Emerytury po 1000 zł dla każdego - tak PiS przygotowuje się do ratowania systemu emerytanego

Emerytura obywatelska, czyli równa dla każdego, oraz jeszcze cztery inne filary - tak wygląda koncepcja rządu PiS na gruntowną reformę systemu emerytalnego - podaje "Gazeta Wyborcza".

W kasie ZUS od dawna brakuje pieniędzy, zaś powrót do niższego wieku emerytalnego może jeszcze bardziej nadwyrężyć system. Do tego wzrastać będzie liczba emerytów, a pracujących będzie coraz mniej. W końcu system może się zawalić i spowodować kryzys. 

Aby tego uniknąć, konieczna jest głęboka reforma. "Gazeta Wyborcza" podaje, że dotarła do koncepcji, którą na zlecenie rządu Beaty Szydło opracowano z Zakładzie Ubezpieczeń społecznych. 

Emerytura podstawowa równa dla każdego

Podstawą, czyli pierwszym z pięciu filarów proponowanego systemu, jest zapewniona przez państwo i równa dla każdego emerytura obywatelska. Minimalna emerytura miałaby wynosić 1000 zł. Według "Wyborczej" zwolennikami tego rozwiązania są m.in. minister rozwoju i wicepremier  Mateusz Morawiecki, a także wicepremier Jarosław Gowin.

Po tym podstawowym świadczeniu system staje się bardziej skomplikowany. Kolejne cztery filary to: emerytura naliczana od składek z pracy (niższych niż obecnie), Pracownicze Programy Emerytalne (firmy przeznaczałyby część pieniędzy na emerytury pracowników), Indywidualne Konta Emerytalne (fundusze, które przejęłyby pieniądze po OFE), oraz piąty filar - „zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania”.

Więcej o:
Komentarze (338)
Emerytury po 1000 zł dla każdego - tak PiS przygotowuje się do ratowania systemu emerytanego
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 66 razy 42

  PiSbolszewia wprowadza socjalizm idąc ku komunie

  czy sie stoi czy się leży 500+ lub 1000+ sie należy

 • rymanx

  Oceniono 37 razy 37

  Rozumiem a ile to będzie misek ryżu i jednakowych mundurków roboczych?

 • remo29

  Oceniono 47 razy 35

  Uwaga, przedsiębiorco! Koniecznie płać 1200 dziś, by jutro mieć 1000 (jak dobrze pójdzie).
  Ja jestem zmotywowany, przekonali mnie.

 • obatelwolski

  Oceniono 30 razy 30

  Dwa sposoby myślenia pisdzielców,to myślenie wyborcze i po wyborcze.Resztę niech każdy sobie sam dopisze.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 28

  czyli w praktyce czy się stoi czy się leży, jazdy dostanie po 1000 PLN nawet jak tyrał po 15 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu :-)
  przedsiębiorcy, spie...jcie z tego kraju póki jeszcze czas!

 • muminos1975

  Oceniono 40 razy 26

  ciekawe czy rusza 50 letnich górników i policje
  moj sąsiad górnik .63 lata, jest na emeryturze od 1997 roku. teraz bierze 3100

 • jpy1

  Oceniono 32 razy 22

  Nie ma na to mojej zgody. Zabieracie mi masę kasy co miesiąc i chcecie mi darmozjady wypłacać co miesiąc 1000 zł brutto??? Walcie się.

 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 22

  aż po 1000? dać wszystkim po 500, ci, co teraz 500 dostali, są zadowoleni, więc inni niech nie grymaszą. A posłowie niech sobie podwyżkę zafundują, no i nagrodami dla swoich prawych i sprawiedliwych obsypują za takie dobre zmiany.

 • foxx

  Oceniono 23 razy 21

  Poinformuję o tym teścia, który jest wyznawcą pis i ma dosyć wysoką emeryturę, że wkrótce mu ja obniżą, aby było sprawiedliwie... Ale się chłop ucieszy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX