Dymisja szefa Polskiej Organizacji Turystycznej. Usunął Auschwitz z wizyt promujących Polskę

Minister turystyki Witold Bańka zdymisjonował prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego. Olszewski wykreślił muzeum w Oświęcimiu z listy miejsc odwiedzanych przez zagranicznych dziennikarzy.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski został dziś zdymisjonowany przez ministra turystyki Witolda Bańkę.

Decyzja ma związek z usunięciem przez Olszewskiego Muzeum Auschwitz z programów wizyt promujących Polskę wśród zagranicznych dziennikarzy. Minister miał sugerować także usunięcie z listy Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

- Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę. Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. (...) Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów - mówił Olszewski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Marek Olszewski był prezesem POT od marca. Wcześniej ośrodkami wypoczynkowymi i uzdrowiskami, pracował w biurze turystycznym. Pełnił też funkcję p.o. burmistrza Trzebiatowa, dwukrotnie kandydował na burmistrza Kamienia Pomorskiego z ramienia PiS.