Błaszczak odpowiada KE "nie" ws. uchodźców. Ale wystąpi o pieniądze z Funduszu Solidarności

- W ile europejskich miast mają jeszcze uderzyć terroryści, żeby UE się obudziła? - pyta szef MSWiA Mariusz Błaszczak, odpowiadając na pismo KE ws. nieprzyjmowania imigrantów przez Polskę. Tymczasem wczoraj minister zapowiedział, że skorzysta ze wsparcia UE przy usuwaniu skutków nawałnic.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak udzielił Komisji Europejskiej odpowiedzi na jej zarzuty dotyczące nieprzyjmowania imigrantów. Napisał, że Polska konsekwentnie podtrzymuje stanowisko sprzeciwiające się mechanizmowi relokacji.

"Według Komisji Europejskiej istniejące mechanizmy są wystarczające do weryfikacji osób przybywających do Unii Europejskiej. Jednak w ocenie Polski jest to twierdzenie nieprawdziwe" - napisano w komunikacie MSWiA.

- Paryż, Sztokholm, Bruksela, Berlin, Manchester, Barcelona. W ile europejskich miast mają jeszcze uderzyć terroryści, żeby Unia Europejska się obudziła? Żeby Komisja Europejska wreszcie przyznała, że przyjmowanie wszystkich, którzy dopłyną do europejskich wybrzeży jest zakładaniem Europie pętli na szyję - mówił Mariusz Błaszczak, cytowany w komunikacie resortu.

Według MSWiA kluczem do rozwiązania problemów migracyjnych jest działanie tam, gdzie rodzi się migracja. Zdaniem resortu, działania podejmowane przez Unię Europejską powinny opierać się na współpracy z państwami położonymi na szlakach migracyjnych oraz pomocy humanitarnej dla uchodźców udzielanej w pobliżu krajów ich pochodzenia.

Błaszczak: Zwrócimy się po wsparcie do Brukseli

Tymczasem wczoraj w TVP Info szef MSWiA zapowiedział, że Polska zwróci się o wsparcie z Brukseli w związku ze szkodami po nawałnicach, jeśli spełni kryteria ubiegania się o taką pomoc. Pomoc miałaby pochodzić z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Minister Błaszczak wyjaśniał, że wysokość wsparcia zależy od skali strat.

- Zmieścimy się w terminie, to jest do końca sierpnia, z szacunkami - zapewniał Błaszczak. Przypomniał, że formuła jest tak określona, że jeśli straty przekraczają półtora procent PKB województwa, to można wystąpić z takim wnioskiem.

Więcej o:
Komentarze (254)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poucza Unię Europejską ws. uchodźców. A wkrótce wystąpi do UE po pieniądze
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 66 razy 38

  Budżet Morawieckiego pęka w szwach,nie wiadomo co robić z nadwyżkami, rozdają Rydzykom, kościółkowi i swojakom, a on skamlać będzie w Unii na którą każdego dnia pluje.

 • fakiba

  Oceniono 63 razy 37

  Komisja odpowie Błaszczakowi , że w ramach solidarności przekazała pieniądze Włochom i Grekom na pomoc dla uchodźców

 • tilow3

  Oceniono 56 razy 30

  Europo! obudź się! wstań z kolan! i ślij i ślij kasę do cwanej Polski! Co w zamian? My tutaj będziemy głosić, że jesteś głupia, niedojrzała i frajerska a ty będziesz udawać, ze tego nie słyszysz.

 • szaja25

  Oceniono 52 razy 26

  "...nie można przyjmować wszystkich.....", tak ale ty nawet dzieci nie chcesz przyjąć, naziolu.

 • wujekdolf

  Oceniono 40 razy 24

  mało mi się to podoba - w sumie to tych i innych pieniędzy (nie my Polacy) tylko te pisiory od KE nie powinny nawet powąchać.

 • zsm-5

  Oceniono 33 razy 21

  Tu sobie sami wytniemy i drzewo sprzedamy, tu wytnie sobie Natura i w obu przypadkach kasę chętnie weźmiemy. A jak nie, to focha strzelimy a uchodźców i tak nie przyjmiemy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 28 razy 20

  Zdaniem resortu... Szczerze mówiąc to chyba już nikogo nie obchodzi zdanie resortu, a zwłaszcza UE, która już od jakiegoś czasu skutecznie powstrzymuje falę migracji u wybrzeży Libii, więc argumenty resortu są jak zwykle nie trafione i trochę takie z Kuwety wytachane.

  Oj Mariusz, Mariusz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX