Posłowie chcą skończyć z przestawianiem zegarków. Mają projekt, jak pozbyć się zmiany czasu

PSL chce, by w Polsce na stałe obowiązywał czas letni środkowoeuropejski - informuje "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, ludowcy mają w tej sprawie gotowy projekt ustawy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. W tym roku związane z tym zamieszanie czeka nas już w nocy z 28 na 29 października. Warto zapamiętać, że to właśnie wtedy cofniemy zegarki o godzinę. A to oznacza, że będziemy spali o godzinę dłużej - pod warunkiem, że nie będziemy wtedy np. w pracy.

PSL twierdzi, że przeprowadzana dwa razy do roku zmiana czasu "nie ma sensu". I w związku z tym chcą pozostawić w Polsce czas letni środkowoeuropejski na stałe - informuje "Rzeczpospolita". Posłowie przygotowali nawet w tej sprawie projekt odpowiedniej ustawy.

W rozmowie z "Rz" ludowcy argumentują, że w polskich warunkach jesień po zmianie czasu "staje się koszmarna". "Większość z nas kończy wtedy pracę po zmroku" - uzasadnia Marek Sawicki. Jego zdaniem nie powinno być przeszkodą to, że dziś czas zmienia solidarnie dwa razy do roku cała Unia Europejska.

Projekt ustawy ma zostać złożony w Sejmie we wtorek.

Zmiana czasu. Skąd się wzięła?

Pomysł ze zmianą czasu sięga początków XX wieku. W trakcie I wojny światowej rozwiązanie to wprowadzili u siebie Niemcy oraz sojusznicze Austro-Węgry. Potem zastosowali je u siebie Brytyjczycy, a następnie Amerykanie. Zmianę czasu w Polsce przeprowadzono pierwszy raz - i wówczas ostatni - w 1919 roku. Później wrócono do tego rozwiązania w czasach PRL. Od 1977 roku zmiana czasu jest przeprowadzana w Polsce regularnie.

Czemu służy zmiana czasu

Zgodnie z pierwotnymi założeniami zmiana czasu miała skutkować bardziej efektywnym wykorzystywaniem światła słonecznego, a co za tym idzie - oszczędnościami w zużyciu energii. Współcześnie jednak wielu przeciwników tego rozwiązania argumentuje, że wywołuje ono jedynie zamieszanie - w komunikacji czy w działaniu systemów komputerowych. Zdaniem niektórych naukowców zmiana czasu ma też niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie.

Więcej o: