Fundacja Sakiewicza za 6 mln zł chciała robić portal o Puszczy. Strumień pieniędzy zatrzymała UE

Fundacja założona przez Tomasza Sakiewicza miała dostać 6 mln złotych dotacji z UE na projekt pod nazwą puszcza.tv. Miała, bo wypłatę wstrzymał właśnie Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych - podaje OKO.press.

Przypomnijmy, blisko rok temu Fundacja Niezależne Media dostała niemal najwyższa notę w konkursie na projekt dotyczący ochrony środowiska. Założycielem fundacji jest redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, a o przyznaniu pieniędzy zdecydował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ), podlegający ministerstwu środowiska.

Przeszło 6 milionów złotych na projekt puszcza.tv miało pochodzić z unijnych środków przeznaczonych na ochronę przyrody oraz edukację ekologiczną. Po drodze do akcji włączył się jednak Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Jak opisuje portal OKO.press, projekt fundacji budził wiele wątpliwości. Dlatego wypłatę pieniędzy wstrzymano, a w NFOŚ wszczęto dochodzenie.

Strumień pieniędzy nie popłynie do fundacji Sakiewicza tak długo, jak cała sprawa nie zostanie wyjaśniona. A to może potrwać, bo całą dokumentację konkursową trzeba teraz przetłumaczyć na język angielski - tłumaczy OKO.press.

Czym miała być puszcza.tv?

Portal puszcza.tv miał - w założeniu pomysłodawców - pokazywać na żywo zwierzęta w Puszczy Białowieskiej.

Problem polegał na tym, że jeszcze przed przystąpieniem do konkursu fundacja Sakiewicza zajmowała się głównie "promowaniem niezależności mediów". W odpowiednim momencie dopisano więc do statutu zdanie o "ochronie środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju".

Cały projekt miał pochłonąć 7,2 mln złotych, z czego 6 milionów miało pochodzić właśnie z unijnej kasy, rozdzielanej przez NFOŚ.

Ekspertami w ramach wspomnianego projektu mieli być Katarzyna Szyszko-Podgórska (córka ministra środowiska), ks. Tomasz Duszkiewicz (przyjaciel ministra, myśliwy i duszpasterz leśników) oraz Mateusz Liziniewicz (dziennikarz "GPC" piszący o środowisku) - ujawnił w kwietniu portal OKO.press.

Skąd się bierze moda na nieszczepienie dzieci? Prześwietlamy antyszczepionkowców [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 5]

Więcej o: