Dostali 100 mln na "promowanie Polski", zrobią... kampanię rządowi. "Standardy azjatyckich dyktatur"

Ponieważ w lipcu zmiany w sądownictwie były "źle wypromowane", teraz PiS zamierza naprawić ten błąd kampanią m.in. na billboardach i w internecie. Zapłaci za nią powołana niedawno fundacja, która za pieniądze państwowych firm miała promować Polskę za granicą.

- Ludzie nie wiedzieli, jakie są przyczyny i cele tej reformy. Stąd pojawił się opór społeczny - tak w rozmowie z "Rzeczpospolitą" anonimowy polityk PiS uzasadnia rozpoczynającą się właśnie "kampanię informacyjną". Przed drugim podejściem obozu rządzącego do wprowadzenia zmian w sądownictwie reforma będzie promowana m.in. na billboardach. 

Już teraz pojawiły się plakaty zapowiadające kampanię (z napisem "Niech zostanie tak jak było') i - na razie pusta - strona internetowa. Gdy ruszy jej właściwa część, te słowa zastąpią hasła o tym, jakie PiS widzi problemy w wymiarze sprawiedliwości i jak ma być po wprowadzeniu nowych ustaw. Kampania będzie prowadzona także w języku angielskim.

Ludzie związani z PiS we władzach fundacji

"Rz" informuje, że za kampanię odpowiada Polska Fundacja Narodowa. Powołana w tym roku instytucja jest finansowana przez 17 spółek Skarbu Państwa (Enea, Energa, PGE, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, GPW, KGHM, Totalizator Sportowy, PGZ, PWPW, PKP, Holding Nieruchomości). Dysponuje dużym budżetem - w tym roku spółki przekazały jej w sumie 100 mln zł, a w każdym kolejnym na konto fundacji wpłynie 50 mln. Ma ona "budować polską markę" w innych krajach.

Prezesem PFN jest Cezary Andrzej Jurkiewicz (lider wawerskiego Klubu "Gazety Polskiej" i szef straży porządkowej PiS), Paweł Kozyra (były dziennikarz i a potem rzecznik Wojciecha Jasińskiego, prezesa Orlenu i b. posła PiS) oraz Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia).

W radzie fundacji zasiadają prezesi lub inni wysocy rangą pracownicy dziewięciu spółek - niektórzy także związani z PiS. To m.in. prezes Grupy LOTOS Marcin Jastrzębski (b. warszawskim radnym PiS), prezes PWPW Piotr Woyciechowski (dawny współpracownik Antoniego Macierewicza, kandydował z list PiS), menedżer w PKO BP Józef Orzeł (działacz Ruchu Kontroli Wyborów).

"Standardy azjatyckich dyktatur"

Pojawia się pytanie, czy popieranie rządowej reformy sądownictwa jest zgodne z celem statutowym fundacji - i czy spółki powinny pośrednio finansować polityczną kampanię.

Sama fundacja na swojej stronie podaje, że jej cele to promowanie za granicą "naszych sukcesów w nauce, bogatej kultury, wspaniałej historii i niepowtarzalnej przyrody".

Ostro skomentował to Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem. "Skandal niebywały. Nie da się tego inaczej określić"- ocenia. 

"PiS dostaje dziesiątki milionów złotych rocznie na działalność partii. Ma z czego uczciwie finansować kampanie polityczne. Używanie do tego pieniędzy z państwowych spółek, całkowicie poza kontrolą Państwowej Komisji Wyborczej - to standardy azjatyckich dyktatur" - komentuje polityk. 

Partia złoży w tej sprawie wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Z kolei poseł Nowoczesnej Paweł Kobyliński wystosował do premier Beaty Szydło interpelację w tej sprawie.

Wysłaliśmy do fundacji pytania w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.

Więcej o: