Skarbówka zajęła 12 tys. złotych na koncie Gronkiewicz-Waltz. Za unikanie komisji weryfikacyjnej

Urząd skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. złotych - ustaliła PAP. To cztery grzywny, wraz z odsetkami, nałożone na prezydent Warszawy przez komisję weryfikacyjną.

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji nałożyła kary na prezydent Warszawy za to, że ta ani razu nie stawiła się na jej rozprawach, pomimo wezwań. Hanna Gronkiewicz-Waltz została dotąd ukarana w sumie sześć razy. Za każdym razem była to grzywna w wysokości 3 tys. złotych.

Na początku miesiąca komisja pracująca pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego nie zgodziła się na to, by uchylić decyzje o nałożeniu czterech ze wspomnianych sześciu grzywien.

W czwartek rano PAP podała, że urząd skarbowy dokonał egzekucji wspomnianych należności. W sumie ma to być ponad 12 tys. złotych, pochodzących z prywatnego konta bankowego prezydent Warszawy.

Jestem zaskoczona, bo to działania polityczne. Pan Patryk Jaki spieszy się do fotela prezydenta (miasta - red.], chce pokazać że jest szeryfem i działa ponad prawem

- powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Gronkiewicz-Waltz. "Zajmowanie rachunku w związku z grzywną, której zaskarżenia nie rozpatrzył jeszcze sąd, to nie 'skuteczność' - to bezprawie" - napisała później na Twitterze, gdzie załączyła hasło "PRL-bis".

Doniesienia te skomentował też m.in. wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki, pytany, czy urząd podjął decyzję na jego polecenie.

Chcemy żyć w państwie, gdzie tak samo karze się winy bardzo bogatych i bardzo ustosunkowanych osób, jak i normalnych zjadaczy chleba. I pewnie w tym przypadku miał miejsce taki automatyzm

- mówił w TVN24 Morawiecki.

"Komisja jest niekonstytucyjna"

Hanna Gronkiewicz-Waltz odmawia stawienia się przed komisją od początku jej powstania, twierdząc, że jest ona niekonstytucyjna. Odwołała się już w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Gronkiewicz-Waltz złożyła ponadto siedem wniosków do Naczelnego Sądu Administracyjnego o to, by ten rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy jej urzędem a komisją. NSA ma zająć się trzema pierwszymi wnioskami 5 października.

Komisja weryfikacyjna nie zgadza się z argumentacją prezydent stolicy.

Dziwne billboardy "promują" Polskę w... Polsce. 9 minut grillowania polskiej Fundacji Narodowej [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: