Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim

Zakończyło się spotkanie w cztery oczy w Belwederze. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał do prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiać o reformie sądownictwa.

Piątkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego trwało około 2 godzin. To czwarta rozmowa prezydenta i prezesa w ostatnich tygodniach, poświęcona reformie sądownictwa. 6 października, w czasie ostatniej z nich, Jarosław Kaczyński przedstawił poprawki, jakie klub PiS chce zaproponować do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanych przez prezydenta. Na dzisiejszym spotkaniu Andrzej Duda miał ustosunkować się do proponowanych zmian.

Na zdjęciach, które fotoreporter Agencji Gazeta zrobił po spotkaniu widać, że w Belwederze była też pierwsza Dama, Agata Duda. Nie wiadomo, czy i w jakiej roli uczestniczyła w rozmowach prezydenta z prezesem.

Rzecznik prezydenta o szczegółach spotkania Andrzej Duda - Jarosław Kaczyński

- Prezydent ma poważne zastrzeżenia do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS - powiedział po spotkaniu rzecznik Dudy, Andrzej Łapiński. Dodał, że "atmosfera spotkania była dobra". Łapiński przekazał, że prezes Jarosław Kaczyński dostał od Andrzeja Dudy uwagi na piśmie. 

Łapiński zaskoczył dziennikarzy jeszcze jednym wątkiem. - W ostatnim czasie było dużo dyskusji o aneksie do raportu ws. WSI. Ten temat też był poruszony. Obaj panowie stoją na stanowisku, że nie ma potrzeby ujawniania tego aneksu, że w tej chwili nie ma takiej konieczności, by ten aneks ujawniać - dodał rzecznik prezydenta. Zaznaczył, że prezes powołał się też na wolę Lecha Kaczyńskiego w tej sprawie.

Łapiński oświadczył, że "jest chęć i wola obu stron do osiągnięcia kompromisu". Na koniec rzecznik Andrzeja Dudy poinformował, że "można się spodziewać kolejnego spotkania" prezydenta z prezesem PiS. Szczegółów ani daty jednak nie podał. 

Rzeczniczka PiS: kolejne spotkanie możliwe w przyszłym tygodniu

- Jesteśmy przekonani, że wszystko idzie ku porozumieniu. Będziemy analizować uwagi prezydenta. Kolejne spotkanie spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - przekazała po spotkaniu Duda - Kaczyński rzeczniczka PiS, Beata Mazurek. 

Cztery warunki prezydenta Dudy

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślał wcześniej, że Andrzejowi Dudzie zależy na tym, by jego ustawy reformujące Krajową Radę Sądownictwa i Sąd Najwyższy weszły w życie, gdyż dokonują fundamentalnej poprawy pracy tych organów.

Oczekiwania prezydenta co do ostatecznego kształtu ustaw są cztery. To:

  1.  wielopartyjność wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa,
  2. obiektywne i transparentne kryterium zmian kadrowych w Sądzie Najwyższym,
  3. uspołecznienie kontroli nad wymiarem sprawiedliwości,
  4. wycofanie roli prokuratora generalnego z bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie tych organów państwa.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oceniła, są duże szanse na porozumienie między prezydentem Andrzejem Dudą a Prawem i Sprawiedliwością. Odniosła się także do słów doradczyni Andrzeja Dudy, Zofii Romaszewskiej, która stwierdzała na antenie Radia Zet, że PiS gra "nieczysto" z prezydentem. W ocenie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, do konsensusu i porozumienia prowadzi rozmowa, a nie dyskusja medialna. 

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Duda mówi, dlaczego trzeba zmienić konstytucję

Więcej o: