Są poprawki PiS do prezydenckich ustaw. Jutro zostaną przedstawione Dudzie

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało już poprawki do ustaw dot. Sądu Najwyższego i KRS proponowanych przez Andrzeja Dudę. Prezydent ma zapoznać się z poprawkami jutro.

Poprawki PiS do prezydenckich ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa zostaną jutro przedstawione Andrzejowi Dudzie - podały "Wiadomości" TVP1.

- Poprawki wypełniają oczekiwania pana prezydenta co do zmian, jakich oczekiwał ze strony środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Mamy nadzieję, że spotka się nasza propozycja z przychylnością pana prezydenta - mówiła w "Wiadomościach" rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Wcześniej Mazurek deklarowała, że jej partia poszła "na ogromne ustępstwa" w sprawie prezydenckich projektów. - Zgodziliśmy się na te 3/5, o które wnioskował pan prezydent, na to, że wyeliminowana została rola ministra sprawiedliwości, na to, że KRS zostaje wybierany ponadpartyjnie, zgodziliśmy się na emerytury, o których mówił pan prezydent - mówiła w piątek Beata Mazurek w TVP Info.

Prezydent czeka na poprawki na piśmie

Prezydent Andrzej Duda pod koniec lipca zawetował ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przygotowane przez rządową większość. Własne propozycje ustaw prezydent przedstawił 25 września.

Prezydent zaproponował, by sędziów KRS wybierał Sejm większością 3/5 głosów i by na wybór sędziów Rady mieli wpływ także obywatele. Prawo do zgłoszenia kandydata na członka Rady będzie miała grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli, a także grupa co najmniej 25 sędziów w stanie czynnym. Sędzia Sądu Najwyższego będzie mógł przejść w stanu spoczynku w wieku 65 lat, pracować dłużej mógłby za zgodą prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński odbyli w ostatnich tygodniach trzy spotkania w sprawie ustaw o sądownictwie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, to dopiero wtedy może się do nich odnosić - mówił kilka dni temu rzecznik Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łapiński.

KRS w rękach polityków

Przypomnijmy, zarówno PiS jak i prezydent chcą, by KRS była odtąd w całości wyłaniana wyłącznie przez polityków. Zdaniem opozycji i wielu prawników takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją i narusza trójpodział władz.

Dziś w ramach równowagi władz "sędziowską" część Rady wybierają sami sędziowie - podobnie jak Sejm, Senat czy prezydent, którzy także sami wskazują swoich przedstawicieli w KRS.

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Komentarze (76)
Prezydenckie ustawy dot. sądownictwa. Są już poprawki PiS
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 24 razy 20

  PiS won za Don.

 • yokoono23

  Oceniono 17 razy 17

  co to do cholery jest ! knowanie za plecami Suwerena?dwóch Panów dogaduje się ze sobą i robi z Polski rozpierduchę podporządkowując sobie wszystkie możliwe urzędy i instytucje w Państwie a suweren z otwartą gębą czeka na werdykt.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 12 razy 10

  Telenowela prawdziwego wolaka. Odcinek 127 nakręcony w koprodukcji TVPis i międzygalaktycznej szkoły medialnej ojca Sromotnika.
  Akcja:
  Kobieta zwana koniem ogłosiła wolę słońca narodu. Czy niezłomny owoc błogosławionego łona może ją zignorować?

 • tadjan

  Oceniono 11 razy 9

  różańcowi wymodlili naprawę wolski, więc Adrian musi czule ucałować kaczora w doopę. I plan watykańskich złodziei zostanie zrealizowany!

 • jurek4491

  Oceniono 13 razy 9

  Jakiś czas temu Jaki powiedział , " zawsze ktoś wymięka " , wszystko wskazuje na to że nadprezes tak wyprasował prezydenta że to on wymięka .

 • tadjan

  Oceniono 13 razy 9

  ...... a malinowe NIC niezwłocznie to podpisze i pójdzie szykować narty.

 • anekelea

  Oceniono 10 razy 8

  Targi trwają. Dziennikarze się podniecają. Bandyci w białych kołnierzykach depczą konstytucję, a gawiedź się przygląda. W takiej Polsce przyszło nam żyć...

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 10 razy 8

  Telenowela o przestepczej władzy PiS trwa. Zakończy się tragicznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX