Tego pana dawno nie widzieliśmy. Stanisław Piotrowicz włącza się do rozmów z prezydentem

W piątek o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim spotkam się z Pawłem Muchą ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN - zapowiedział Stanisław Piotrowicz. To będzie już ich drugie spotkanie w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński odbyli już cztery spotkania w sprawie poprawek do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Teraz sprawę omawiają Stanisław Piotrowicz z PiS oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. To będzie ich drugie spotkanie w tej sprawie, informuje TVN24.

Poprzednie spotkanie odbyło się 26 października. Rozmowa dotyczyła poprawek zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN. Jak zapewniał Stanisław Piotrowicz, trwało "wiele godzin". Do kolejnego spotkania dojdzie w piątek, o godz. 12.

Weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda pod koniec lipca zawetował ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przygotowane przez rządową większość. Własne propozycje ustaw prezydent przedstawił 25 września.

Prezydent zaproponował, by sędziów KRS wybierał Sejm większością 3/5 głosów i by na wybór sędziów Rady mieli wpływ także obywatele. Prawo do zgłoszenia kandydata na członka Rady będzie miała grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli, a także grupa co najmniej 25 sędziów w stanie czynnym. Sędzia Sądu Najwyższego będzie mógł przejść w stanu spoczynku w wieku 65 lat, pracować dłużej mógłby za zgodą prezydenta.

KRS w rękach polityków

Przypomnijmy - zarówno PiS jak i prezydent opowiedzieli się za tym, by KRS była odtąd w całości wyłaniana wyłącznie przez polityków. Zdaniem opozycji i wielu prawników takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją i narusza trójpodział władz.

Do tej pory w ramach równowagi władz "sędziowską" część Rady wybierają sami sędziowie - podobnie jak Sejm, Senat czy prezydent, którzy także sami wskazują swoich przedstawicieli w KRS.

Tydzień temu broniliśmy rezydentów. Ale teraz znamy nowe fakty [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: