To on pisze z Dudą nowe ustawy o sądach. Teraz zabrał głos. Opozycja: Zmiażdżył pomysły PiS

To był radykalny zamach, projekty krótkowzroczne i destrukcyjne - tak prof. Michał Królikowski ocenił w TVN24 zawetowane ustawy o SN i KRS. Od kilku tygodni to właśnie on doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie w napisaniu zupełnie nowych projektów.

Najpierw w środę rano prof. Królikowski ujawnił RMF FM kulisy prac nad nowymi ustawami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Zdradził wówczas m.in., że za sprawą projektowanych przepisów prezydent chce wzmocnić swoją pozycję wynikającą z konstytucji.

Kilka godzin później doradca Andrzeja Dudy pojawił się w studiu TVN24. Monika Olejnik zapytała go m.in. o ogólnopolskie lipcowe protesty w obronie sądów. - Ci ludzie pomyśleli, że coś ważnego im odebrano albo coś ważnego im się odbiera. I że nie wyrażają na to zgody - mówił Królikowski.

Zobacz też: W obronie sądów od Rzeszowa aż po Hel. Tak protestowała cała Polska

Jego zdaniem PiS "zlekceważył" konstytucję, proponując automatyczne przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Podkreślił, że w projektach rządzącej partii "nie było wizji instytucji". Dodatkowo nazwał je "doraźnymi", "krótkowzrocznymi" i "destrukcyjnymi", a decyzję prezydenta o ich zawetowaniu - "genialną, mądrą i propaństwową".

- Nie dopuszczam takiej sytuacji, że można lojalnością wobec państwa tłumaczyć tak radykalny zamach na instytucję - mówił Królikowski, który - przypomnijmy - był przed laty w rządzie PO-PSL wiceministrem sprawiedliwości.

"Doradca Dudy zmiażdżył ustawy PiS"

Wywiad prezydenckiego doradcy odbił się szerokim echem wśród polityków, głównie opozycji. "Prof. Królikowski wyraził dzisiaj poglądy mogące stać się płaszczyzną wspólną dla opozycji i rządzących. Poszanowanie konstytucji. Nadzieja?" - zastanawia się Sławomir Nitras z PO. "Szacunek" - dodał na Twitterze jego partyjny kolega, Krzysztof Brejza.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru napisał z kolei, że prof. Królikowski "zmiażdżył ustawy PiS". Nie brak też głosu ekspertów. "Dzisiejsza 'Kropka nad i' z prof. Królikowskim to chwila spokoju i prawniczego rozsądku. Oby się to przyjęło na dłużej" - stwierdził na Twitterze dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS mają być gotowe - według zapowiedzi - w najbliższym czasie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wykluczył dziś, że posłowie zajmą się tymi ustawami już w drugiej połowie września.

Największe zaskoczenie od czasu odpadnięcia Gulczasa z "Big Brothera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: