Patryk Jaki złożył prezydent Warszawy nową propozycję. "Proszę bardzo, karty na stół"

Niech pani Hanna Gronkiewicz-Waltz sama wybierze termin przesłuchania - oświadczył dzisiaj w Sejmie Patryk Jaki, szef komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji.

Kilka dni temu Patryk Jaki zmienił strategię dotyczącą wezwań dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do tej pory była ona zapraszana przed komisję weryfikacyjną w charakterze strony, wobec czego prezydent Warszawy odmawiała stawiennictwa. W rezultacie komisja nakłada na nią kolejne grzywny. Część z nich zajęto już nawet na jej prywatnym koncie.

Teraz szef komisji chce, by Gronkiewicz-Waltz pojawiła się 4 grudnia, ale jako świadek - w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16. To jednak wciąż nie przekonuje prezydent Warszawy, która wytknęła komisji niekonsekwencję, bo ta nie wycofała wszystkich dotychczasowych wezwań w charakterze strony. Pojawiło się też zamieszanie z terminami przesłuchań.

Stąd - jak tłumaczył w Sejmie Patryk Jaki - prezydent Warszawy otrzymała zupełnie nową propozycję: by "razem z zarządem PO" sama wybrała termin przesłuchania przed komisją weryfikacyjną.

I my ten termin przyjmiemy. Czy to będzie dzień, czy to będzie noc. Czy to będzie w święta, czy nie w święta. Proszę bardzo, karty na stół

- powiedział Jaki w towarzystwie innych członków komisji.

Spór z komisją weryfikacyjną

Na początku października Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych pomiędzy prezydentem Warszawy a komisją weryfikacyjną. Stanowisko sądu oznacza, że komisja może dalej działać. Dotychczas Hanna Gronkiewicz-Waltz skierowała do NSA 7 takich wniosków.

Według niej obecnie funkcjonują dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja weryfikacyjna oraz prezydent Warszawy. W związku z tym nie ma możliwości, by prezydent była stroną w komisji - argumentowała Gronkiewicz-Waltz.

Postulowała też, by do czasu rozstrzygnięcia tego sporu przez NSA, komisja zawiesiła swoje prace.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie ostatnie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Zobacz też: Wewnętrzny sondaż PiS: Patryk Jaki wygrałby I turę wyborów na prezydenta Warszawy

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o:
Komentarze (62)
Patryk Jaki złożył prezydent Warszawy nową propozycję. "Proszę bardzo, karty na stół"
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 27 razy 21

  Sprawa Smoleńska gmatwa się coraz bardziej.
  Skoro był zamach to kto był zainteresowany w tym by największy brat polskiego prezesa który stoi za reprywatryzacją 200 kamienic z lokatorami nie pojawił sie na komisji weryfikacyjnej Jakiego ?

 • kataryniarski

  Oceniono 18 razy 16

  Bylejaki niedługo wejdzie w czasie obrad Sejmu na mównice, rozbierze się do naga, nasr... na rękę i zje! - byle tylko się o nim mówiło, by tylko być obecnym w mediach! :D

  Taki kompleks ma bycia "Zbyszkiem 2.". Zawsze w cieniu swego pryncypała, zawsze to on czuje jego oddech na karku, a nie odwrotnie...

 • jael53

  Oceniono 20 razy 14

  Zanim znowu zaczniemy się ekscytować komisją, rada bym się dowiedzieć, komu należy zawdzięczać, że w 1995 r. projekt ustawy reprywatyzacyjnej, złożony przez PPS, został zesłany do komisji i już stamtąd nie wyszedł. Aż do tej pory, gdy po nader skromnych korektach jest szeroko reklamowany jako "projekt Jakiego". Interesujące byłoby zwłaszcza przypomnienie, kto w ówczesnym sejmie najenergiczniej występował w sprawie utrącenia tego projektu; po tylu latach mogę niedokładnie pamiętać - ale tak, jak pamiętam, to wielkim jego wrogiem był... Jarosław Kaczyński.

 • jerzy9

  Oceniono 18 razy 12

  Ten przypadkowy słoik chce zostać prezydentem Wawy? Haha, już to widzę...

 • domatorka41

  Oceniono 14 razy 10

  O czym profesor prawa Hanna Gronkiewicz Walz miałaby rozmawiać z tym Jakim mającym o prawie -delikatnie mówiąc- mgliste pojęcie? Od rozstrzygania tego typu spraw jest niezawisły sąd a nie jakaś komisyjka .Ona jest niekonstytucyjna.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 9

  Komisja-srisja. Jaki zafundował sobie za friko kampanię wyborczą w Warszawie, proszę was...

 • yosemitesam

  Oceniono 13 razy 9

  Z czym ty Jaki chcesz na stół, jak nawet dobrego kicka w łapie nie masz.

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 9

  Symulacja drugiej tury w obu scenariuszach różnych kandydatów PiS przynosi zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego. Trzaskowski wygrywa z Karczewskim 44 do 35, a z Jakim 48 do 36.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 10 razy 8

  A czemu ten chłystek pisowski nie weźmie na spytki kurdupla,kurdupel też ma coś na sumieniu z reprywatyzacją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX