Minister Gliński odwołał dyrektor PISF Magdalenę Srokę. "Naraziła na szwank wizerunek Polski"

Minister Kultury odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Minister kultury Piotr Gliński odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. O tym, że wypowiedzenie jest gotowe, informowało kilka dni temu radio TOK FM >>> 

Media informowały, że Sroka może utracić stanowisko w związku z listem wysłanym do prezesa stowarzyszenia Motion Picture Association of America. W liście mowa jest o sytuacji w Polsce widzianej oczami ludzi kultury. Zawarte jest między innymi ostrzeżenie o ryzyku powrotu cenzury oraz informacja o prześladowaniach polskich filmowców.

"Sytuacja w Polsce jest znów bardzo niebezpieczna i jako artyści, filmowcy chcemy być jedną społecznością i mieć moc wolności. (…) To przerażające, jak szybko możemy wrócić do absurdalnej cenzury prowadzeni przez ksenofobicznych nacjonalistów w cieniu figury Chrystusa króla Polski, wymazując z podręczników szkolnych Lecha Wałęsę i nazywając go zdrajcą" - cytował fragmenty listu portal tvp.info.

Ministerstwo o powodach odwołania dyrektor PISF

Doniesienia o liście, jako powodzie dymisji, potwierdziły się. Jak podano na stronie resortu, przyczyną odwołania dyrektor PISF z pełnionej funkcji jest naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Filmów Cyfrowych w USA. Według ministerstwa kultury, w oficjalnym piśmie wydanym przez PISF dyrektor Magdalena Sroka naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej.

W komunikacie na stronie resortu napisano też, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonując zadania organów administracji rządowej w zakresie kinematografii oraz sprawując nadzór nad działalnością PISF, nie może godzić się z aktami działalności dyrektora PISF, które pozostają w jawnej sprzeczności z ustawowymi zadaniami realizowanymi przez Instytut w zakresie promocji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej twórczości filmowej.

Rada Programowa PISF opowiedziała się przeciwko odwołaniu Magdaleny Sroki.

Sprawa dyrektor PISF - czytaj więcej o konflikcie >>>

Magdalena Sroka na stanowisku dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zastąpiła Agnieszkę Odorowicz w 2015 roku, jej pięcioletnia kadencja kończy się w 2020 roku. Wcześniej była wiceprezydentem Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

Więcej o: