Wiceminister Jaki przemówił w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W suahili

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie pierwszy raz zabiera głos w sprawie reparacji wojennych za II wojnę światową. Ostatnio zrobił to 1 września. Teraz Jaki właściwie powtórzył argumenty, ale dorzucił coś od siebie.

Temat odszkodowań za straty poniesione przez Polskę z rąk okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej przywołał Jarosław Kaczyński. Jakiś czas temu prezes PiS przyznał w rozmowie na antenie Radia Maryja, że "polski rząd przygotowuje się do historycznej kontrofensywy". - To wielkie przedsięwzięcie obarczone pewnością ogromnego przeciwdziałania. Tu chodzi o gigantyczne sumy, a także o to, że Niemcy przez wiele lat zrzucają z siebie odpowiedzialność za II wojnę światową - powiedział pod koniec lipca Kaczyński.  

Od tamtej pory politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają zgodnie, że Niemcy powinny zadośćuczynić Polsce za straty spowodowane wojną. Nie ma tylko pewności, o jaką sumę chodzi PiS. Niedawno Mariusz Błaszczak na imprezie Radia Maryja w Toruniu mówił, że powinno to być nawet "bilion amerykańskich dolarów".  

Nie dziwi zatem, że i wiceminister sprawiedliwości, prawa ręka Zbigniewa Ziobry, też zabrał głos w tej bolesnej dla Polaków sprawie.

"Moi Drodzy..." - zaczyna wpis Jaki 

"Moi Drodzy, kwestia reparacji wojennych to sprawa oczywista. Skoro Niemcy za zniszczenia wojenne płaca Francji czy W.Brytanii dlaczego nie Polsce, która poniosła większe straty?" - napisał (pisownia oryginalna - red.) Patryk Jaki na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Jak pisze się słowo "hekatomba"?

I dalej. Młody polityk sięgnął po argumenty, których już raz użył przy okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny. Wspomniał o bilionach złotych dla Polski i zalicza wpadkę, mówi o odbudowie Polski "po niemieckiej hatakumbie".

Domyślamy się, że wiceministrowi chodziło hekatombę, czyli słowo odnoszące się do wielkiej liczby ofiar, ale było już za późno. Wiadomo, użytkownicy mediów społecznościowych są bezlitośni.  

"Czy to jest #hatakumba polskiego wymiaru sprawiedliwości?" - zastanawia się Stefan Skrupulatny. Ta sama osoba ironizuje, że dzięki "hatakumbie", w Polsce może wzrosnąć popularność języka suahili.

I faktycznie, gdy wpisać słowo "hatakumba" do popularnego tłumacza online, pierwsza podpowiedzią jaka wyskakuje jest zwrot z języka suahili...

Tłumaczenie słowa 'hakatumba'Tłumaczenie słowa 'hakatumba' Fot. Tłumacz Google

Wiceminister sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło usunął swój wpis.   

Fenomen pasków TVP! Literacki geniusz, nagroda NIKE wisi w powietrzu! [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (373)
Wiceminister Jaki przemówił w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W suahili
Zaloguj się
 • kszafraniec

  Oceniono 71 razy 57

  Ja również chciałbym, abyśmy się rozliczyli z WW2. Proponuję uznać roszczenia. Czyli bilion złotych i do zwrotu dolnośląskie, opolskie, śląskie, zachodniopomorskie, lubuskie i coś tam jeszcze.
  Ja nalegam,
  Mieszkaniec Wrocławia

 • antares777

  Oceniono 43 razy 37

  Jakie społeczeństwo - taki rząd (Marsjanie w tym udziału nie brali).
  Jaki rząd - tacy ministrowie jego.
  Tu sie, ***, nima co śmioć!

 • milarama

  Oceniono 35 razy 29

  Nie rozumiem, dlaczego promujecie tego błazna!?
  Ten typ ma wyjątkowe parcie na szkło. Najlepszą karą dla niego jest go ignorować.

  🤔

 • liczygrosz

  Oceniono 33 razy 27

  Przychodzi Ziobro do apteki:
  - Poproszę czopek
  - Jaki ?
  - Może być.

  Badum tsss...

 • 174pit

  Oceniono 39 razy 27

  A "hakuna matata" to tradycyjne nazistowskie pozdrowienie.
  Czego się spodziewać po zwykłym kibolu?

 • Adam Sowa

  Oceniono 24 razy 20

  W San Escobar Hatakumba to język urzędowy....

 • konigin

  Oceniono 22 razy 18

  Prymitywny, niedouczony misiewicz w zerowym ministerstwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX