MSZ stawia ultimatum Komisji Europejskiej. "Gotowi do obrony przed Trybunałem Sprawiedliwości"

"Polska wniosła o umorzenie przez Komisję Europejską toczącego się postępowania o naruszenie prawa UE" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie.

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedzi na opinię w związku z niewypełnieniem zobowiązań dotyczących przyjęcia uchodźców - poinformowało dziś MSZ, kierowane przez ministra Witolda Waszczykowskiego.

Zdaniem rządu, obecne mechanizmy nie są wystarczające, by weryfikować tożsamość i zamiary osób przybywających do Europy. Rząd opowiada się też za udzielaniem pomocy humanitarnej, ale w krajach pochodzenia imigrantów. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Polska wniosła o umorzenie przez Komisję Europejską toczącego się postępowania o naruszenie prawa UE. W przypadku jego kontynuacji, jesteśmy gotowi do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE 

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak dodaje MSZ, "Polska nie zgadza się z logiką przyjętych we wrześniu 2015 r. decyzji relokacyjnych, jednakże będzie kontynuować swoje wsparcie w innych dziedzinach, m.in. angażując się w ochronę granic zewnętrznych UE oraz systematycznie wzmacniając swoje zaangażowanie humanitarne".

"Działania te postrzegamy jako wyraz rzeczywistej solidarności wobec naszych partnerów oraz konstruktywnej i przemyślanej pomocy, której skutki nie rodzą zagrożeń dla bezpieczeństwa i spójności Unii Europejskiej" - podsumowuje MSZ.