Doradca prezydenta pod lupą prokuratury. "Przygotowałem żonę i dzieci, że mogę zostać zatrzymany"

- Nie jestem celem tej całej sprawy. Myślę, że jestem pionkiem. Celem tego całego zabiegu jest, według mojej oceny, pan prezydent - tak mówił o działaniach prokuratury prof. Michał Królikowski, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziennikarze Radia RMF FM ustalili, że na celowniku prokuratury znalazł się prof. Michał Królikowski. Królikowski społecznie doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie ws. ustaw, które mają zreformować sądownictwo. Prokuratura w Białymstoku ma badać powiązania finansowe prof. Królikowskiego ze spółką paliwową, która figuruje w śledztwie dot. wyłudzeń VAT-u. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak wyjaśniał dziś w Porannej rozmowie z RMF FM prof. Królikowski, jego klient zdeponował u niego pieniądze. Adwokat zaprzecza, że je ukrywał, podkreślając, że sam informował prokuraturę, że te środki ma.

- Klient jest przestraszony, że może być aresztowany. Z aresztu można wyjść za poręczeniem majątkowym. Deponuje u mnie środki, to jest legalny depozyt adwokacki, normalna procedura, na cele postępowania przygotowawczego. Jestem jak bank, muszę je wydać na jego żądanie. Muszę te pieniądze ulokować na specjalnym koncie, na którym nie ma moich pieniędzy - tłumaczył Królikowski.

 

Jak dodał, poinformował w lipcu CBŚ, że pieniądze mogą pochodzić z przestępstwa. Odmówił jednak podania informacji, na którym koncie się znajdują, twierdząc, że wymaga tego od niego tajemnica adwokacka, z której może go zwolnić tylko sąd. Został wezwany na przesłuchanie przez prokuraturę tuż po tym, jak w mediach pojawiła się informacja o jego współpracy z Kancelarią Prezydenta.

O wojnie prokuratora z prezydentem

- Jestem przekonany, że nie jestem celem tej całej sprawy. Myślę, że jestem pionkiem. Celem tego całego zabiegu jest, według mojej oceny, pan prezydent. Cały zabieg służy temu, żeby zdyskredytować autorytet pana prezydenta i jakość przygotowywanych przez niego ustaw - podkreślił Królikowski.

Jak dodał, "jest bardzo prawdopodobne, że prokurator generalny [Zbigniew Ziobro - red.] idzie na wojnę z prezydentem".

- Przygotowałem swoją żonę i dzieci, że mogę zostać zatrzymany, a swoich współpracowników w kancelarii, że może wejść CBŚ i zajmować akta klientów - stwierdził Królikowski. Zapewnił, że z Kancelarią Prezydenta współpracuje bez wynagrodzenia.

Kancelaria przygotowuje ustawy

Rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński zapewniał w ubiegłym tygodniu w Polskim Radiu 24, że prezydenckie projekty ustaw dotyczące sądownictwa będą przewidywać realne, a nie pozorowane zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Łapiński podkreślił, że profesor Królikowski jest wybitnym ekspertem i w tym przypadku jego przeszłość polityczna [był wiceministrem w rządzie PO-PSL - red.] nie ma znaczenia, bo potrafi on działać pro publico bono.

- Dobrze, że jeszcze są tacy ludzie których nie skreślamy tylko dlatego, że kiedyś współpracowali z Platformą, tylko dostrzegamy ich kompetencje, ich zaangażowanie w sprawy publiczne i staramy się ich wiedzę wykorzystać - mówił rzecznik prezydenta.

Prezydent, wetując w lipcu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS zapowiedział, że nowe projekty ustaw przygotuje w ciągu dwóch miesięcy. Ten termin mija pod koniec tego tygodnia.

Kim jest Michał Królikowski?

Michał Królikowski jest profesorem prawa i adwokatem. Dla obozu "dobrej zmiany" jest jednak przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości w rządzie koalicji PO-PSL. Społecznie doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie ws. reformy sądownictwa. Co prawda, jak stwierdził rzecznik prezydenta w Radiu ZET, "prof. Królikowski nie jest autorem prezydenckich ustaw o KRS i SN i nawet nie wie jak one wyglądają. Nie pisał ich, zgłosił swoje uwagi", to jednak ma wpływ na kształt ustaw o Sadzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które niebawem mają znaleźć się w Sejmie.