Minister Gliński odwołał dyrektor PISF Magdalenę Srokę. "Naraziła na szwank wizerunek Polski"

Minister Kultury odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Minister kultury Piotr Gliński odwołał Magdalenę Srokę z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. O tym, że wypowiedzenie jest gotowe, informowało kilka dni temu radio TOK FM >>> 

Media informowały, że Sroka może utracić stanowisko w związku z listem wysłanym do prezesa stowarzyszenia Motion Picture Association of America. W liście mowa jest o sytuacji w Polsce widzianej oczami ludzi kultury. Zawarte jest między innymi ostrzeżenie o ryzyku powrotu cenzury oraz informacja o prześladowaniach polskich filmowców.

"Sytuacja w Polsce jest znów bardzo niebezpieczna i jako artyści, filmowcy chcemy być jedną społecznością i mieć moc wolności. (…) To przerażające, jak szybko możemy wrócić do absurdalnej cenzury prowadzeni przez ksenofobicznych nacjonalistów w cieniu figury Chrystusa króla Polski, wymazując z podręczników szkolnych Lecha Wałęsę i nazywając go zdrajcą" - cytował fragmenty listu portal tvp.info.

Ministerstwo o powodach odwołania dyrektor PISF

Doniesienia o liście, jako powodzie dymisji, potwierdziły się. Jak podano na stronie resortu, przyczyną odwołania dyrektor PISF z pełnionej funkcji jest naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Filmów Cyfrowych w USA. Według ministerstwa kultury, w oficjalnym piśmie wydanym przez PISF dyrektor Magdalena Sroka naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej.

W komunikacie na stronie resortu napisano też, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykonując zadania organów administracji rządowej w zakresie kinematografii oraz sprawując nadzór nad działalnością PISF, nie może godzić się z aktami działalności dyrektora PISF, które pozostają w jawnej sprzeczności z ustawowymi zadaniami realizowanymi przez Instytut w zakresie promocji i tworzenia warunków do rozwoju polskiej twórczości filmowej.

Rada Programowa PISF opowiedziała się przeciwko odwołaniu Magdaleny Sroki.

Sprawa dyrektor PISF - czytaj więcej o konflikcie >>>

Magdalena Sroka na stanowisku dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zastąpiła Agnieszkę Odorowicz w 2015 roku, jej pięcioletnia kadencja kończy się w 2020 roku. Wcześniej była wiceprezydentem Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

Więcej o:
Komentarze (241)
Dyrektor PISF Magdalena Sroka odwołana
Zaloguj się
 • black_shiva

  Oceniono 91 razy 77

  Co naraziła na szwank? Wizerunek?
  Wizerunek to Polska miała tak do 2015 roku...

 • ziaburek

  Oceniono 73 razy 57

  Panie Gliński - sam pan się odwołaj, skoro naprawdę chodzi o wizerunek Polski

 • lk10

  Oceniono 56 razy 50

  Wizerunek Polski jest wystarczająco deptany przez takich tytanów intelektu jak Gliński, Waszczykowski, Błaszczak, Szydło, Gowin, Duda no i oczywiście naczelnik Kaczor pierwszy! Pani Magdalena Sroka nie dorasta tym szkodnikom do kostek

 • ypsyl0n

  Oceniono 53 razy 45

  I tym samym potwierdził zarzuty o cenzurowaniu swobody wypowiedzi.

 • aker66

  Oceniono 50 razy 42

  debil naraża codziennie na szwank wizerunek Polski swoimi działaniami i go nie odwołują - dziwne

 • stasi1

  Oceniono 40 razy 32

  Skoro Gliński ją zwolnił znaczy była o dpowiednim człowiekiem na tym stanowisku. Pewnie teraz zatrudnią misiewicza w końcu ile może sie tułać bez fuchy

 • chi-neng

  Oceniono 36 razy 28

  "Naraziła na szwank wizerunek Polski"
  -----
  Nikt po II WS bardziej nie narazil wizerunku Polski na szwank, niz cala sekta smolenska.
  Szczegolnie zas wszystkie marionetki szamana tej sekty, pozujace na wladze panstwa.

  Podajecie sie do dymisji, jak jeden maz, bo jest juz od 2 lat po czasie, na ten gest.

 • tadjan

  Oceniono 31 razy 27

  naraziła na szwank wizerunek debila glińskiego i jego kamratów..... order jej się należy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX