Ukraina protestuje przeciwko zmianom w polskich paszportach. Rząd: Decyzja nie zapadła

Pomysł umieszczenia rysunku Cmentarza Orląt Lwowskich w polskich paszportach wywołał sprzeciw Ukrainy. MSZ tego kraju na spotkaniu z Witoldem Waszczykowskim zwrócił uwagę, że to kontrowersyjny projekt.

Ukraina chce usunięcia Cmentarza Orląt z projektu polskiego paszportu. Ukraiński szef resortu dyplomacji rozmawiał o tym z polskim ministrem spraw zagranicznych. Do rozmowy doszło podczas spotkania szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie. O rozmowie poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak napisano w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej ukraińskiego resortu dyplomacji - Pawło Klimkin w rozmowie z Witoldem Waszczykowskim poruszył problematykę wspólnej historii. Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że idea umieszczenia rysunku Cmentarza Orląt Lwowskich na polskim paszporcie wywołuje kontrowersje. Pawło Klimkin podkreślił potrzebę rozwiązania tej kwestii w duchu dobrosąsiedztwa.

Tematem rozmów ministrów Klimkina i Waszczykowskiego były też kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście rozpoczynających się we wrześniu rosyjsko-białoruskich wojskowych manewrów Zapad 2017.

MSWiA: Jeszcze nie ma decyzji

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński mówił na początku sierpnia, że nie zapadła jeszcze decyzja o umieszczeniu symboli Cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie w nowym polskim paszporcie.

MSWiA zamierza zmienić szatę graficzną polskiego paszportu. Na stulecie niepodległości Polski wybrano 13 symboli Niepodległej między innymi Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Order Virtuti Militari.

Internauci mogą wybrać 6 kolejnych ilustracji spośród 13 grafik zaprezentowanych na stronie internetowej zaprojektujpaszport.gov.pl. Głosowanie potrwa do 10 września.

Zastrzeżenia Litwy i Ukrainy

Projekt nowego polskiego paszportu budzi kontrowersje na Litwie i Ukrainie. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do siebie zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień. Według Litwy projekt jest nie do przyjęcia przez stronę litewską, bo Ostra Brama znajduje się na terytorium Litwy i jej wizerunek nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

Strona ukraińska określiła jako gest nieprzyjaźni propozycję umieszczenia wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich w polskim paszporcie. Ukraiński resort dyplomacji wręczył ambasadorowi Rzeczpospolitej na Ukrainie notę protestacyjną w tej sprawie. Jarosław Zieliński uważa, że nasi sąsiedzi zareagowali, bo temat podjęła polska opozycja i część mediów.