Premier Szydło: Nie lekceważę głosów tych, którzy oczekują prawa do nieszczepienia dzieci

- Szczepiłam moje dzieci, na szczęście nie mam złych doświadczeń, ale znam też historie, kiedy dziecko po zaszczepieniu się rozchorowało. To jest trudny wybór - mówiła w wieczornej audycji w Radiu Maryja premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło i szefowa KPRM Beata Kempa uczestniczyły w audycji "Rozmowy niedokończone" w Radiu Maryja. Jeden ze słuchaczy dzwoniących do studia zapytał szefową rządu o stanowisko wobec szczepień dzieci i podzielił się swoimi wątpliwościami.

- Ten temat wywołuje emocje, co jest rzeczą naturalną, bo każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Są rodzice, którzy mają przeświadczenie, że szczepionka może ich dziecku zaszkodzić, ale są tacy, którzy są przekonani, że szczepienie uchroni przed chorobą. Nie umiem tego ocenić pod względem merytorycznym, bo nie jestem lekarzem - mówiła Beata Szydło.

- Jestem matką, moi synowie są dorośli, szczepiłam moje dzieci, na szczęście nie mam złych doświadczeń, ale znam też historie, kiedy dziecko po zaszczepieniu się rozchorowało. To jest trudny wybór. Niemniej jednak moja opinia jest taka, że szczepienia są potrzebne - podkreśliła.

"Chcemy pogodzić dwa stanowiska"

Jak dodała premier, "nie lekceważy głosów tych, którzy oczekują prawa do nieszczepienia dzieci". - W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodziców, którzy podnoszą ten problem. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób pogodzić te dwa stanowiska, co nie będzie łatwe - stwierdziła.

Według szefowej KPRM Beaty Kempy, do kancelarii napływa korespondencja rodziców będących przeciwnikami szczepień. - Powinna odbyć się dyskusja na poziomie naukowym i seminaryjnym, bardzo trudno jednoznacznie przesądzić czy odstąpić od zasady, która obowiązuje w naszym kraju, bez pogłębionej analizy w tym zakresie - powiedziała Kempa.

Słowa Beaty Szydło o "pogodzeniu dwóch stanowisk" były komentowane m.in. na Twitterze. Niektórzy obracali je wręcz w żart.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]