Jest odpowiedź rządu na wycinkę w Puszczy. Polsce nie podoba się jeden z sędziów Trybunału UE

Polska odpowiedziała na zarzuty KE ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ale to nie wszystko - ministerstwo środowiska chce też wyłączenia ze sprawy jednego z sędziów unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Jeden z urzędników w Komisji Europejskiej potwierdził Polskiemu Radiu, że chodzi o Włocha, Antonio Tizzano, który kilka tygodniu temu prowadził wysłuchanie w Luksemburgu dotyczące Białowieży.

Miał on wówczas sugerować przedstawicielce Komisji Europejskiej, by ta wystąpiła o kary dla Polski za złamanie wstępnego zakazu wycinki w Puszczy. Włoski sędzia informował także na jakie zapisy traktatowe Komisja może się powołać.

- Jest troszeczkę dziwne, że wiceprzewodniczący Trybunału sugerował temu, który ma z nami spór, by bardziej zaostrzył swoje żądania - komentował wtedy minister środowiska Jan Szyszko.

To właśnie Tizzano ma w połowie przyszłego miesiąca ostatecznie zdecydować, czy Polska będzie mogła nadal prowadzić prace w Puszczy, czy też utrzymany zostanie wstępny zakaz wycinki do czasu rozpatrzenia pozwu Komisji przeciwko Polsce, co może potrwać około roku.

Polska odpowiedź ws. Puszczy

Polski rząd, odpowiadając na zarzuty Komisji, poprosił nie tylko o wyłączenie Włocha z tej sprawy, ale też podtrzymał swoją dotychczasową argumentację. Podkreślił, że prace w Puszczy prowadzone są tylko w tych miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa dla porządku publicznego, a na to unijne przepisy pozwalają.

Ministerstwo środowisko przekonuje też, że nie ma pewności, czy przedstawione przez KE dowody w postaci zdjęć satelitarnych rzeczywiście pokazują stan w Puszczy Białowieskiej.

Kilka tygodni temu Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki w Puszczy. Mimo to prace w tym rejonie trwają - tym samym Polska stała się pierwszym w historii krajem, który zlekceważył decyzję unijnego trybunału.

Tegoroczne Opole obejrzało 5 mld osób! "Prezes Kurski sam wszystkich liczył" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (77)
Puszcza Białowieska. Polska odpowiedź dla KE
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 21 razy 21

  Jest jakiś wolny TW do obsadzenia w Trybunale ? Polska PiS mogłaby delegować ..

  p.s.
  no i czy MSZ zaobserwował czy orzeczenia Trybunału przy kawie i ciastkach ? Wg prawa "dobrej zmiany" to podstawa do uznania wyroku za nie były lub co najmniej do jego wzruszenia...

 • lottare21

  Oceniono 21 razy 19

  To się w głowie nie mieści. Popsuli sądy u nas teraz idą dalej. Naprawdę jesteśmy chyba jedynym takim krajem w świecie. Kwestionować uczciwość i dobre intencje wszystkich naokoło. Tylko PiS jest święty. Jak po brexicie wprowadzi May wizy dla nas to się nie zdziwię. Jeszcze na Amerykę się obraźmy i wymarzona wyspa Kaczyńskiego stanie się faktem.

 • f451

  Oceniono 18 razy 18

  Nie Polsce sie nie podoba tylko Wolakom z PiSu..
  Prosze nie utożsamiac Polski z PiSowskim reżymem.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 18 razy 18

  Nie no dajcie spokój. Stodoła się szyszakowi sypie. Deski potrzebne są.

 • fisher1973

  Oceniono 20 razy 18

  wyslijcie do Trybunalu wolfgangowa przyblede, ona wszystko zalatwi

 • lodzermensz1

  Oceniono 18 razy 18

  Meblowanie polskich sądów nie wystarcza. PIS chce meblować także te europejskie...

 • puuchatek

  Oceniono 16 razy 16

  "Ministerstwo środowisko przekonuje też, że nie ma pewności, czy przedstawione przez KE dowody w postaci zdjęć satelitarnych rzeczywiście pokazują stan w Puszczy Białowieskiej."

  Nie, przedstawiają ogródek za domem podłego Junckera. Idźcie się puknąć w te puste łby…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX