PiS bierze się za prywatne media. Ustawa o dekoncentracji i repolonizacji już gotowa

Projekt ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach jest już gotowy, czeka tylko na decyzję polityczną - powiedział Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Nowe prawo ma ograniczyć udział zagranicznych koncernów w polskim rynku medialnym. Wiceminister Sellin przekonywał w rozmowie z Radiem ZET, że projekt nie narusza unijnych przepisów dotyczących swobodnego przepływu kapitału.

Jarosław Sellin nie zdradził szczegółów projektu. 

Dekoncentracja do końca roku

Projekt od początku trzymany był w ścisłej tajemnicy. Pracował nad nim wiceminister kultury Paweł Lewandowski. - Ustawa zostanie uchwalona na pewno w tym roku - zapewniał Lewandowski w "Forum Dziennikarzy".

Projekt ma przenosić rozwiązania znane z Zachodu na polski rynek, ale nie 1:1. Z wypowiedzi wiceministrów wynika, że dzięki temu stępione ma zostać ostrze krytyki ze strony instytucji międzynarodowych i międzynarodowych wydawców.

ZOBACZ TEŻ: PiS chce naprawić "błędy ostatnich 25 lat". Jarosław Kaczyński szykuje gorącą jesień

Dekoncentracja ma oznaczać również repolonizację mediów. Media podawały, że projekt zakłada zapis o górnej granicy udziału zagranicznego kapitału w polskich mediach: 15 albo 20 proc. Lewandowski jednak temu zaprzeczał, mówiąc, że sposób określania granicy ma się opierać na bardziej skomplikowanych algorytmach.

Z pewnością jednak dotknie wydawców prasy regionalnej, gdzie potentatem jest niemiecka Polska Press Grupa. Sam Lewandowski przyznał, że "skutkiem ubocznym" dekoncentracji może być właśnie repolonizacja.

Prezes Jarosław Kaczyński mówił na kongresie PiS, że "mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów", a jego partia będzie je dekoncentrować "dla dobra Polski i obywateli". Wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił, że "błędy ostatnich 25 lat polegały m.in. na tym, że dopuszczono do nadmiernej koncentracji kapitału w niektórych obszarach medialnych, w tym również kapitału zagranicznego".

Kilka tygodni temu poseł PiS Krystyna Pawłowicz rzuciła do dziennikarza Onetu (niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska): - A po wakacjach weźmiemy się za was, (...) bo jesteście kłamczuchy!. Później tłumaczyła, że to żart. 

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: