Komentarze (308)
Prof. Michał Królikowski na celowniku prokuratury. Doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Stani Ps

  Oceniono 13 razy 11

  Totalna władza i jej przywileje
  Cechy systemu totalitarnego na przykładzie Folwarku zwierzęcego
  1. Pozorna równość
  Świnie od Powstania nadają sobie stopniowo coraz więcej przywilejów pod pozorem konieczności dbania o dobro folwarku. Zaczęło się od zabierania dla siebie mleka i jabłek. Potem świnie coraz bardziej sobie dogadzają, łamiąc kolejne prawa: śpią dłużej, nie pracują, jedzą dobrze, mieszkają w mieszkaniu Jonesa i śpią w łóżkach, zaczynają nosić odzież, chodzić na zadnich nogach, czytać gazety. Pod koniec historii są spasione, opływają w dobrobyt i upodabniają się całkowicie do ludzi – jawnie przyznają się, że teraz to one rządzą w folwarku.

  2. Propaganda
  Na folwarku panuje ogromne zakłamanie – świnie głoszą zasady równości, szczęścia i dobrobytu, a sytuacja większości zwierząt zmienia się na gorsze.

  Swoistym „ministrem propagandy” jest Squealer, prawa ręka (a raczej: usta) Napoleona. Ostatecznym argumentem na wszystko jest pytanie „Czy chcecie powrotu Jonesa?” Oczywiście zwierzęta nie chcą tego i wobec tego argumentu milkną wszelkie bunty. Zmiany prawa odbywają się niejawnie (Squealer w nocy dopisuje je do Siedmiu Przykazań) i stopniowo – tak, że zwierzęta nie orientują się. Przekłamywana jest historia – wszystko, co złe, jest zwalane na „zdrajcę” Snowballa, fakty dotyczące jego wkładu w rozwój folwarku są przeinaczane. Elementem propagandy są także peany tworzone na cześć Napoleona.

  3. Terror
  Początkowo świnie nie stosowały przemocy ani terroru. Gwałtowna zmiana nastąpiła w dniu wygnania Snowballa – wtedy do Napoleon po raz pierwszy pokazał zwierzętom psy, dzięki którym może zastraszyć każdego. Od tamtego czasu Napoleon nigdy się z nimi nie rozstawał i używał ich do tłumienia buntów. Pod koniec utworu pojawia się kolejne narzędzie terroru – iście człowieczy bat.

  Sposobem na wprowadzanie terroru jest także mordowanie zwierząt. Są one zastraszane, przyznają się do win, których nie popełniły (samokrytyka), a następnie dokonuje się egzekucja.

  4. Wyzysk
  Świnie bezlitośnie wyzyskują pozostałe zwierzęta, aby osiągnąć zamierzone przez siebie korzyści. Coraz bardziej obcinają im racje żywnościowe i zmuszają do coraz cięższej pracy. Dotyczy to zwłaszcza budowy wiatraka, który był burzony dwa razy.

 • honkers

  Oceniono 10 razy 10

  To najlepszy przykład na to, iż niezależne sądy i prokuratury muszą być rozdzielone a Zbyszek odsunięty od władzy, jakiejkolwiek władzy.

 • marywil2012

  Oceniono 10 razy 10

  a jak pytam, panie Zoerro, kiedy pis się weźmie za Biereckiego z pseudobanków SKOK za przelewy do luksemburga i pompowanie kasy we własne spółki? Jak również za udział w tym procederze związanej z pis kancelarii prawniczej z trójmiasta?

 • marywil2012

  Oceniono 14 razy 10

  panie Królikowski, życia Pan nie znasz. Pis chce dla pana i dla pana prezydenta dobrze. Broni demokracji i ludu pracującego miast i wsi. Złożysz pan samokrytykę i przeprosisz za nierozumne wypowiedzi uderzające w naszą władzę ludową i nie będzie sprawy. WYstarczy popłakać na grobie ofiar głupoty smoleńskiej jak pan prokurator i były działacz partyjny PZPR Piotrowicz i zostaniesz pan otoczony ochroną aparatu bezpieczeńśtwa dobrej zmiany. chyba proste?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 14 razy 10

  Szczoteczka, pasta i mydło już przygotowana. W końcu sam Adrian go ostrzegł a on wie co mówi, przynajmniej w tej kwestii

 • norton2

  Oceniono 12 razy 10

  Ziobrowaty bierze przykład ze stalinowskiego prokuratora nijaki Wyszyński, który mawiał "Dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie"
  Lecz kij ma zawsze dwa końce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • krynolinka

  Oceniono 16 razy 10

  Info publiczne podaje, że mecenas wziął milion od przestępców. Sam mecenas twierdzi, że w depozyt. Kwestia czasu kiedy zaczną się w publicznej zastanawiać ile wziął pan Duda za te dwa veta.

 • maks1956

  Oceniono 13 razy 9

  Pewnie ten walec musi przejść, aby społeczeństwo zrozumiało, że pójście do wyborów jest koniecznością a nie przywilejem. Jeszcze trochę - nadejdzie październik - fala też przyniesie niezadowolenie. Tak wybraliście dwa lata temu to teraz macie tego efekty !!!

 • stefan4

  Oceniono 10 razy 8

  Służby Ziobra atakują służby Dudy, Macierewicz jest w ostrym konflikcie z Dudą a Terlecki zdradza tajemnice Szydła, ze PiS finansuje aferę billboardową... Utrzymywanie takich publicznie nagłaśnianych waśni NIE MOŻE być na rękę Kaczyńskiemu. Co innego, gdyby toczyły się pod dywanem.

  Wobec tego nasuwa się wątpliwość, czy Kaczyński istotnie rządzi. Tak wygląda na powierzchni, ale może jest on już na tyle zdziecinniały, że jego ludzie kręcą nim, jak chcą?

 • van_norden

  Oceniono 8 razy 8

  Faszyzm rozkwita

 • stoperan12

  Oceniono 8 razy 8

  To teraz Pan widzi czym jest zależna prokuratura od niewykształconego i zaburzonego gó...arza

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 10 razy 8

  Jakoś o biereckim co wyprowadził miliony ze skoku jest cisza,zero do dzieła,kurduplu do dzieła.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 8 razy 8

  Jak to się stało że dopiero teraz odkopali Królikiewicza,a wcześniej wybrali go za doradcę prezydenta,czego boją się kurdupel i zero?

 • frogman

  Oceniono 8 razy 8

  jaruś myśli, że wszystkim rządzi a tu pan Zbyszek go zaraz wsadzi

 • jadujadu

  Oceniono 10 razy 8

  Ciekawe czy wicepremier/minister Gowin spakował już szczoteczkę do zębów i grzebień???

 • ciesiol

  Oceniono 10 razy 8

  jak sie z gownem kolaboruje to sie gownem ubrudzi, oczywiscie mam na mysli zlodzieja, oszusta i klamce, ktory podstepem zosta prezydentem RPl

 • dawno.urodzony

  Oceniono 10 razy 8

  chamskie prymitywy... dlatego bywaja skuteczne

 • walkirrr

  Oceniono 12 razy 8

  zero nie wybacza

 • kajetan907

  Oceniono 10 razy 8

  Panie profesorze kto PISu dotyka ten znika.

 • vidi12

  Oceniono 9 razy 7

  Tu już wyraźnie widać, że decyzje co do wszczęcia śledztwa, inwigilacji i nękania płyną wprost z Kremla :)

 • cup_of_t

  Oceniono 7 razy 7

  Szkoda, ze taki mlody to nawet haka pt wspolpraca ze sluzbami nie mozna zastosowac. /sarkazm

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 7 razy 7

  Kto chce zadrzeć z pisuarem śmierdzącym to musi być przygotowany na to że kurdupel haka na niego znajdzie,nawet wykopie spod ziemi,taki to charakter tych śmierdzieli.

 • lobuzek1

  Oceniono 7 razy 7

  Tak się kończy bezrefleksyjne podpisywanie autorytarnych ustaw, które z rzeczywistym trójpodziałem władzy mają tyle wspólnego co nic. Nie jest teraz głupio Prezydentowi, że dopuścił do tego realizując chore mrzonki Wodza?

 • 13sw

  Oceniono 7 razy 7

  Duda poleciał do ONZ robić to co lubi najbardziej (i to, co jedynie potrafi) – gadać farmazony i przyjmować od Polonii bochny chleba i soli. A w międzyczasie Ziobro go ogra i sfinguje zarzuty wobec wszystkich współpracowników Andrzejka, bo wie, że gdy pulchne i uśmiechnięte oblicze niby-prezydenta spogląda na krakowiaka tańczonego przez Polonię, to wszystko co się dzieje w Polsce mu umyka.

 • yosemitesam

  Oceniono 13 razy 7

  Przecież Adrian w razie czego zawsze może naskrobać ułaskawienie.

 • sokolasty

  Oceniono 9 razy 7

  Czyżby rewolucja szykowała sie pożerać własne dzieci?

 • vito60

  Oceniono 9 razy 7

  Sam tego chciałeś, Grze.., sorki, Adrianie Dudyniu.

 • jerzysm42

  Oceniono 6 razy 6

  Jasny przekaz Kaczyńskiego:
  Duda, przestań fikać, bo którejś nocy pachołki Ziobry przyjdą po ciebie, albo cię wyślę samolotem do Smoleńska.

 • moostuff

  Oceniono 8 razy 6

  Ja nie wiem czego on się boi. Przecież jak mu postawią zarzuty to go Adrian ułaskawi i po problemie. Nawet sąd nie będzie musiał się głowić.
  m

 • Piwo Jasne

  Oceniono 6 razy 6

  Czyżby prezes chciał wykorzystać impeachment wobec Dudy i zostać królem z dziedziczeniem władzy ? . Tylko kto po nim odziedziczy tron ? Jego kot ?

 • bbarab

  Oceniono 6 razy 6

  Zbyszek! A może profesora polonem potraktuj? Koledzy z Moskwy podrzucą...

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 6

  Ten przypadek pokazuje,że:
  -tym krajem rządzą szaleńcy a zerowy jest ewidentnym paranoikiem.Jego nieustanne procesy z lekarzami.których koszty idą w setki tysięcy,paranoidalne zachowania od czasów studenckich wymagają pilnej interwencji lekarskiej.
  -natomiast jeżeli Królikowski dał ciała to znaczy,że na szczytach nie już nikogo uczciwego a Polacy nie zasługują na państwowośc.

 • pix_d

  Oceniono 12 razy 6

  Wcalę się nie zdziwię jak ta rządząca mafia złoży wniosek do Trybunału Konstytuccyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów zawartych w konstytucji dotyczących wyboru i roli prezydenta. Co niemożliwe? WSZYSTKO jest możliwe!

 • bmarten

  Oceniono 7 razy 5

  Po raz drugi zwracam redakcji GW uwagę, by nie przypisywać panu Królikowskiemu rzeczy, które mu nie przynależą. Nie jest on żadnym profesorem prawa, lecz doktorem habilitowanym.

 • ladne_sny

  Oceniono 5 razy 5

  ustawka.

 • bbarab

  Oceniono 5 razy 5

  ein Volk, ein Reich, ein Führer... kwa, kwa!

 • togo13

  Oceniono 5 razy 5

  Co za czasy nastały. Jak za komuny.

 • Piotr Przezdziecki

  Oceniono 5 razy 5

  Jarek Mały I, przespał stan wojenny, a tak chciał go zobaczyć, wiec wprowadzi swój własny, ale po 13

 • mallew11

  Oceniono 7 razy 5

  Wenezuela

 • poppers68

  Oceniono 5 razy 5

  Ziobro zorientował się najwyraźniej, że to Kaczyński stoi za szymnymi wetami Dudy. NIe dziwi to, gdyź Kaczyński nie może sobie pozwolić na to aby kto inny obsadzał KRS i Sąd Najwyższy. Pokazuje to zgłoszenie do prokuratury Jego udziału w wyłudzeniu 19 milionów złotych na rzecz kampanii billboardowej ( tak , wyłudzenia. Tak to będzie za parę lat określane).
  Teraz Ziobro się połapał i działa w niemal identyczny sposób jak Kaczyński.
  Duda był Adrianem , jest Adrianem i będzie Adrianem. Tylko 40 % Polaków tego jeszcze nie ogarnia. Ale ogarnie, ogarnie. Tyle, że będziemy słony rachunek płacić my - wszyscy. Jak za SKOKi , w których generalnie deponuje swoje środki elektorat Dobrej Zmiany.

 • ktos2014

  Oceniono 7 razy 5

  I CO MAMY JUZ PANSTWO POLICYJNE GDZIE "WROGÓW" POLITYCZNYCH NISZCZY SIĘ ZA POMOCA PROKURATURY I SŁUŻB

 • spluwa-orginal

  Oceniono 7 razy 5

  Ziobro ,za te kaczesynstwa ,ktore innym robi ,powinien gnic w kryminale.
  Zbysiu , wladza przeminie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX