztery języki obce.

Hanna Gronkiewicz-Waltz już nie wystartuje

Obecnym prezydentem Warszawy jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, również z PO. Pełni ten urząd od grudnia 2006 roku. - Jeśli dokończę kadencję, to nie mam zamiaru ponownie startować - zapowiedziała posłanka na antenie TVN24 w zeszłym roku.

W październiku oznajmiła też, że nie zamierza ponownie kandydować do zarządu Platformy Obywatelskiej. W "Faktach po faktach" w TVN24 wytłumaczyła, że wcześniej było jej to potrzebne do pełnienia funkcji prezydenta Warszawy, jednak teraz chce ustąpić miejsca "młodszym".

Tydzień temu broniliśmy rezydentów. Ale teraz znamy nowe fakty [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: