"Ojciec chrzestny układu". PO składa zawiadomienie na Kaczyńskiego ws. afery billboardowej

Posłowie PO zapowiedzieli złożenie do prokuratury zawiadomienia w związku z kampanią billboardową "Sprawiedliwe Sądy". Politycy opozycji domagają się przesłuchania w tej sprawie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zawiadomienie posłów PO dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa "w zakresie sprawstwa kierowniczego na posła Jarosława Kaczyńskiego i zarazem prezesa Prawa i Sprawiedliwości".

- Upadł mit o niepartyjności tej kampanii. 12 września byli PR-wcy partii politycznej PiS, ludzie, którzy pracowali wcześniej w KPRM, w oku cyklonu, kiedy rozpoczęła się afera, odwiedzili Nowogrodzką i spędzili tam 2 godziny. W tym samym dniu marszałek Karczewski zapewniał nas, że kampania billboardowa nie jest akcją partyjną - mówił poseł PO Cezary Tomczyk. Tomczyk dodał, że PO domaga się "natychmiastowego przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego".

- Paradoks polega na tym, że Jarosław Kaczyński zawsze tropił układ, paradoks tej sytuacji polega na tym, że żadnego nie znalazł, ale jeden stworzył. Jarosław Kaczyński jest ojcem chrzestnym tego układu, który doprowadził do stworzenia kampanii z 20 milionami w tle - komentował poseł.

- Jest to coś skandalicznego, że pracownicy związani z Prawem i Sprawiedliwością dostają lukratywne kontrakty zaraz po tym, jak odchodzą z KPRM - dodał poseł PO Marcin Kierwiński. 

Karczewski: Nie ma żadnej afery

- Nie zgadzam się z określeniem tej kampanii jako aferalnej, bo ja nie widzę tam żadnej afery. To jest dodatek padający z ust opozycji, apelowałbym do dziennikarzy, żeby nie używali określenia "afera". Sytuacja jest absolutnie klarowna, czysta - mówił dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek dodał, że Polska Fundacja Narodowa jest obecnie kontrolowana i "cieszy się" z jej przejrzystości.

- To nie jest promocja PiS, nie ma tam ani znaku PiS, ani polityków PiS, żaden polityk PiS nie śpiewa tam piosenek, jak kiedyś śpiewał Donald Tusk. Akcja ma na celu uświadomienie Polakom, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna - stwierdził Karczewski.

"Sprawiedliwe sądy" pod lupą służb

Kampania "Sprawiedliwe sądy" jest realizowana przez Polską Fundację Narodową. Jak zapewniały władze fundacji, kampania ta wskazuje na potrzebę reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, a także poprawę wizerunku Polski. Politycy PiS odpierali zarzuty opozycji, mówiąc, że służy ona interesowi Polski, a nie partii. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

CBA analizuje, czy właściciele spółki Solvere odpowiedzialnej za kampanię "Sprawiedliwe sądy" złamali prawo. W przeszłości byli oni współpracownikami premier Beaty Szydło. CZYTAJ WIĘCEJ>>>