Prezydent Andrzej Duda udziela amnestii. I to w Stanach Zjednoczonych. Euforia ułaskawionych

Prezydent Andrzej Duda w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych odwiedził słynną uczelnię wojskową West Point. Spotkał się z kadetami, którym - zgodnie z wieloletnią tradycją - udzielił amnestii. Dzięki temu unikną kar dyscyplinarnych, co przyjęli z ogromnym entuzjazmem.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z rektorem Akademii Wojskowej West Point gen. broni Robertem L. Caslenem, otworzył ekspozycję poświęconą Ryszardowi Kuklińskiemu oraz złożył wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wygłosił także wykład dla kadetów. 

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że to pierwszy wykład polskiego prezydenta w West Point. Jak mówił, jego tematem była "wspólna historia polsko-amerykańska, oparta o biografię Kościuszki, ale także współczesne wyzwania bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczność utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego".

Prezydent mówił, że amerykańskie przywództwo jest dziś tak samo potrzebne, jak w czasie dwóch wojen światowych i zimnej wojny. Mówił także o Rosji, która „eksportuje polityczną korupcję” i łamie normy międzynarodowe. W tym kontekście przypomniał o inwazji na Gruzję i Ukrainę.

Amnestia dla kadetów

Najciekawszy, i zarazem najbardziej wyczekiwany przez kadetów, był moment, gdy prezydent, zgodnie z wieloletnią tradycją, udzielił im amnestii od wszelkich kar regulaminowych. Kadeci przyjęli słowa Andrzeja Dudy z ogromnym entuzjazmem. W tłumie widać było kadeta z biało-czerwoną kartką "Amnesty proszę! Kocham Polskę!". 

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA Z WEST POINT<<<

>>>ORAZ WIDEO<<< 

West Point mieści się w byłym forcie wojsk lądowych USA. Akademia jest położona w mieście West Point, kilkadziesiąt kilometrów od Nowego Jorku. Miejsce na fort wybrał George Washington, a fortyfikacje zaprojektował Tadeusz Kościuszko.

Skandale tygodnia: w Żaganiu okradli armię USA, europoseł zjadł tort młodego Wałęsy [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: