"Grupa Rekonstrukcyjna Dziennika Telewizyjnego przebija pierwowzór". Paszkwil na lekarzy

TVP Info przez długi czas nie dostrzegała protestu młodych lekarzy. W sobotę portal prorządowej telewizji postanowił rozprawić się ze strajkującymi rezydentami, a dokładnie trojgiem najbardziej rozpoznawalnych. Poziom artykułu oburzył środowisko dziennikarskie, nawet część prawicowych publicystów nie zostawia suchej nitki na materiale.

W artykule "Kontrowersje wokół rezydentów. Narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem” czytamy m.in., że "w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie kilkunastu lekarzy rezydentów wciąż prowadzi rotacyjny protest głodowy”. Autor nie odnotowuje, że do strajku wciąż dołączają kolejni uczestnicy, przede wszystkim przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Czytelnicy tvp.info dowiadują się z artykułu, że protestujących z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy "wspierają przedstawiciele totalnej opozycji i zwolennicy KOD”. Ci zwolennicy KOD, to - według autora - m.in. Krystyna Janda, Krzysztof Materna czy Maciej Stuhr.

"Internauci" z TVP Info lustrują rezydentów

Autor artykułu, powołując się na dociekliwych "internautów", którzy prześledzili profile społecznościowe protestujących lekarzy, rozlicza tych najbardziej rozpoznawalnych. W przypadku jednej z lekarek zarzuca m.in. „zagraniczne wojaże” oraz upolitycznienie protestu, który miał być przygotowywany od momentu wygrania wyborów przez PiS. 

W przypadku innego lekarza, o którym autor pisze "gwiazda protestów zbuntowanych medyków”, czytamy m.in., że "żalił się w wywiadzie dla 'Polska The Times', że pracuje za 9 zł za godzinę i gdyby nie dorabiał w barze, to by 'nie przeżył'”. Tymczasem, według tvp.info, jest "miłośnikiem zagranicznych podróży” oraz "gustuje w kanapkach z kawiorem i drogich trunkach”.

O trzecim z lekarzy, który znalazł się na celowniku prorządowego portalu, czytamy m.in., że „w dwa tygodnie po podjęciu pierwszej pracy podjął głodówkę z żądaniem pensji w kwocie prawie 9 tys. zł”. Argumentem przeciwko lekarzowi jest, według autora, także to, że ma zdjęcie niemieckiego parlamentu na swoim facebookowym profilu. 

"Duma Goebbelsa", "hiena roku"

W sieci posypały się komentarze nt. materiału tvp.info. – "TVPropagandowa” - napisał Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej”. Dodał, że „TVP DezInfo zasłużyło na hienę roku!”. 

"To poszukiwanie w sieci dowodów na to, że rezydenci gdzieś podróżowali jest nie tylko podłe. Jest też zwyczajnie głupie” - skomentował Konrad Piasecki z Radia ZET.

"To, co robią media publiczne z lekarzami, to czysta definicja przemysłu pogardy. Popiera ją  Jarosław Kaczyński twierdząc, że sytuacja w TVP jest prawidłowa" - napisał Tomasz Michalski z Onetu.

Tomasz Lis napisał: "Lata 60- te - Bananowa młodzież, 50 lat później - kawiorowi lekarze. PRL- PIS”.

Redaktor naczelny wiadomo.co Przemysław Szubartowicz skomentował dosadnie: "Duma Goebbelsa".  "Kolesie z Info, zarabiający po kilkanaście tysięcy zł, tropią kawior na kanapkach lekarzy. Tak pisowska bolszewia walczy z wrogiem klasowym” - dodał.

Prawicowa blogerka Kataryna pisze: "Hej, @SamPereira_, tak między nami. Nie wstyd Ci choć trochę za te kanapki z kawiorem? Rozumiem nająć się do propagandy, ale żeby taki poziom”. "Nie mieści mi się to w głowie. Grupa Rekonstrukcyjna Dziennika Telewizyjnego przebija pierwowzór. Nie wiem jak można mieć do siebie szacunek” - dodała.

Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy” napisał: „Piarowo wystawienie p. Pikulskiej przez rezydentów słabe. Ale robienie zarzutu z tego, że ktoś podróżuje, też słabe”.

W ubiegłym tygodniu na antenie TVP Info wyemitowano sondę uliczną, w której dziennikarz pytał, „czy lekarze w Polsce klepią biedę”. Wtedy też posypały się zarzuty o stronniczość i nierzetelność publicznej telewizji. 

"Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy