Posiedzenie zespołu Radziwiłła bez lekarzy rezydentów. Trwa protest głodowy w 4 miastach

Trwa 19. dzień protestu głodowego lekarzy rezydentów i innych przedstawicieli zawodów medycznych. Dziś odbyło się spotkanie zespołu ds. zmian w ochronie zdrowia powołanego przez ministra Konstantego Radziwiłła. W spotkaniu nie uczestniczyli młodzi lekarze.

W dzisiejszym spotkaniu zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także kilku organizacji pacjenckich. W pracach zespołu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nie wzięli udziału protestujący lekarze-rezydenci. Zespół ma opracować propozycje rozwiązań, które mają poprawić sytuację kadr medycznych w Polsce.

- Ponieważ zespół pracuje w kontekście lekarzy rezydentów, byłoby dobrze, żeby i oni dołączyli do nas. Mam nadzieję, że dołączą również inne organizacje, których dziś nie było z różnych powodów. Umówiliśmy się, że kolejne spotkania będą się odbywać z ciągłym zaproszeniem dla tych osób, których dzisiaj nie było - mówił dziś minister Radziwiłł.

"Czekamy na konkrety"

Protest głodowy trwa obecnie w Warszawie, Szczecinie, Łodzi i Lesznie. W poniedziałek protest Porozumienie Rezydentów OZZL został przekształcony w protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele protestujących powtórzyli, że "czekają na konkrety ze strony rządzących".

Przedstawiciele głodujących lekarzy rezydentów podkreślają, że kluczowy jest dla nich czas dojścia do oczekiwanego poziomu finansowania służby zdrowia, który zaproponowali na poziomie 6,8 PKB w 2021 roku. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy, która zakłada stopniowy wzrost nakładów na służbę zdrowia, tak aby w 2025 roku osiągnąć 6 procent PKB.

- Za 3 lata w polskim systemie zdrowia będzie dwa razy więcej osób, które wymagają opieki, niż obecnie. Osoby w wieku 65 lat i powyżej obecnie stanowią 15 proc. społeczeństwa, za 3 lata będzie to 20 proc. naszego społeczeństwa, za 13 lat 25 proc. Co czwarty Polak będzie w wieku 65 lat. Przy obecnych nakładach na służbę zdrowia to sytuacja katastrofalna - mówiła obecna na konferencji fizjoterapeutka.

- Niewydolność oddziałów wewnętrznych powoduje to, że pacjenci coraz częściej zalegają na SOR-ach, na których przebywają bardzo długo. Chorzy wymagający leczenia w oddziale internistycznym muszą oczekiwać, aż miejsce na oddziale się zwolni. W Warszawie w Szpitalu Bielańskim czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala wynosi ok. jednej doby - wskazywał ratownik medyczny.

- Pacjenci wręcz walczą o przetrwanie. Możemy mówić o katastrofie w ochronie zdrowia. My, młodzi medycy, chcemy móc pracować dla starzejącego się społeczeństwa w Polsce, nie chcemy wyjeżdżać za granicę - mówiła technik radioterapii.

Kolejna konferencja strajkujących zapowiedziana została na poniedziałek.


***
25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl