Ta fundacja miała promować Polskę za granicą. Teraz wyszło na jaw, że ma zupełnie inny cel. Jest już spot

Polska Fundacja Narodowa, na którą składają się państwowe spółki, miała promować Polskę za granicą. Jednak jej pierwsza kampania jest skierowana na krajowe podwórko. Dotyczy reformy sądów. Tak się składa, że to priorytet PiS. I to właśnie budzi wątpliwości. Opozycja chce, by sprawę zbadały prokuratura i NIK.

W piątek Polska Fundacja Narodowa zabrała głos w sprawie akcji "Sprawiedliwe sądy". Dzień wcześniej przez media przetoczyła się fala krytyki, że fundacja finansowana przez spółki Skarbu Państwa przygotuje kampanię informacyjną o treści zbieżnej z retoryką PiS. Całość ma kosztować 19 mln złotych.

Prezes PFN Cezary Jurkiewicz na specjalnej konferencji zapewniał, że fundacja nie wspiera rządzącej partii i nie bierze udziału w bieżącym sporze politycznym. Obok niego stała premier Beata Szydło. - Ta akcja ma uzmysłowić, jak wiele patologii jest dzisiaj w sądownictwie - przekonywała szefowa rządu.

- Zgodnie z ustawą to nie są środki publiczne - stwierdził Jurkiewicz, odnosząc się do finansowania. Przyznał, że fundację powołano do promowania naszego kraju za granicą. - Jednak budowa tego wizerunku zaczyna się tu, w Polsce - mówił.

Jak zwrócił uwagę dziennikarz "Faktów", Krzysztof Skórzyński, na stronie fundacji "promować Polskę" mają najwyraźniej hasła o "nadzwyczajnej kaście" sędziowskiej, sędzi, która ukradła kiełbasę czy spodnie.

Spot z wafelkiem i wybiórcze traktowanie sondażu

W internecie właśnie pojawił się pierwszy spot kampanii, zatytułowany "Sprawiedliwe sądy". W 30-sekundowym klipie pojawia się kilku aktorów, grających zwykłych obywateli. Słyszymy, że zmian w wymiarze sprawiedliwości chce ponad 80 procent Polaków. W materiale jest odwołanie do sierpniowego sondażu CBOS, w którym rzeczywiście 81 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na to bardzo ogólne pytanie.

W tym samym sondażu CBOS pojawiły się jednak bardziej szczegółowe pytania, np. o to, czy decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw dotyczących zmian w sądownictwie była słuszna. Aż 69 proc.ankietowanych odpowiedziało, że weta były słuszne. Tych danych autorzy kampanii nie przytoczyli.

Było też pytanie o to, komu ankietowani ufają w kwestii zmian w sądach. I tu prezydent zdecydowanie przebił wynik premier, PiS i ministra sprawiedliwości (w przypadku Ziobry był lepszy aż o 20 pkt proc.). Ale tego w spocie też nie zobaczymy.

Zobacz spot Polskiej Fundacji Narodowej:

 

- Nie może być tak, że ukradniesz wafelek i możesz iść siedzieć. A taki sędzia, bach, pokazuje legitymację sędziowską i puszczają go wolno - mówi jeden z bohaterów spotu. 

- Koledzy oceniają kolegów, nikogo nie można odwołać. No błagam. Dlatego izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym to dobry pomysł - dodają kolejni. Jest też o masowych lipcowych protestach w obronie sądów. - Zrobiła się z tego niezła awantura i odwrócono kota ogonem - stwierdza jeden z mężczyzn.

Te słowa przywodzą na myśl retorykę PiS dotyczącą reformy i "kasty sędziów", m.in. wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego zastępcy Patryka Jakiego. 

Czym miała być Polska Fundacja Narodowa?

Premier Szydło zapowiadała w ubiegłym roku, że fundacja będzie pokazywać "Polskę piękną, przyjazną i ambitną, w której są możliwości, wspaniali ludzie i pomysły". Pomysłodawcą powołania PFN był ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz. Celem miała być budowa silnej polskiej marki, promocja naszej gospodarki, przy wykorzystaniu "siły i energii państwowych spółek”.

Fundatorzy PFNFundatorzy PFN www.pfn.org.pl

Fundację powołały największe państwowe spółki, jak Orlen, KGHM, PZU, PKO BP, PGNiG. W sumie na liście fundatorów jest 17 spółek kontrolowanych przez państwo.

Fundacja dysponuje ogromnym, 100-milionowym budżetem. To budzi olbrzymie kontrowersje.

Na które Maciej Świrski z zarządu PFN odpowiada krótko: "Fundacja narodowa nie jest państwowa". 

 

Ludzie PFN, ludzie PiS

W zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej zasiada Maciej Świrski, obecnie wiceprzewodniczący rady nadzorczej PAP, a w latach 2006-2009 wiceprezes agencji, szerzej znany jako założyciel Reduty Dobrego Imienia. Reduta wyszukuje nieprawdziwe informacje o Polsce w zagranicznych mediach (np. „polskie obozy”) i domaga się sprostowań. 

Świrski interweniował także w sprawie oscarowej "Idy", która jego zdaniem „mogła wywołać w widzach fałszywe przeświadczenie, że to Polacy wymordowali europejskich Żydów”. Chciał także pobawienia historyka Jana Tomasza Grossa Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.

– Gross to oszczerca wyjątkowo szkodliwy. Pod pozorem pracy naukowej prowadzi kampanię zniesławień i zniewag przeciwko Polsce – mówił Świrski o profesorze Uniwersytetu Princeton, który w książce „Sąsiedzi” opisał pogrom w Jedwabnem.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", Świrski pisał na Twitterze o telewizji ZDF  „Niemiaszki”, o „Deutche Welle” – „ośrodek dezinformacji”, o polskim „Fakcie”: „Niemiecka prasa w Polsce to jest jednak siedlisko zwykłego sk@#$%&!”.

Prezesem PFN jest Cezary Jurkiewicz. To szef warszawskich radnych PiS. Jak pisze "GW", wróg gender, zwolennik powrotu krzyża na Krakowskie Przedmieście. Przewodniczący klubu „Gazety Polskiej” w warszawskim Wawrze, kierował służbą porządkową PiS, która ochrania partyjne miesięcznice smoleńskie. Zarządzał też Domem Pielgrzyma "Amicus" na Żoliborzu.

Z wykształcenia jest teologiem. Jak ustaliła "Gazeta", w przeszłości był regionalnym kierownikiem w Dywizji Barów Kawowych Tchibo, a w Ruchu dyrektorem oddziału Kwiaciarnie. Po wyborach został szefem Centralnego Ośrodka Sportu. 

W zarządzie PFN jest też Paweł Kozyra. Za poprzednich rządów PiS był rzecznikiem w Ministerstwie Skarbu. W 2015 r. występował jako ekspert na konwencji programowej PiS. Z W 2016 roku został dyrektorem w PZU.

Zarząd PFN kontroluje dziewięcioosobowa rada. Są w niej prezesi, wiceprezesi i pracownicy państwowych spółek, m.in. szef PWPW Piotr Woyciechowski. Zasiada w niej też Józef Orzeł, dobry znajomy Jarosława Kaczyńskiego, a także współzałożyciel prawicowego Klubu Ronina, w którym - jak pisze "Gazeta" - działali także Świrski i Jurkiewicz. 

Zobacz też: W obronie sądów od Rzeszowa aż po Hel. Tak protestowała cała Polska

Fenomen pasków TVP! Literacki geniusz, nagroda NIKE wisi w powietrzu! [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: