"Fakt": Były płk SB "kadrowym" w strategicznej spółce Skarbu Państwa

"Pułkownik Piotr Wroński pracuje dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych" - donosi "Fakt". Dziennik, który prześwietlił przeszłość Wrońskiego, przypomina, że do SB trafił w 1982, gdzie na etacie rozpracowywał m.in. środowiska Radia Wolna Europa i podziemnej "Solidarności".

"Zleceniobiorca (Piotr Wroński - przyp. red.) zobowiązuje się (…) do przeprowadzenia rozmów rekrutacyjnych oraz przygotowania opinii o przydatności kandydatów do pracy" - podaje "Fakt", który dotarł do umowy podpisanej z Piotrem Wrońskim w połowie 2016 r. przez prezesa PWPW Piotra Woyciechowskiego i członka zarządu Roberta Malickiego, który od poniedziałku pełni obowiązki prezesa spółki. Według dziennika, za każdą "zweryfikowaną" osobę Wroński dostawał 400 zł.

Zobacz też: Prezes PWPW odwołany. "Sygnał, że pozycja ministra Antoniego Macierewicza słabnie"

Wroński na pytanie dziennikarzy "Faktu" o to, na czym polega praca dla PWPW,  odpowiada, że sprawdza "nowych ludzi pod kątem zagrożeń czysto kontrwywiadowczych".

Z kolei na stronie pressmania.pl, płk Wroński zastrzega, że nie chce mówić o sprawach swojej współpracy z wytwórnią a wszelkie pytania prosi kierować wyłącznie do PWPW. "O konkretnych kwestiach bezpieczeństwa Wytwórni nie dyskutuję publicznie bez upoważnienia i zgody Spółki, dla której wykonuję wyłącznie zlecenia" - mówi. 

Zapytaliśmy w PWPW o formę zatrudnienia oraz obowiązki płk Wrońskiego.

"Zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. uprzejmie informuje, że nie udziela żadnych informacji dotyczących kwestii bezpieczeństwa Spółki" - odpisał nam zespół prasowy PWPW S.A.

"Kariera" w SB

Dziennik przypomina, że płk Piotr Wroński do SB wstąpił w 1982 r. Pracował w mrocznym Wydziale XI SB, gdzie zajmował się rozpracowywaniem środowisk Radia Wolna Europa czemu Wroński zaprzecza. Pułkownik pisze na swoim profilu na FB, że "nie pracował na Wolnej Europie, bo to nie był jego kierunek". Miał też rozpracowywać podziemną "Solidarność". Był aktywnym członkiem PZPR. Po weryfikacji Wroński zgłosił się do pracy w Urzędzie Ochrony Państwa.

A tak płk Wrońskiego wspomina Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego: "P. Wroński - niby nikt. Zajmował się Solidarnością, RWE, pracownikami PWPW i moją skromną osobą. Niezastąpiony człowiek od brudnej roboty."

Od Smoleńska do Popiełuszki

Okazuje się, że płk Wroński nie tylko doradza w PWPW, ale jest też "człowiekiem renesansu", jeżeli chodzi o teorie spiskowe oraz wiedzę na temat współczesnego świata. Piotr Wroński jest m.in. stałym komentatorem w TV Republika, w której chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami. Pisze też dla tygodnika "Sieci". Paleta tematów jest imponująca: od mediów "finansowanych przez pewne państwo na "N", nazywane kiedyś NRD", poprzez katastrofę smoleńską, aferę Amber Gold, aż do "25 lat propagandy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomoc".

Były esbek chce też nakręcić dokument o morderstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie ostatnie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Kibice Legii mają genialny patent na motywowanie graczy! "Piłkarze dziękują i proszą o więcej" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: