Awantura o większy budżet dla RPO. Pawłowicz do Bodnara: "Niech pan szuka oszczędności"

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o zwiększenie budżetu dla jego instytucji. Sprawa wywołała na sali dużo emocji.

W posiedzeniu komisji brała udział m.in. poseł Krystyna Pawłowicz (PiS), która przekonywała, że RPO nie wykonuje swoich konstytucyjnych zadań i jest rzecznikiem środowisk "patologicznych obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie".

Nie ma powodu wspierać takiej turystyki antyrządowej, byłoby to demoralizujące. Należałoby się przyjrzeć i nie tylko nie dawać podwyżki, ale zaproponować oszczędności. Niech pan szuka oszczędności

- mówiła Pawłowicz, zwracając się do Adama Bodnara. - Cóż to byłby za rzecznik, który broniłby rządu, a nie obywateli? - pytał zdziwiony poseł PO Marcin Święcicki. - Rzecznik ma bronić obywateli przed państwem, ma też bronić mniejszości. Większość ma inne narzędzia, by bronić swych interesów - dodał.

Będzie większy budżet dla TK

Bodnar wnioskował o zwiększenie budżetu dla biura RPO na 2018 rok o 5 milionów złotych w porównaniu do tego roku.

Jak tłumaczył, chce m.in. otworzyć placówkę terenową w Białymstoku oraz powiększyć zespół przeciwdziałający torturom i okrutnemu traktowaniu w miejscach pozbawienia wolności, szpitalach psychiatrycznych czy domach opieki.

W 2016 roku parlament zmniejszył budżet RPO do poziomu z 2011 roku. Rok później dokonano kolejnej obniżki - o prawie 4 mln złotych. Tegoroczny budżet wyniósł około 37 mln złotych.

Jednocześnie komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek m.in. o zwiększenie w przyszłym roku wydatków Trybunału Konstytucyjnego.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

"Skoro nie potrafimy robić publicznych mediów, zlikwidujmy je". Oto kulisy działania TVP [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 8]