Cztery śledztwa związane ze śmiercią Jerzego Ziobry. Mamy stanowisko Prokuratury Krajowej

Choć od śmierci ojca obecnego ministra sprawiedliwości minęło 11 lat, sprawa się nie kończy. Wciąż trwają cztery śledztwa pośrednio powiązane z tym zdarzeniem. Tymczasem były ordynator kliniki w Krakowie, gdzie leczył się Jerzy Ziobro, złożył wymówienie - podaje TVN24.

70-letni ojciec Zbigniewa i Witolda Ziobrów zmarł 2 lipca 2006 roku w Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wcześniej Jerzy Ziobro przeszedł m.in. zabieg wszczepienia stentów, który miały pomóc w udrożnieniu żył u chorego. Niestety pacjent zmarł - według lekarzy - na skutek powikłań pooperacyjnych.

Miesiąc po jego śmierci Witold Ziobro złożył doniesienie w prokuraturze, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia. Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Śródmieścia-Wschód wszczęła w tej sprawie śledztwo, dotyczące narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkiem czego była śmierć pacjenta.

Sąd uniewinnił lekarzy, ale to nie koniec sprawy

W trakcie procesu biegli nie dopatrzyli się błędu lekarskiego w leczeniu ojca Zbigniewa Ziobry. W lutym tego roku, po blisko 11 latach postępowania, sąd uniewinnił czterech lekarzy oskarżanych przez rodzinę zmarłego oraz prokuraturę o to, że świadomie narazili Jerzego Ziobrę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Jednak nieprawomocny wyrok nie kończy sprawy. Proces będzie dalej się toczył, bo rodzina Jerzego Ziobro odwołała się od decyzji krakowskiego sądu.

Cztery śledztwa

TVN24 przypomina, że trwają cztery śledztwa pośrednio powiązane ze sprawą śmierci ojca Zbigniewa Ziobry. Stacja zwraca uwagę, że wszystkie postępowania ruszyły po tym, jak po wygranych przez PiS wyborach Ziobro został ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w jednej osobie.

Trzy śledztwa dotyczą szpitala, w którym operowany był Jerzy Ziobro. W pierwszym, według TVN24, chodzi m.in. o rzekome fałszowanie dokumentacji medycznej. Drugie śledztwo ma dotyczyć korupcji i niegospodarności, a trzecie prowadzone jest po doniesieniu wdowy Krystyny Kornickiej-Ziobro. Chodzi o wyłudzenie pól miliona złotych przez biegłych od Skarbu Państwa za wydanie opinii przedstawionej w sądzie.

We wrześniu 2016 roku do mieszkań biegłych, którzy przygotowywali opinię weszli śledczy. Jeden z kilkunastu biegłych, którzy przygotowywali dokumentację, usłyszał zarzut oszustwa.

Według TVN24, czwarte postępowanie ma związek z sędzią, która w lutym uniewinniła czterech lekarzy lekarzy.

Prokuratora Krajowa w piśmie do redakcji portalu Gazeta.pl przyznaje, że toczą się cztery postępowania. Rzecznik Ewa Bialik podkreśla jednak, że nie dotyczą one "bezpośrednio śmierci Jerzego Z." i że trzy postępowania toczą się w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek. "Nie postawiono w nich nikomu zarzutów, ani nawet nie wydano postanowienia, że takie zarzuty mają być postawione" - czytamy.

Opinie na własny użytek

Bliscy Jerzego Ziobry, którzy odwołali się od wyroku uniewinniającego lekarzy, mają własne ekspertyzy zamawiane w znanych ośrodka za granicą. W sumie, jak podają na stronie JerzyZiobro.pl, z 10 klinik, m.in. w Niemczech, USA i Izraelu. Wszystkie łączy wspólny mianownik, który ma wskazywać na winę lekarzy z krakowskiej kliniki.  

Były ordynator kliniki w Krakowie składa wymówienie

Prof. Jacek Dubiel był ordynatorem kliniki, w której w 2006 roku, jego zięć operował Jerzego Ziobrę. W wywiadzie dla TVN24 mówi, że po 20 latach pracy w krakowskim ośrodku złożył wymówienie. Profesor twierdzi, nie jest w stanie dłużej pracować w atmosferze nagonki na szpital i lekarzy.

Więcej o: