Francuzi chcą usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Jest deklaracja Beaty Szydło. Zaskakująca

Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Interwencję w tej sprawie zapowiada premier Beata Szydło.

Szydło zadeklarowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "rząd podejmie starania, by ocalić od ocenzurowania pomnik Jana Pawła II we Francji". - Chcemy przenieść go do Polski - powiedziała PAP szefowa rządu.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział IAR, że premier wyszła z inicjatywą, aby przenieść pomnik do Polski, "aby go nie cenzurować". Zaznaczył, że będzie się to odbywało w porozumieniu z władzami francuskimi i za zgodą społeczności lokalnej.

- Cała Europa opiera się na wartościach chrześcijańskich i ze smutkiem patrzymy na tę postępującą laicyzację i odrywanie się od swoich korzeni - powiedział Bochenek.

Francuzi usuną krzyż z pomnika Jana Pawła II

W sprawie pomnika Jana Pawła II w Ploermel wypowiedziała się francuska Rada Stanu. Jej decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu. W uzasadnieniu stwierdzono, że umieszczanie symboli religijnych w miejscach publicznych stanowi naruszenie prawa z 1905 roku o laickim charakterze państwa francuskiego.

Powyższa ustawa miała być kompromisem między katolikami sprzeciwiającymi się oddzieleniu państwa od Kościoła i zwolennikami takiego rozwiązania po stronie sił republikańskich.

Decyzja Rady kończy kilkuletni spór o odsłonięty 28 października 2006 roku pomnik Jana Pawła II w Ploermel.

Federacja Wolnomyślicieli i dwóch obywateli Ploermel wnieśli skargę do trybunału administracyjnego w Rennes. Trybunał nakazał merowi - który kategorycznie twierdził, że pomnik będzie stał tam, gdzie stoi - usunięcie go. W kilka miesięcy później sąd apelacyjny w Nantes anulował decyzję trybunału. Teraz Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać, ale krzyż należy w ciągu pół roku usunąć.

Ponadsiedmiometrowy pomnik autorstwa Zuraba Cereteliego przedstawia Jana Pawła II stojącego pod kościelnym łukiem zwieńczonym krzyżem.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: