Mocne słowa Macrona w Bułgarii. "Polska izoluje się w Europie". Waszczykowski odpowiada

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Polska "zdecydowała się na samoizolację w Europie". Podkreślił, że Polacy zasługują na więcej, niż oferuje im rząd, odmawiający poszukiwania kompromisu w sprawie zatrudniania najsłabiej opłacanych obcokrajowców. Jest odpowiedź MSZ.

Prezydent Francji mówił o tym w Bułgarii, którą odwiedził w ramach wizyty w regionie.

"Polska przeciwko UE"

Emmanuel Macron powiedział, że Polska "zdecydowała się wystąpić przeciwko Europie w wielu sferach polityki unijnej". Jak mówił, w związku z tym Warszawa nie może przesądzać o kierunku, w którym zmierza kontynent. Według Macrona, Polska zdecydowała się na "samoizolację w Europie".

Jego zdaniem Warszawa ryzykuje, że w przyszłości może znaleźć się "na marginesie historii Europy".

Prezydent Francji przebywa z wizytą w Warnie, gdzie spotkał się z prezydentem i premierem Bułgarii. Rozmowy dotyczyły między innymi unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zdaniem Macrona, przepisy faworyzują kraje Europy Środkowo-Wschodniej i należy je zaostrzyć.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew oświadczył na konferencji z francuskim politykiem, że aby przezwyciężyć różnice między państwami wschodu i zachodu Europy, konieczne jest "wszechstronne podejście", jeśli chodzi o warunki zatrudnienia pracowników z krajów o niższych płacach.

MSZ: Polska nie jest izolowana

Do słów prezydenta Francji odniósł się szef MSZ Witold Waszczykowski. - Polska nie jest izolowana, dziś spotkałem się z sekretarzem generalnym NATO i ministrami spraw zagranicznych Turcji i Rumunii - skomentował.

Macron omija Polskę

W planach wizyty Macrona w regionie znalazły się: Austria, Bułgaria i Rumunia oraz spotkania z kanclerzem Austrii, premierem Czech, premierem Słowacji, prezydentem i premierem Rumunii, oraz z prezydentem i premierem Bułgarii.

Agencja AFP podała, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim, że prezydent chciał uhonorować kraje „najmocniej zakotwiczone w Europie”, a pomijane przez Paryż w ostatnich latach. 

Jeszcze niedawno polska administracja zapowiadała, że pod koniec sierpnia odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego. O takim terminie spotkania przywódców Polski, Francji i Niemiec mówił pod koniec maja szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Według Reutera, polski rząd mocno zabiegał o wizytę prezydenta Francji w Warszawie podczas jego podróży do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Informację potwierdziły dwa rządowe źródła. – Ale nie zaobserwowaliśmy zbytnich chęci – mówi jedno ze źródeł.

"Uczyńmy naszą planetę znów wielką". Donald Trump ma inne zdanie