"Zawieszona" ale "nie zawieszona". Wrzuciła zdjęcie Tuska w stroju SS, nadal reprezentuje Polskę

Jacek Gądek
Maria Szonert-Binienda wciąż pełni funkcję konsula honorowego w USA. Jej zawieszenie sprowadziło się do jej deklaracji, że nic jako konsul nie będzie robić. A MSZ nawet nie interesuje się losem zawiadomienia, jakie skierowała do FBI o rzekomym ataku hakerskim na nią - dowiedział się portal Gazeta.pl.

Dr Maria Szonert-Binienda prywatnie jest żoną prof. Wiesława Biniendy, wiceprzewodniczącego podkomisji smoleńskiej i wiernego druha ministra Antoniego Macierewicza (PiS). Bo był on ekspertem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, jaki działał w poprzedniej kadencji Sejmu. W jednym z wywiadów kilka lat temu zgodnie mówili, że "my dowiedliśmy, że tam były wybuchy i trzeba tylko dojść do wiedzy, kto tego dokonał i dlaczego".

On jest teraz członkiem podkomisji, a ona miała sprawdzić się w działalności publicznej (jako konsul w USA) i doradczej (w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy marszałku Senatu).

Tusk w mundurze SS, Sikorski na szubienicy

Konsulat Honorowy RP w Akronie została utworzony 3 kwietnia 2017 r. Objęła go właśnie Maria Szonert-Binienda. MSZ opisywało ją jako obywatelkę polską i amerykańską, absolwentkę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i studiów prawniczych na Rutgers University w stanie New Jersey.

Szybko jednak w mediach dostrzeżono, że na jej profilu na Facebooku umieszczone są grafiki przedstawiające szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w hitlerowskim mundurze SS, a także fotomontaż z twarzą Radosława Sikorskiego i szubienicą wraz z napisem "wieszanie zdrajców".

Po wybuchu skandalu Szonert-Binienda początkowo zadeklarowała, że całkowicie zawiesza swoją dotychczasową działalność polityczną i publicystyczną w mediach społecznościowych. Potem uznała, że padła ofiarą ataku hakerów i doniosła do amerykańskiej FBI. Twierdziła, że padła celem "wyrafinowanych działań operacyjnych", które miały ją zdyskredytować.

Szonert-Binienda reprezentuje Polskę

W maju szef MSZ Witold Waszczykowski (PiS) mówił: Szonert-Binienda "de facto nie sprawuje dzisiaj funkcji konsula". A wiceminister Jan Dziedziczak (PiS) podkreślał, że "my oczywiście tej sprawy nie bagatelizujemy, wyjaśniamy tę sprawę".

Dziś MSZ odpowiada nam, co dzieje się z Marią Szonert-Biniendą. - Pani Maria Szonert-Binienda nadal pełni funkcję Konsula Honorowego RP w Akron, natomiast do czasu zakończenia postępowania dotyczącego włamania się na jej konto w mediach społecznościowych, powstrzymuje się od wykonywania jakichkolwiek funkcji konsularnych - pisze biuro prasowe MSZ.

Minister powołał ją na to stanowisko, zamówiono też dla niej insygnia za nieco ponad tysiąc złotych i była już reprezentantem Polski w Stanach Zjednoczonych, w Akron, miejscu gdzie prywatnie mieszka z mężem, prof. Biniendą. Funkcja konsula to honor, ale nie wynagrodzenie, więc nie otrzymuje ona pensji.

"Została zwieszona" czyli "nie została zawieszona"

MSZ publikuje na swojej stronie internetowej depeszę PAP z informacją, że "konsul honorowa Szonert-Binienda [została] zawieszona w pełnieniu obowiązków".

W odpowiedzi na nasze pytania resort podkreśla: "Pani Maria Szonert-Binienda nie została zawieszona w pełnieniu obowiązków Konsula Honorowego. Polskie prawo nie przewiduje takiej formuły".

Resort wciąż deklaruje, że czeka na wyjaśnienie rzekomego ataku hakerów na Szonert-Biniendę. MSZ nie interesuje się jednak tym, co dzieje się po doniesieniu przez nią do FBI. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest stroną postępowania w sprawie włamania na konto w portalu społecznościowym należące do pani Marii Szonert-Biniendy i tym samym nie utrzymuje kontaktu z FBI - zaznacza resort.

Zobacz także: Andrzej Duda na Święcie Wojska Polskiego: To nie jest armia prywatna!

Więcej o:
Komentarze (148)
Maria Szonert-Binienda nadal konsulem honorowym w USA
Zaloguj się
 • widelcer

  Oceniono 57 razy 53

  Mam nadzieję, że FBI potraktuje sprawę poważnie, ustali, kto umieścił materiały na stronach p. Biniendy, po czym aresztuje ją za składanie fałszywych zeznań.

 • martha.wise

  Oceniono 45 razy 43

  Ja bym sprawdziła czy pani Szonert- Binienda złożyła skargę do FBI o włamanie się na jej Facebooka. Za składanie fałszywych zeznań grozi jej w USA więzienie i pozbawienie prawa wykonywania zawodu prawnika.

 • laerke

  Oceniono 36 razy 36

  Skandaliczne zachowanie pisowskich klamcow i manipulatorow w rzadzie i okolo.
  Ta kobiecina zasluzyla na calkowity ostracyzm.

 • Krzysiek Ole

  Oceniono 38 razy 32

  Od początku dla ludzi rozumnych było wiadome, że zawiadomienie do FBI to tylko "ucieczka do przodu". Ale jak zwykle ciemny lud wolski bronił jej...

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 28 razy 28

  Naczy się Tow. Maria Szonert-Binienda tak?

 • srv14

  Oceniono 25 razy 23

  Zastanawiające jest jedno jak wiele osób będących osobami bez żadnego kręgosłupa moralnego posługuje się językiem polskim i co gorsze posiada polskie obywatelstwo. Za to wcale nie dziwi fakt ,że większośc tych osób związanych jest z tzw. "dobrą zmianą"

 • kali23

  Oceniono 28 razy 22

  Jakie ładne zdjęcie KU... z SUTENEREM ??
  Pasują idealnie do siebie.
  SUTENER stanie kiedyś przed Trybunałem Stanu / na " sicher"/

 • 6nine9

  Oceniono 23 razy 21

  Idealna parterka dla Macierewicza, jego lustrzane odbicie. Oczywiscie gdyby nie lubil młodych chłopcow.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 22 razy 20

  W ten oto sposób pisiorstwo tępi przejawy wrodzonej impertynencji wśród swoich nieprzypadkowo nominowanych kretynów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX