Protest lekarzy rezydentów wkracza w kolejną fazę. Interweniuje prezydent Duda?

Fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy rezydentów z rządem. Teraz proszą o pomoc prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę.
Zwracamy się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o mediację w tym sporze pracowników ochrony zdrowia z rządem

- apelują lekarze rezydenci. Proszą też o wsparcie pierwszą damę. "Apelujemy do pani jak osoby wrażliwej na ludzkie cierpienie" - napisali. Zaprosili ją go warszawskiego szpitala, gdzie odbywa się głodówka. 

Lekarze rezydenci głodują

Lekarze rezydenci wznowili protest głodowy po tym, jak nie udało im się porozumieć z rządem w sprawie podwyżek i usprawnień w służbie zdrowia. Czytaj więcej o nocnych rozmowach >>>

- Protest zostaje odwieszony i już nie będzie zawieszany. Od teraz nie wierzymy i nie ufamy - mówią młodzi medycy.  Pojawiają się doniesienia o możliwym zaostrzeniu protestu. Póki co Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do lekarzy, by piątek (13.10) był dniem solidarności z tymi, którzy protestują.

Protest lekarzy rezydentów

Lekarze rezydenci rozpoczęli protest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym WUM na początku października. Dlaczego protestują? Chą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu 3 lat, likwidacji kolejek do leczenia i diagnozowania, rozwiązania problemu braku personelu medycznego, likwidacji zbędnej biurokracji w ochronie zdrowia oraz poprawy warunków pracy i płacy dla wszystkich zatrudnionych w ochronie zdrowia. 

Kim są lekarze rezydenci?

To po prostu młodzi lekarze, po 6 latach studiów, którzy są w trakcie specjalizacji. Skarżą się na bardzo niskie zarobki (zarabiają 14 zł za godzinę, a więc od 2100 do 2400 zł netto). Rezydentura trwa od 4 do 6 lat.

Więcej dowiecie się z poniższego filmiku przygotowanego przez samych lekarzy rezydentów. Przedstawiają w nim swoją sytuację i postulaty:

Zobacz też: "Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy

***

Popierasz strajk głodowy lekarzy? Czekamy na Twoją opinię pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Młodzi medycy prowadzą strajk głodowy. TVP pyta "Czy lekarze w Polsce klepią biedę?"

Więcej o: