To on pisze z Dudą nowe ustawy o sądach. Teraz zabrał głos. Opozycja: Zmiażdżył pomysły PiS

To był radykalny zamach, projekty krótkowzroczne i destrukcyjne - tak prof. Michał Królikowski ocenił w TVN24 zawetowane ustawy o SN i KRS. Od kilku tygodni to właśnie on doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie w napisaniu zupełnie nowych projektów.

Najpierw w środę rano prof. Królikowski ujawnił RMF FM kulisy prac nad nowymi ustawami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Zdradził wówczas m.in., że za sprawą projektowanych przepisów prezydent chce wzmocnić swoją pozycję wynikającą z konstytucji.

Kilka godzin później doradca Andrzeja Dudy pojawił się w studiu TVN24. Monika Olejnik zapytała go m.in. o ogólnopolskie lipcowe protesty w obronie sądów. - Ci ludzie pomyśleli, że coś ważnego im odebrano albo coś ważnego im się odbiera. I że nie wyrażają na to zgody - mówił Królikowski.

Zobacz też: W obronie sądów od Rzeszowa aż po Hel. Tak protestowała cała Polska

Jego zdaniem PiS "zlekceważył" konstytucję, proponując automatyczne przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Podkreślił, że w projektach rządzącej partii "nie było wizji instytucji". Dodatkowo nazwał je "doraźnymi", "krótkowzrocznymi" i "destrukcyjnymi", a decyzję prezydenta o ich zawetowaniu - "genialną, mądrą i propaństwową".

- Nie dopuszczam takiej sytuacji, że można lojalnością wobec państwa tłumaczyć tak radykalny zamach na instytucję - mówił Królikowski, który - przypomnijmy - był przed laty w rządzie PO-PSL wiceministrem sprawiedliwości.

"Doradca Dudy zmiażdżył ustawy PiS"

Wywiad prezydenckiego doradcy odbił się szerokim echem wśród polityków, głównie opozycji. "Prof. Królikowski wyraził dzisiaj poglądy mogące stać się płaszczyzną wspólną dla opozycji i rządzących. Poszanowanie konstytucji. Nadzieja?" - zastanawia się Sławomir Nitras z PO. "Szacunek" - dodał na Twitterze jego partyjny kolega, Krzysztof Brejza.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru napisał z kolei, że prof. Królikowski "zmiażdżył ustawy PiS". Nie brak też głosu ekspertów. "Dzisiejsza 'Kropka nad i' z prof. Królikowskim to chwila spokoju i prawniczego rozsądku. Oby się to przyjęło na dłużej" - stwierdził na Twitterze dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS mają być gotowe - według zapowiedzi - w najbliższym czasie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wykluczył dziś, że posłowie zajmą się tymi ustawami już w drugiej połowie września.

Największe zaskoczenie od czasu odpadnięcia Gulczasa z "Big Brothera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (244)
Prof. Michał Królikowski o ustawach o SN i KRS
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 60 razy 48

  Krolikowski to taki fanatycznie religijny gowinowiec, nalezy w stosunku do niego wykazywac duza nieufnosc i ostroznosc. Miejmy nadzieje jednak, ze to co "skleci" w sprawie SN i KRS bedzie do zaakceptowania, ale pozniej bedzie je zmienial PIS, zobaczymy co uchwala, a na koncu zobaczymy co z tymi ustawami zrobi Duda.

 • fakiba

  Oceniono 47 razy 35

  No to kaczor się wścieknie a Ziobro dostanie wiekuistej sr...czki , albo odwrotnie , bez znaczenia

 • siwywaldi

  Oceniono 38 razy 32

  A ja bym proponował: mniej euforii !
  Pożyjemy, zobaczymy. Bo kluczowym pytaniem jest: DLACZEGO prezydent zawetował TYLKO DWIE z trzech ustaw? Oczywiście główny cel, czyli likwidacje demonstracji osiągnięto, ale trzecia ustawa swoje zrobiła. Dla mnie najbliższym sprawdzianem będzie zaprzysiężenie nowego sędziego TK. Bo jeżeli prezydent przyjmie ślubowanie od kolejnego "dublera", to będę "w domu" :-))

 • yosemitesam

  Oceniono 36 razy 28

  A ja wciąż jestem przekonany, że to ukartowana hucpa mająca na celu ocieplenie wizerunku marionetki Prezesa. Akcja "Duda Mądry i Sprawiedliwy".

 • bog43

  Oceniono 34 razy 26

  cieszmy się jak dzieci , a może coś dostaniemy od ukochanego pana prezydenta . Drobiazg w postaci zdeptania konstytucji od , którego ten burdel się rozpoczął możemy już mu zapomnieć , przecież to było wieki wieków temu . Dziękujemy Kim Andrzejku .

 • honkers

  Oceniono 23 razy 21

  W dalszym ciągu moje zaufanie do Dudy jako prezydenta jest równe "0" i mimo wszystko nie przewiduję aby miało się to zmienić w aprobatę, Ale - tylko krowa nie zmienia poglądów a ocenę może zmienię ale po czynach jego i jego ludzi. Póki co nadal "0".

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 22 razy 20

  Czy pan Królikowski może doradzić panu prezymętowi odebranie przysięgi od 3 sędziów wybranych do Tk w dniu 8 października 2015 r.?

 • bokaj

  Oceniono 30 razy 18

  Religijny? Cóż to szkodzi w Polsce. Jest rozumny, powściągliwy, jest fachowy.
  Dramat polega na tym, że mafia pisowska mogła zatrudnić Królikowskiego, bo światopoglądowo jest im bliski - ale ustawy pichcą Zero i Piotrowicz. To pokazuje, że celem pisowskiej mafii jest degradacja Polski, a nie jakakolwiek naprawa.
  Po zmianie władzy depisyzacja będzie koniecznością, bezwzględnie: wszystkich pisowskich misiewiczów trzeba będzie odsunąć, wyegzekwować niezasłużone zarobki, odsunąć wyrokami od pełnienia jakichkolwiek funkcji państwowych dożywotnio.
  Bo tylko ludzie o złych, antypatriotycznych intencjach mogą jeszcze uczestniczyć aktywnie w tej pisowskiej degradacji Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX