"Żałosny wyścig", "skandal", "ekipa frustratów" - solidne przemówienie Schetyny w Łodzi

- Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję miedzy partiami politycznymi, dziś tak jak kiedyś walczymy o przyszłość Polski, Polski opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL, państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odbierać nam wolność - mówił Grzegorz Schetyna w Łodzi.

Na konwencji "Polska samorządna" Platformy Obywatelskiej w Łodzi z przemówieniem programowym wystąpił lider partii. Grzegorz Schetyna podkreślił, że rozpoczyna się maraton wyborczy, "niepodobny do żadnego innego po 1989 roku.

Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję miedzy partiami politycznymi, dziś tak jak kiedyś walczymy o przyszłość Polski, Polski opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL. Państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odbierać nam wolność

- przekonywał Schetyna.  

Następnie przewodniczący PO mówił, jak to osiągnąć.

- Potrzeba mocniejszej oporu przeciwko złej zmianie, zamachowi na niezależność sądów, likwidacji niezależnych organizacji, upartyjnianiu spółek Skarbu Państwa, atakowi na wolne media, przeciwko dostępowi do in vitro i antykoncepcji, czy pomysłom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Najkrócej mówiąc: przeciwko niegodziwości ludzi tej władzy - powiedział polityk.

- Trwa żałosny wyścig, który z partyjnych nominatów w spółkach Skarbu Państwa wyciśnie więcej ze swojego stanowiska. Jakie ci ludzie mają kompetencje, pytam się? - powiedział szef Platformy.

Kolejnym warunkiem odniesienia sukcesu wyborczego, jest według przewodniczącego zjednoczenie opozycji:

Potrzeba zjednoczonej opozycji, która wygra wybory samorządowe za rok, później każde kolejne aż do prezydenckich

- Musimy pokazać rodakom inny pomysł na nasza ojczyznę. Polacy muszą wiedzieć nie tylko przeciw czemu, ale przede wszystkim na co, na kogo mają głosować. Był taki czas kiedy mówiliśmy o totalnej opozycji. Od teraz, od dzisiaj chcemy mówić o totalnej propozycji - powiedział w Łodzi przewodniczący PO."

"Żeby ludzie nie bali się państwa tylko mu ufali"

- My nie chcemy rządzić ludźmi tylko zarządzać państwem. My nie chcemy gromadzi władzy tylko się nią dzielić. Chcemy, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby jak najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało, żeby urzędy służy ludziom, a nie  przeszkadzały i gnębiły, żeby ludzie nie bali się państwa tylko mu ufali. Dlatego nasza propozycja jest totalna - przekonywał przewodniczący.

Według Schetyny, sednem planu PO jest, aby to Polacy decydowali o sobie i swoim kraju.

- Podatki trafiają do centrali w Warszawie, gdzie służba politycznej korupcji i utrzymują politycznych funkcjonariuszy. Przykład? 800 mln zł trafia do telewizji państwowej, by finansować partyjną propagandę, tak samo jak w PRL. Ale na zapewnienie godnych zarobków młodym lekarzom, nauczycielom czy pielęgniarkom akurat pieniędzy nie ma. My wiemy, skąd je wziąć. Zostawimy każdą złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkają obywatele, w gminach, powiatach i województwach - mówił.

- Samorząd w naszym planie będzie też mógł zwrócić część podatków mieszkańcom, podnosząc im kwotę wolną od PIT powyżej kwoty bazowej, którą określimy ustawą, ale nie chcemy tworzyć lokalnych rajów podatkowych. Dlatego samorządy będą miały wpływ nie na stawkę PIT, a na kwotę wolną od podatków. A na tym najbardziej skorzystają mieszkańcy o niewielkich dochodach - przekonywał Schetyna.

Grzegorz Schetyna mówił też, że jego partia chce zmienić system zarządzania szkołami i zmniejszyć nierówności społeczne pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Szef PO chce "bronić dzieci przed indoktrynacją" i "dzisiejszą ekipą frustratów". I dlatego zapowiada większą autonomię szkół.

W listopadzie rozpoczną się w Platformie Obywatelskiej wybory wewnętrzne, które mogą doprowadzić do wymiany całego zarządu partii - z wyjątkiem Grzegorza Schetyny. Jego kadencja potrwa do 2020 roku.

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (452)
"Żałosny wyścig", "skandal", "ekipa frustratów" - solidne przemówienie Schetyny w Łodzi
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 73 razy 21

  Ale tu się pisowskich trolli namnożyło. PO ma wiele wad i popełniło wiele błędów, ale i tak dam im szansę - bo lepsi oni, niż fanatycy, pomyleńcy i szaleńcy z PiS-u. W PO przynajmniej nie ma Szalonego Antka Maciorro, mającego niejasne powiązania z ludźmi rosyjskich służb, doskonale udokumentowane przez Tomasza Piątka.

 • keanujane

  Oceniono 44 razy 10

  Po pierwsze, zawsze bylem i bede przeciwnikiem PiS, ze wzgledu na swoj swiatopoglad i przekonania.
  Po drugie, glosowalem kiedys na PO, ale glownie dlatego, zeby glosowac przeciwko PiS.
  Po trzecie, w nadchodzacych wyborach nie wiem jak zaglosuje, pewne jest tylko, ze na pewno nie na PiS.
  Powiem tak, zbijanie politycznego kapitalu na krytykowaniu rzadu, bo jest "be" jest slepa uliczka Panie Grzegorzu. Chcialbym uslyszec konkrety i plany na przyszlosc Polski, ale w odniesieniu do pomyslow Platformy, a nie nawiazujace do krytyki PiS. Prosze, zaproponujcie wlasne, zdecydowane dzialania i kroki, albo nastepnym razem oddam glos na inna partie (za wyjatkiem PiS). Wystarczy, ze PiS ciagle powtarza, jakie to byly okropne lata rzadow Platformy. Mam serdecznie dosc takiej retoryki. Pokazcie klase i zaproponujcie cos swojego, cos inteligentnego, cos przykuwajacego uwage i cos interesujacego, bo w chwili obecnej przekrzykujecie sie tylko z PiS, wiec czym tak naprawde sie od nich roznicie?
  Pomyslcie o tym, bo inaczej stracicie wielu wyborcow.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 10

  W tym samym czasie gdy Grzegorz przemawiał, ten prezio postawił następne 3 pomniki.
  Tamten nie marnuje czasu, pomnik co tydzień i 100 nowych wyborców, którym podobają się obeliski...

 • owca888

  Oceniono 53 razy 7

  Nacisk na rozwój samorządności- to bardzo mądry kierunek, nowoczesny.
  Pis boi się samorządów jak ognia, chce mieć wszystko pod butem. Ale na razie, sądząc po sondażach, chłop pańszczyźniany to lubi.

 • chi-neng

  Oceniono 51 razy 7

  WRESZCIE SLYSZE KONKRETNE PROPOZYCJE!

  WRESZCIE SLYSZE PRZEBUDZENIE OPOZYCJI!

  TAK TRZYMAC!

 • krzysio333

  Oceniono 16 razy 4

  Tak naprawdę, to nie interesuje Mnie to co powiedział Schetyna. Bo to akurat jest najmniej ważne. Czekam na komentarz Wybiórczej, która to wystąpienie lidera swojej partii, nazwała solidnym.

 • sunzi15

  Oceniono 26 razy 4

  To co deklaruje PO to elementarz Polski wolnej i demokratycznej.

  Narodowy socjalizm juz byl, skompromitowal sie
  na poczatku ubieglego wieku,
  zabral zycie ponad 50 mln. ludzi.
  Podobnie skompromitowal sie niszczac
  dziesiatki milionow ludzi rezym stalinowski.
  Obecnie autorytarne rezymy m.in. w Rosji, na Bialorusi,
  w Turcji , Korei Pn uciskaja i wyzyskuja swoje narody.

  To jest cel do ktorego krok za krokiem zmierza
  NS Partei PiS w symbiozie ze zdegenerowanym partyjnym
  Kosciolem Nienawisci.

  W wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej,
  we wspolnocie cywilizowanych panstw UNII
  osiagneiemy wiecej WSZYSCY,
  poza przestepcza banda socjopatow, zlodziei
  i pasozytow kato-faszystowskiej mafii,
  zachowujac wolnosc,
  demokracje, podmiotowosc i godnosc ludzka.

  Jest naszym wspolnym zadaniem
  obrona Rzeczypospolitej i naszej pozycji
  w cywilizowanym swiecie.

  W sluzbie Rzeczypospolitej i narodowi jest
  i bedzie miejsce dla WSZYSTKICH kompetentnych
  i przyzwoitych ludzi.

  Takich jest zawsze za malo!!!

  Najzdolniejsi znajda godna pozycje
  w inetgrujacej sie, rosnacej w potege, dobrobyt,
  swiatowe znaczenie UNII,
  zapewniajacej wspolnocie wewnetrzne i zewnetrzne bezpieczenstwo
  i stabilizacje w regionie.

 • edisolo

  Oceniono 36 razy 2

  Panie Schetyna, wy już pokazaliście przez 8 lat na co was stać, nie chcemy już złodziei w rządzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX