Przepisy dotyczące wyboru I prezesa Sądu Najwyższego są częściowo niezgodne z konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. I prezesem SN jest obecnie prof. Małgorzata Gersdorf. Stanowisko to objęła w 2014 r.
Wyrok TK nie pozbawi jednak prof. Gersdorf stanowiska.- Została wybrana zgodnie z prawem na 6-letnią kadencję. Trybunał wprawdzie wydał wyrok, który oznacza, że w przyszłości trzeba będzie dokonać odpowiedniej nowelizacji. Ten wyrok nie ma mocy wstecznej. Nie możemy podważać legalności wyboru pani I prezes, która w tamtym czasie była wybrana zgodnie z przepisami - mówił w TVN24 konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
Nie zostały też unieważnione dotychczas podejmowane przez I prezes decyzje. Trybunał Konstytucyjny postanowił "pozostawić wniosek [parlamentarzystów PiS - red.] o (...) stwierdzenie, że akty prawne podjęte na podstawie niekonstytucyjnych regulacji są nieskuteczne, bez rozpoznania" - czytamy na stronie TK.
Orzeczenie w tej sprawie ogłosiła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, stojąca na czele pięcioosobowego składu rozpatrującego wniosek grupy parlamentarzystów PiS.
TK uznał, że niezgodny z Konstytucją jest przepis mówiący o tym, że do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN należy uchwalanie regulaminów wyborów kandydatów na stanowisko sędziego SN, I prezesa SN i członków KRS.
Za zgodny z Konstytucją został uznany za to przepis, który mówi o tym, że do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego należy "dokonywanie wyboru dwóch kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i przedstawianie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej".
TK stwierdził też, że uchwała Zgromadzenia Ogólnego z 2003 r. ws. regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN jest niezgodna z konstytucją, a także paragraf ósmy tego regulaminu.
- Zdaniem TK pewne procedury, które zostały zawarte w regulaminie ZO Sędziów Najwyższego mają się znaleźć w ustawie - tłumaczył w TVN24 prof. Marek Chmaj.
O stwierdzenie zgodności z konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym i uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego z 2003 roku w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego wystąpiła grupa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. To na podstawie tego regulaminu Sąd Najwyższy wybiera kandydatów na I prezesa przedstawianych następnie prezydentowi.
Zdaniem wnioskodawców konstytucję naruszał fakt określenia zasad wyboru kandydatów na I prezesa w regulaminie, podczas gdy zagadnienie to powinno być uregulowane ustawą. Wnioskodawcy chcieli też, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niebyłe lub nieskuteczne czynności dokonywane do tej pory przez profesor Małgorzatę Gersdorf, która na funkcję I prezesa Sądu Najwyższego została powołana w 2014 roku
.