Mocne słowa Macrona w Bułgarii. "Polska izoluje się w Europie". Waszczykowski odpowiada

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Polska "zdecydowała się na samoizolację w Europie". Podkreślił, że Polacy zasługują na więcej, niż oferuje im rząd, odmawiający poszukiwania kompromisu w sprawie zatrudniania najsłabiej opłacanych obcokrajowców. Jest odpowiedź MSZ.

Prezydent Francji mówił o tym w Bułgarii, którą odwiedził w ramach wizyty w regionie.

"Polska przeciwko UE"

Emmanuel Macron powiedział, że Polska "zdecydowała się wystąpić przeciwko Europie w wielu sferach polityki unijnej". Jak mówił, w związku z tym Warszawa nie może przesądzać o kierunku, w którym zmierza kontynent. Według Macrona, Polska zdecydowała się na "samoizolację w Europie".

Jego zdaniem Warszawa ryzykuje, że w przyszłości może znaleźć się "na marginesie historii Europy".

Prezydent Francji przebywa z wizytą w Warnie, gdzie spotkał się z prezydentem i premierem Bułgarii. Rozmowy dotyczyły między innymi unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zdaniem Macrona, przepisy faworyzują kraje Europy Środkowo-Wschodniej i należy je zaostrzyć.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew oświadczył na konferencji z francuskim politykiem, że aby przezwyciężyć różnice między państwami wschodu i zachodu Europy, konieczne jest "wszechstronne podejście", jeśli chodzi o warunki zatrudnienia pracowników z krajów o niższych płacach.

MSZ: Polska nie jest izolowana

Do słów prezydenta Francji odniósł się szef MSZ Witold Waszczykowski. - Polska nie jest izolowana, dziś spotkałem się z sekretarzem generalnym NATO i ministrami spraw zagranicznych Turcji i Rumunii - skomentował.

Macron omija Polskę

W planach wizyty Macrona w regionie znalazły się: Austria, Bułgaria i Rumunia oraz spotkania z kanclerzem Austrii, premierem Czech, premierem Słowacji, prezydentem i premierem Rumunii, oraz z prezydentem i premierem Bułgarii.

Agencja AFP podała, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim, że prezydent chciał uhonorować kraje „najmocniej zakotwiczone w Europie”, a pomijane przez Paryż w ostatnich latach. 

Jeszcze niedawno polska administracja zapowiadała, że pod koniec sierpnia odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego. O takim terminie spotkania przywódców Polski, Francji i Niemiec mówił pod koniec maja szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Według Reutera, polski rząd mocno zabiegał o wizytę prezydenta Francji w Warszawie podczas jego podróży do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Informację potwierdziły dwa rządowe źródła. – Ale nie zaobserwowaliśmy zbytnich chęci – mówi jedno ze źródeł.

"Uczyńmy naszą planetę znów wielką". Donald Trump ma inne zdanie

Więcej o:
Komentarze (621)
Mocne słowa Macrona o Polsce. "Polska izoluje się w Europie"
Zaloguj się
 • 3-kuleczka

  Oceniono 95 razy 61

  Dziękuje Panu ! Jestem POLKĄ i tez uwazam, że zasługuje na więcej. Pamietam jak ze zdziwieniem ogladalismy zachodnie filmy, ze TAM moze tak byc, kolorowo, dostatek, usmiechnieci ludzie.
  Doczekałam czasów kiedy mamy otwarte granice, w sklepach ocet i musztarda to skromny dodatek, i nagle, jakis konus, wypiewrdek w moim, moich dzieci imieniu zamyka nas, ogranicza i dyktuje jak mamy życ
  Decyduje kto jest dobry, kto nie, komu trzeba zabrac a komu dać, ludziom, którzy gołymi rekami odbudowali Polske, dzwigali z nedzy i ruin po wojnie, nie pytali o zapłatę, budowali szkoły, elektryfikowali słomiane chałupy, tym ludziom pluje sie w twarz, zabiera emerytury, wymysla od komuchów, złodziei, a dzieci aparatczyków ubeckich żreja i wożą doopy za nasze pieniadze opływając w dostatku

 • calmy

  Oceniono 93 razy 57

  Kolejny wielki sukces polskiej dyplomacji, ten Macron tak mówi bo boi się potęgi polskiej gospodarki (Właszczykowski), nie umie jeść widelcem (Kownacki) a w ogóle to przeraził się potęgi i spójności państw międzymorza, którym przewodzi Polska na czele której kroczy Chrystus-Król.

  Nie trzeba tego Macrona brać poważnie, Chrystusowi nie podskoczy.Jak będzie niegrzeczny to mianujemy następnego ubeka ambasadorem, tym razem w Paryżu.

 • szaja25

  Oceniono 42 razy 24

  Ciekawe jaki będzie komunikat oficjalny na słowa Macrona, pewnie arogancja w czystej postaci.

 • antropoid

  Oceniono 50 razy 24

  Polacy zasługują na mniej - mniej pisiorów, czyli więcej świeżego powietrza + więcej tlenu w mózgach.

 • zocha688

  Oceniono 46 razy 20

  Bardzo zle to wszystko ostatnio wyglda. Rzadza nami wariaci, a opozycji praktycznie nie ma.

 • janw43

  Oceniono 32 razy 18

  Panie prezydencie Emanuelu Macron.
  To nie Polska się izoluje. Izolują się polskie dyplomatołki.
  Polska wróci do Was - bo do Europy należy.

 • Ada Par

  Oceniono 23 razy 15

  No i co prawdę Macron powiedział, chociaż ameryki nie odkrył.
  Każdy normalny człowiek to widzi.
  A polską dyplomacje obecnie można podsumować tak: Kończ WASZCZ wstydu oszczędź.

 • evergreen111

  Oceniono 19 razy 13

  Czy naprawdę PIS nie ma mniejszego durnia i błazna na ministra SZ? No może i nie ma...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX