Waszczykowski złożył światu ofertę. "Polska gotowa pomóc w negocjacjach z Koreą Północną"

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski oświadczył podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, że Polska jest gotowa pośredniczyć w negocjacjach z Koreą Północną.

Waszczykowski złożył swoją deklarację podczas odbywającego się w Waszyngtonie posiedzenia Rady Zarządzającej Wspólnoty Demokracji.

Przypomniał, że Polska należy do grona kilku państw Unii Europejskiej, które mają swoją ambasadę w Pjongjangu. Także Korea Północna ma swoją placówkę dyplomatyczną w Warszawie. - Możemy stanowić pewien kanał komunikacji, jeśli jest to potrzebne dla społeczności międzynarodowej - powiedział minister Waszczykowski. Powtórzył jednak, że kluczem do rozwiązania sytuacji koreańskiej są Chiny.

Sytuacja w Korei Północnej była jednym z tematów posiedzenia Wspólnoty Demokracji. Obradom przewodniczył amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson.

Korea Północna grozi światu

Niespełna dwa tygodnie temu Korea przeprowadziła szóstą już próbę nuklearną. Zagroziła też użyciem broni jądrowej przeciwko Japonii i USA. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zapowiedział, że jego kraj dokończy program nuklearny, mimo nałożonych przez ONZ sankcji. 

Krótko po przeprowadzeniu wspomnianej próby ambasador Korei w Polsce został wezwany do siedziby MSZ, gdzie usłyszał zdecydowane stanowisko naszego kraju. Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski "podkreślił, że działania Pjongjangu są jawnym naruszeniem zobowiązań międzynarodowych KRLD, w tym licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - informował wówczas resort.

Zobacz też: Alarm w Japonii. Kolejny pocisk z Korei Północnej przeleciał nad Hokkaido

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: