Macierewicz chce zbudować "Kolumny Niepodległości" w całej Polsce. Nowy pomysł MON

"Kolumny Niepodległości" - to najnowszy pomysł MON na przyszłoroczne obchody stulecia polskiej niepodległości. W ramach programu w całym kraju pojawią się okolicznościowe monumenty właśnie w formie kolumn.

- Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością – mówi cytowany w komunikacie MON minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Przyjęty w resorcie program zakłada trzy etapy powstawania kolumn: najpierw konkurs na projekt artystyczny, potem konkurs na przyznanie dotacji od MON, a na zakończenie - uroczyste odsłonięcie pomnika w setną rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku.

Inicjatorem budowy takiego monumentu mogą być samorządy, ale też osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze czy stowarzyszenia proobronne - wylicza MON.

Resort przypomina, że w podobny sposób obchodzono już dziesięciolecie niepodległości w 1928 roku. W całym kraju powstały wtedy okolicznościowe pomniki, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: