Tak "Wiadomości" prezentują postulaty lekarzy. Dziennikarze przecierają oczy: "To fejk?"

Dziewięć, pięć, trzy i pół tysiąca. Teraz "początkujący lekarze żądają miliardów złotych". "Wiadomości" TVP od początku protestu rezydentów zmieniają wersję dotyczącą ich postulatów, choć te pozostają niezmienne.

W niedzielnych "Wiadomościach" TVP po raz kolejny znalazło się miejsce na materiał o trwającej głodówce młodych lekarzy. Tym razem temat zajawiono paskiem, na którym widzowie mogli przeczytać: "Początkujący lekarze żądają miliardów złotych".

Wydźwięk tej informacji nie do końca współgrał z tym, co w tym samym czasie mówił Krzysztof Ziemiec. - Początkujący lekarze powinni zarabiać więcej. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Tak samo jak niemal wszyscy zgadzają się, że nakłady na służbę zdrowia powinny być wyższe - mówił prowadzący.

Do świadomości wielu przebił się jednak przede wszystkim wspomniany wcześniej pasek i jego wymowa. "To jest fejk?!? Ktoś przerobił pasek Wiadomości???" - pytał na Twitterze zdumiony Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". "Wyrzucać 9000 zł jak się kosi 4 razy tyle to obłuda. Ale jak oni chcą miliardy to wicie rozumicie - we łbach się poprzewracało" - ironizował Mikołaj Wójcik z "Faktu".

O przekazie formułowanym w "Wiadomościach" TVP za pomocą pasków rozmawialiśmy kilka tygodni temu z medioznawcą prof. Maciejem Mrozowskim. Belki nazwał wówczas "kotwicami poznawczymi", podkreślając przy tym, że "tego typu propaganda jest mało skuteczna, bo prędzej czy później ona rozjeżdża się z rzeczywistością".

Zobacz też: Regularnie oglądaliśmy "Wiadomości" i wyłapaliśmy ciekawy szczegół. Zwróćcie uwagę na belki

Protest lekarzy rezydentów

W niedzielę upłynęła 14. doba głodowego protestu lekarzy rezydentów. W akcji prowadzonej w warszawskim szpitalu dziecięcym uczestniczy grupa ponad 30 osób. W ciągu dwóch tygodni część została zdyskwalifikowana ze względu na pogorszony stan zdrowia.

Rezydenci domagają się m.in. podwyżek oraz wzrostu nakładów na całą służbę zdrowia do poziomu co najmniej 6 proc. PKB. Dotychczasowe rozmowy protestujących z rządem nie przyniosły skutku. W sobotę medycy przekazali kancelarii premiera petycję ze swoimi postulatami.

Zobacz też: "Drogie wakacje? Przecież to misja medyczna". Tak TVP manipulowało w materiale o "luksusach" lekarzy

Sprawdzamy, czy Polacy są gotowi na łatwiejszy dostęp do broni. "Niewyszkolony Sebix..." [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: