Zalewska będzie musiała ujawnić autorów podstaw programowych. Sąd poparł skargę na MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej musi ujawnić dane autorów podstaw programowych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Skargę na odmowę MEN w tej sprawie złożyła fundacja "Przestrzeń dla edukacji".

Wojewódzki Sąd Administracyjny poparł treść skargi fundacji "Przestrzeń dla edukacji". Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie musiało ujawnić nazwiska twórców podstaw programowych - czytamy na stronie fundacji. Wyrok jest nieprawomocny.

Podstawy programowe kształtują polską szkołę – to dokument, na bazie którego nauczyciele planują swoje prace a wydawcy przygotowują podręczniki. (...) Mamy prawo znać nazwiska osób, które je przygotowały. Więcej – ma prawo znać je każda obywatelka i obywatel, ponieważ wszyscy jesteśmy odbiorcami prawa powstającego w MEN (pośrednio i bezpośrednio). Mamy prawo je znać, ponieważ jesteśmy – jako podatnicy – zleceniodawcami tych autorów

- argumentują działaczki "Przestrzeni dla edukacji". 

Wcześniej resort Anny Zalewskiej odmówił udzielenia takich informacji, twierdząc m.in., że autorzy podstaw programowych mają prawo do prywatności i ochrony nazwisk.

Negatywne głosy ws. podstaw programowych

Nowe podstawy programowe prezentowane w ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Edukacji Narodowej niejednokrotnie wywoływały krytykę ze strony ekspertów.

Tak było chociażby w przypadku "Wychowania do życia w rodzinie". W podstawie przedmiotu napisano m.in., że uczeń powinien znać "argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i moralne za inicjacją seksualną w małżeństwie". CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Na historii dzieci będą uczyć się o bohaterach i bitwach. O tym, że od czasów Mieszka I najważniejsza była wolność narodu. Nieważne, że naród powstał kilkaset lat później. A na współczesność znów zabraknie czasu - ocenia podstawę programową z historii Anna Dzierzgowska, nauczycielka historii, ekspertka ds. edukacji i działaczka oświatowa w rozmowie z Weekend.gazeta.pl .

- Jestem polonistką z 24-letnim stażem. Jestem przerażona nową podstawą programową. Nie wyobrażam sobie jej realizacji - tak z kolei podstawę programową jęz. polskiego komentowała w TOK FM jedna z nauczycielek ze Szczecina. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Więcej o:
Komentarze (197)
Zalewska będzie musiała ujawnić autorów podstaw programowych. Sąd poparł skargę na MEN
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 77 razy 75

  I bardzo dobrze, niech każdy kolaborujący z Dobrą Zmianą liczy się z upublicznieniem wizerunku. Żaden "ja tylko wykonywałem rozkazy".

 • maxthebrindle

  Oceniono 69 razy 61

  No i MEN ujawni nazwiska autorów:
  Ksiądz doktor X
  Ksiądz kanonik Y
  Ksiądz profesor Z
  Siostra Filomena od Masturbantek
  etc...

 • calmy

  Oceniono 50 razy 48

  Pleban ze szwagrem. Przecież to widać i czuć.

  A swoją drogą widać jak ważne są niezależne sądy. Nie sądzę aby sędzia wskazany przez Ziobrę (wicie, rozumicie) wydał tego rodzaju wyrok po dobrej zmianie..

 • homo_lupus

  Oceniono 45 razy 43

  Polski dla kl. 4 to tragedia
  Matematyka dla kl. 4 to dramat
  pozostałych przedmiotów nie przeglądałem, ale boję się, że jest podobnie

 • sarton

  Oceniono 37 razy 33

  niszczą kraj... niszczą szkołę , za chwilę zabiorą się na poważnie za niszczenie służby zdrowia ... ale 50% poparcia jest !! kim na litość są wyborcy tego czegoś ????

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 30 razy 30

  Okaże się że pisali to Hoser , Michalik , Terlikowski i Cukier-Kotka .

 • zgryz3

  Oceniono 32 razy 30

  O jakim prawie do prywatności to suszące kły babsko plecie?! Autorzy programu dla szkół ANONIMOWI?! Zwariowałaś, kobito, czy też zaraziłaś się bezczelnością od podobnych tobie pisowatych małp? W taki sposób wszyscy mogliby być anonimowi: sędziowie, policjanci, nauczyciele, lekarze, notariusze, cały rząd, prezydent i trzęsąca tym bardakiem kaczka-dziwaczka.

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 27

  Nie o taką Polskę walczyliśmy!!!! Precz z dyktaturą małego posła, który to wprowadził a prawdopodobnie już nie panuje nad tą karuzelą. Diabeł tkwi w szczegółach. Krecą, mataczą i gubią się w swoich poczynaniach.Brak później odwagi, aby własnym nazwiskiem podpisać bzdurne pomysły. Dzisiaj nie chcą twórcy programu szkolnego przyznać się do swoich tworów, które wytworzyli na zlecenie Zalewskiej. A kim oni są ? Za jakie pieniądze to robili? Czy my Obywatele Polski nie mamy prawa wiedzieć tego? Czy to nowy "występ artystyczny" Zalewskiej i spółki? Jak wielka ministerka może spokojnie spać? Gdzie jej sumienie ? Hańba!!!!!!!!!!!!!

 • xzyzzy

  Oceniono 26 razy 26

  "autorzy podstaw programowych mają prawo do prywatności i ochrony nazwisk". czego się boją te kreatury, wszak zyją na wyspie wolności i tolerancji. co najwyżej ktoś ich wyściska i cmoknie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX